راهکار انتخاب و خرید تایر دوچرخه

تایر یا همان لاستیک دوچرخه تنها قطعه‌ای از دوچرخه است که در تماس مستقیم با مسیر قرار دارد و در معرض فضار، ضربه و اصطکاک دائم قرار می‌گیرد، از همین رو انتخاب و خرید یک تایر خوب بسیار با اهمیت و حیاتی است. باید بدانید که انتخاب تایر مناسب برای دوچرخه به موراد متعددی بستگی دارد، نوع مسیری که برای دوچرخه‌سواری مورد ن...

راهکار انتخاب و خرید تایر دوچرخه

تایر یا همان لاستیک دوچرخه تنها قطعه‌ای از دوچرخه است که در تماس مستقیم با مسیر قرار دارد و در معرض فضار، ضربه و اصطکاک دائم قرار می‌گیرد، از همین رو انتخاب و خرید یک تایر خوب بسیار با اهمیت و حیاتی است. باید بدانید که انتخاب تایر مناسب برای دوچرخه به موراد متعددی بستگی دارد، نوع مسیری که برای دوچرخه‌سواری مورد نظر دارید، نوع دوچرخه از لحاظ سبک و اندازه رینگ از مواردی است که مستقیما بر انتخاب و خرید تایر تاثیر دارد. باید گفت که تایر دوچرخه بر اساس سایز رینگ از جمله عوامل تفاوت هستند اما هر سایز رینگ نیز تایرهای با عرض و فاق متفاوت برای مسیرهای گوناگونی نیز دارد بعنوان مثال تایر سایز 26 با سایزهایی هم‌چون 1.90*26 یا 2.10*26 از جمله سایزهای مختلف تایر 26 است که عرض متفاوتی دارد و هر عرض یا فاق برای نوع مسیری مشخص مناسب است. مورد دیگری که بر انتخاب خرید تایر تاثیر دارد بحث عاج‌های تایر است که بسیرا بر روی اصطکاک ایجاد شده، چسبندگی و هم‌چنین صدای تولید شده از جانب تایر و حتی کوبش آن تاثیر دارد پس می‌بایستی با دقت و اطلاعات کاملی اقدام به خرید تایر نمود. در ادامه سعی داریم تا موارد مهمی که باید در هنگام خرید تایر دوچرخه رعایت کنید را برای شما شرح دهیم.

مهم‌ترین موارد در خرید تایر دوچرخه

پارامترهایی هستند در تولید انواع تایر رعایت شده و در تنتیجه تایرهای متفاوتی را شاهد هستیم، حال ببینیم که این موارد کدام هستند و چه تاثیری دارند:

 • سایز تایر: منظور از این مورد قطر دایره چرخ و عرض و فاق تایر است که باید حتما قبل از خرید تایر به آن توجه شود و مشخص شود. همواره اعدادی بر روی دیواره خارجی تایر دوچرخه درج شده که نشانه دهنده سایز و عرض آن است. برای دوچرخه کوهستان سایز های هم‌چون 26، 27.5 و 29 با ضرب در عددی دیگر که نشان‌دهنده عرض تایر است مثل: 2.10*29 که منظور از عدد 29 سایز چرخ و منظور از عدد 2.10 عرض تایر است که 2.10 اینچ است. در مورد دوچرخه‌های کورسی و دوچرخه‌های تخصصی شهری عدد 700 ضرب در عددی دیگری نشان داده می‌شود مثل 35*700 که عدد 700 نشان‌دهنده سایز چرخ و 35 نشان عرض تایر سعنی 35 میلی‌متر می‌باشد.

توجه داشته باشید که همواره در انتخاب سایز مناسب تایر می‌بایستی اندازه چرخ یا همان قطر رینگ را دقیقا مطابق با دوچرخه انتخاب کنید، اما می‌توانید برای منظور خاص از تایرهای نازک‌تر یا پهن‌تر استفاده نمایید. برای استفاده روان‌تر با اصطکاک کمتر و برای مسیرهای طولانی از تایرهای با عرض کم‌تر و برای مسیرهای کوهستانی از تایرهای با عرض بیشتر استفاده کنید.

 • عاج یا لگو تایر: همانطور که تایرهای دوچرخه سایزهای مختلفی دارند به همان نسبت برای هر سایز مشخص و یکتا دارای عاج‌های مختلفی نیز هستند. عاج یا لگو هر تایر کاملا بر کیفیت سواری شما تاثیرگذار خواهد بود. اصولا دوچرخه‌های مخصوص کوهستان با عاج‌ها درشت و بزرگتر و دوچرخه‌های دومنظوره و شهری با عاج‌های ریزتر و متراکم‌تری تولید و عرض می‌شوند. در دوچرخه‌های کورسی شاهد هستیم که اصلا عاجی برای تایر در نظر گرفته نشده است تهیه لاستیک‌های مناسب برای سبک سواری خود اساساً به معنای بدست آوردن یک الگوی آج است که برای شما مناسب است. کاربرد مورد نظر تایر (بهترین استفاده) سرنخ خوبی است. همچنین می‌توانید به وب‌سایت‌های تایرسازان نگاهی بیندازید که بسیاری از آن‌ها طرح‌های آج خود را با جزئیات توضیح می‌دهند. وقتی شک دارید، با فروشگاه دوچرخه خود صحبت کنید.

 • ترکیب یا ساختمان تایر: در تولید و عرضه تایز دوچرخه، بسته به کیفیت مورد‌ نیاز، ساختمان یا دیواره لاستیک در تراکم‌های مختلف بافته می‌شود. کارخانجات تولید تایر جهت سنجش تراکم ساختمان تایر از واحدی به نام رشته بر اینچ یا TPI (Thread Per Inch)‎  استفاده می‌نمایند. این عدد نشان‌دهنده ساختار داخلی لاستیک است. منظور از TPIبیشتر به معنی نازکتر بودن رشته‌های بافته شده است و در نتیجه تعداد بیشتر این رشته‌ها است که منجر به ساختاری انعطاف‌پذیر برای لاستیک می‌شود. البته نباید از این نکته غافل شد که لاستیک‌های منعطف‌تر، مقاومت غلتشی کمتری داشته ولی آسیب پذیرتند. در مقابل لاستیک‌هایی با TPI کمتر وجود دارند که در ساختار آن‌ها از رشته‌هایی ضخیم‌تر استفاده شده ولی تعداد رشته‌ها کمتر است، که منجر به مقاومت بیشتر و انعطاف کمتر این لاستیک‌ها می‌شود. یکی از مواردی که باید هنگام خرید لاستیک به آن توجه شود، TPI است.

انواع تیوپ دوچرخه و پارامترهای تاثیرگذار بر خرید آن

بعد از آنکه به تفصیل راجع‌به تایر دوچرخه و انواع آن و راهکارهای ساده جهت انتخاب و خرید آن صحبت کردیم نوبت به انتخاب و خرید تیوپ دوچرخه است. در وحله اول باید گفت که اندازه تیوپ قطعا به چرخ و تایر بستگی دارد، یعنی اگر شما برای چرخ 26 قصد خرید تیوپ دارید نمی‌توانید از یتیوپ 27.5 یا 24 استفاده کنید. مورد بعدی عرض یا قابلیت ارتجاع عرض است. در مورد تیوپ برخلاف تایر باید گفت که عرض با محدوده مشخص می‌شود بعنوان مثال تیوپ با عرض 1.90 تا 2.35 برای چرخ سایز 27.5 به این معنا است که برای تایرهای عرض 1.90 تا 2.35 مناسب است پس اگر تایر شما 2.10*27.5 است مشا می‌توانید با خیال راحت تیوپ 1.95/2.125*27.5 را خریداری کنید. مورد آخری که باید توجه داشته باشید نوع والو است که در دو نوع والو موتوری (آمریکایی) یا والو سوزنی (فرانسوی) هستند. انتخاب هر کدام از این والوها بستگی به رینگ دوچرخه دارد و یا تیوپ قبلی پس کاملا در انتخاب و خرید تیوپ به این مورد دقت داشته باشید. 

بیشتر

تیوپ و تایر دوچرخه 

 • تیوپ دوچرخه انرژی مدل Energi 700*38C FV 48MM

  واضح است که دوچرخه بدون تیوب قادر به حرکت نیست و دیگر یک وسیلۀ نقلیه محسوب نمی‌شود حال هرچه کیفیت تیوب بیشتر، کارایی سیستم چرخ بهتر و در نتیجه سواری سریع‌تر و نرم‌تر. در ساخت تیوب انرژی 700 در 38C تمام این ملاک‌ها در نظر گرفته شده که حاصل آن یک جفت تیوب منحصربفرد می‌باشد.

  115,000 تومان 135,000 تومان موجود
  1 نقد(ها)
  بیشتر
  موجود
 • تیوپ دوچرخه سایز 29 انرژی Energi...

  تیوب انرژی سایز 29 بدلیل مقاومت و استحکام بالا در برابر اجسام تیز و سخت، کمتر دچار پنچری شده که کمک می‌کند وقت و انرژی دوچرخه‌سوار ذخیره شده و تمرکز خود را تنها روی مسیر قرار ‌دهد. تیوب از بخش‌های حیاتی دوچرخه می‌باشد که اگر از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، برای سواره مشکل‌ساز خواهد بود.

  115,000 تومان 130,000 تومان موجود
  1 نقد(ها)
  بیشتر
  موجود
 • تایر دوچرخه شهری انرژی 35*700 ENERGI

  دوچرخه‌سواری در مسافت‌های طولانی و سخت مستلزم داشتن تایرهای مناسب است و به همین دلیل باید تشخیص درستی هنگام خرید داشه باشیم. تایر دوچرخه شهری انرژی 35*700 یکی از بهترین تولیدات از این برند است و از کیفیت بالایی برخوردار است.

  230,000 تومان 250,000 تومان موجود
  1 نقد(ها)
  بیشتر
  موجود
 • تایر دوچرخه کوهستان انرژی سایز ENERGI 29*2.35

  تایر دوچرخه از سری قطعاتی است که دچار استهلاک بالاست و این نشان‌دهنده آن است که هنگام خرید باید به کیفیت و متریال استفاده شده در تایر توجه بالایی شود. انرژی از برندهایی است که تمرکز بسیاری بر روی کیفیت محصولاتش دارد و این باعث شده تا لاستیک‌های دوچرخه این برند جزء بهترین‌ها باشد. 

  259,000 تومان 290,000 تومان موجود
  0 نقد(ها)
  بیشتر
  موجود
 • تایر دوچرخه کوهستان وی رابر ½VEE RUBBER 26*1

  تایر اولین قطعه از دوچرخه هست که با زمین تماس پیدا می‌کند و مهم‎‌ترین پارامتر برای تعیین کیفیت سواری شماست. اگر سواری شما بیشتر در داخل شهر و یا مسیرهای آسفالته است، تایر دوچرخه وی‌رابر بهترین گزینه برای شماست. حتما هنگام خرید این تایر را مدنظر داشته باشید.

  265,000 تومان 285,000 تومان موجود
  1 نقد(ها)
  بیشتر
  موجود
 • تاير دوچرخه شهری-توریستی وايب VIBE 700*38c...

  به دلیل سطح اصطکاک کم، صدای اندک و بالاترین راندمان، تایر دوچرخه شهری-توریستی وایب 38*700 مدل P1134 یک محصولی ایده‌آل برای دوچرخه‌سواری در مسیرهای مسطح شهری و آسفالته است. این تایر برای انواع دوچرخه شهری و توریستی بسیار مناسب می‌باشد. تایر وایب ساخت کشور چین بوده و قیمت بسیار مناسبی داراست.

  139,000 تومان 155,000 تومان موجود
  1 نقد(ها)
  بیشتر
  موجود
 • تیوب دوچرخه دورو 1.95/2.125*27.5 DURO...

  تیوپ دوچرخه Duro 27.5 یک محصول باکیفیت و مقرون به‌صرفه مناسب برای انواع دوچرخه با سایز چرخ 27.5 است. این محصول به دلیل کش‌سلنی بالا و مقاومت خوبی که دارد برای استفاده در انواع دوچرخه در سبک‌های مختلف پیشنهاد می‌شود

  125,000 تومان 133,000 تومان موجود
  1 نقد(ها)
  بیشتر
  موجود
 • تایر دوچرخه کوهستان چائویانگ 2.20*27.5 مدل...

  تایرها در کنار دیگر قطعات دوچرخه نقشی تعیین کننده در ساختمان دوچرخه دارند که نبودشان به منزلۀ غیر قابل استفاده بودن دوچرخه است. لاستیک چائویانگ 27.5 × 2.20 یکی از تولیدات باکیفیت این برند مطرح می‌باشد که ساخته شده تا سریع‌ترین و بهترین اجرای یک دوچرخه‌سوار روی زمین‌های صاف و مسطح را رقم بزند.

  215,000 تومان 230,000 تومان موجود
  1 نقد(ها)
  بیشتر
  موجود
 • تایر دوچرخه کورسی وایب سایز VIBE 700*45

  تایر دوچرخه قطعه‌ای است که تمام وزن دوچرخه روی آن می‌افتد و هم‌چنین استهلاک آن نیز بالا است. برای این‌که تایری داشته باشیم که تا مدت طولانی و بدون دردسر از آن استفاده کنیم مستلزم این است که هنگام خرید یک‌سری فاکتورها را حتما بررسی نماییم. تایر دوچرخه وایب 45*700 معیارهای شما برای خرید یک تایر مناسب جامه عمل می‌پوشاند. 

  170,000 تومان 195,000 تومان موجود
  0 نقد(ها)
  بیشتر
  موجود
 • تایر دوچرخه ماکسیس سایز 20 مدل MAXXIS...

  از قطعاتی که برای دوچرخه بسیار مهم است و از جزئیات بالایی برخوردار است، لاستیک می‌باشد. از برترین برندهایی که تایرهای باکیفیت در سطح جهان تولید می‌کند برند MAXXIS است. این برند از برترین متریال‌ها استفاده می‌کند، پس خیالتان از این بابت راحت باشد.  

  برای‌بهترین‌قیمت‌تماس‌بگیرید موجود
  0 نقد(ها)
  بیشتر
  موجود
 • تیوپ دوچرخه سایز 27.5 KENDA

  تیوپ دوچرخه سایز 27.5 KENDA 

  برای‌بهترین‌قیمت‌تماس‌بگیرید موجود
  0 نقد(ها)
  بیشتر
  موجود
 • تایر دوچرخه کوهستان وی‌رابر سایز 2.10*27.5...

  تایر دوچرخه به دلیل تماس بالا و تاثیر بر کیفیت سواری، برخورد بالایی که با سطوح مختلف و سخت دارد، باید هنگام خرید پیش از قطعات دیگر به مشخصات آن توجه نمود. اگر برای سواری شهر و کوهستان نیاز به تایر دوچرخه دارید، لاستیک وی‌رابر 2.10*27.5 می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد که از کیفیت بالا و قیمت مناسب برخوردار است.

  220,000 تومان 245,000 تومان موجود
  0 نقد(ها)
  بیشتر
  موجود

لیست مقایسه محصولات

انصراف
جستجوی پیشرفته