دوچرخه 26دوچرخه بزرگسالراهنمای خرید دوچرخه

راهنمای جامع معرفی و خرید دوچرخه 26

همه چیز درباره دوچرخه 26 که باید بدانید، از شناخت صحیح تا بهترین برندهای دوچرخه 26

تا به حال در مورد علت نامگذاری دوچرخه‌ها با ارقام مختلف 26، 27، 29 و غیره کنجکاو شده‌اید؟ اینکه چه فاکتورهایی در این طبقه‌بندی دخیل هستند؟ اینکه هرکدام از این دوچرخه چه مزیت‌هایی دارند؟ و یا اینکه چرا ورزشکاران از دوچرخه 26 استفاده می‌کنند؟ این دوچرخه چه برتری بر دیگر مدل‌ها دارد؟

در اینجا، در اصل می‌خواهیم به معرفی و راهنمایی در خرید دوچرخه 26 مزیت‌های آن و حتی مطرح‌ترین برندهای تولید آن اشاره کنیم. قبل از هر چیزی، باید گفت که تعیین این اعداد برای دوچرخه‌ها به قطر چرخ‌های دوچرخه بر حسب اینچ بستگی دارد و هر سایز هم خصوصیات سواری خاص خود را دارد. دوچرخه 26 که قطر چرخ‌های آن برابر با 26 اینچ است، ابتدایی‌ترین سایز برای شروع دوچرخه سواری افراد است و اصولا این سایز برای افراد جوان و بزرگسال مبتدی مناسب است.

مقدمه‌ای بر تاریخچه دوچرخه 26

اگر قصد یادگیری دوچرخه سواری دارید و تازه کار هستید، بهترست از دوچرخه 26 استفاده کنید. چون پیشگامان اولیه دوچرخه کوهستان تا اوایل دهه 2010 به جای استفاده از استانداردهای رایج اروپا، چرخ‌های دوچرخه را از امریکا تهیه می‌کردند، تایرهای 26 اینچی تا آن زمان رایج‌ترین اندازه چرخ برای دوچرخه‌های کوهستان بودند. اولین بار که دوچرخه‌های 26 کروزور ساحلی در کوه‌های کالیفرنیا مسابقه دادند، مردم به این باور رسیدند که چرخ دوچرخه‌های کوهستان 26 اینچی هستند و همین طور هم بود. اما با گذر زمان و طراحی‌های جدید، چرخ های 26 اینچی دچار تغییر شده و استانداردها را پشت سر گذاشتند. اکنون سبک‌های مختلفی از دوچرخه 26 در طرح‌های گوناگون برای کاربردهای مختلف طراحی و تولید می‌شود که به محبوبیت بالایی رسیده‌اند.

منظور از دوچرخه 26 چیست؟

اندازه چرخ ممکن است یک استاندارد تصادفی براساس دوچرخه‌های کروزور ساحلی باشد اما می‌توان گفت که چرخ‌های 26 اینچی می‌توانند ابتدایی ترین مدل از دوچرخه بزرگسال بوده که نسبت به چرخ 27.5 و 29 گشتاور کمتری ارائه می‌نماید. به همین دلیل است که ما شاهد استفاده از این چرخ ها در دوچرخه‌های اسلوپ استایل و فری راید هستیم. دوچرخه 26 به دلیل اندازه کوچکتر چرخ‌ها، با زاویه تندتر به سطح برخورد می‌کند و نسبت به چرخ‌های بزرگتر نیز سبک‌تر، سفت‌تر و قوی‌تر است. بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مزیت دوچرخه 26 را می‌توان در قدرت مانورپذیری بالای آن دانست. همانطور که گفته شد، دوچرخه کودکان و بزرگسالان با هم متفاوت است و دوچرخه 26 نیز از این قاعده مستثنی نیست. دوچرخه 26 کودکان بسیار سبک‌تر از مدل بزرگسالان است و حتی سیستم دنده ساده‌تری دارد. در کل، رکاب زدن با دوچرخه 26 بسیار راحت و لذت بخش است. ناگفته نماند که بسته به سایز فریم دوچرخه که لاستیک روی آن قرار می گیرد، گاهی آن دوچرخه 27.5 و یا 29 اینچ هم می‌نامند.

انتخاب سایز دقیق دوچرخه علاوه بر قد و وزن، به هدف دوچرخه سوار نیز بستگی دارد؛ اینکه در چه نوع زمینی شنی، خاکی، کوهستانی و یا شهری قصد دوچرخه سواری دارد. دوچرخه 26 در کل برای دوچرخه سوارانی با قد 6.4 اینچ یا بیشتر مناسب است که ممکن است 300 پوند (حدود 136 کیلوگرم) وزن داشته باشند. امکان دارد این سؤال مطرح شود که آیا دوچرخه 26 برای فرد قد بلند مناسب است یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که اگر دوچرخه سوار مهارت کافی داشته باشد، می‌تواند از آن در مسافت‌های کوتاه استفاده کند. اینجاست که اندازه دوچرخه و سیستم تعلیق با هم دوچرخه سواری لذت بخشی را فراهم می‌کنند.

انواع مدل‌های دوچرخه 26 کدام هستند

دوچرخه 26 یکی از انواع سایزهای دوچرخه کوهستان است که با برندهای مختلف نیز تولید می‌شود و می‌توان سه مدل شهری، هیبریدی و کوهستان را برای آن نام برد. هر مدل با توجه به برند تولیدی دارای مزایا و معایبی نیز هست و ما در اینجا به طور مختصر آنها را بیان می‌کنیم.

 

 

دوچرخه 26 شهری

دوچرخه شهری برای رفت و آمد در مسیرهای کوتاه شهری و براساس موقعیت زمین‌های شهری ساخته شده‌اند. سه عنصر کلیدی مسیر رفت و آمد، سیستم دنده و وزن سبک دوچرخه‌های شهری را از دوچرخه‌های هیبریدی متمایز می‌کند. فریم دوچرخه شهری و بدنه سبک آن از آلیاژهای سبک و مستحکم ساخته شده است تا جابجایی در مسیرهای شهری به سرعت و به راحتی انجام شود. دوچرخه 26 شهری نیز از این دسته خارج نیست و با سیستم دنده ساده و وزن سبک‌تری که نسبت به سایر دوچرخه‌ها دارد، این مطلب را اثبات کرده است.

 

دوچرخه 26 دومنظوره (هیبریدی)

دوچرخه‌های هیبریدی به دلیل داشتن لاستیک‌های پهن‌تر، سیستم دنده سنگین، وضعیت سواری حتی عمودی و اغلب تعلیق جلو برای موقعیت‌های مختلف مناسب است. این دوچرخه‌ها دارای چندین فاکتور همچون چند منظوره بودن آنها، سیستم تعلیق و طراحی فریم متنوع هستند که آنها را از سایر مدل‌ها جدا می‌کند. در واقع، دوچرخه‌های هیبریدی دارای عملکرد ترکیبی از دوچرخه‌های کوهستان و شهری هستند؛ خودِ واژه “هیبرید” به معنای دو رگه و ترکیبی بودن است. دوچرخه 26 این امکان را برای دوچرخه سوار فراهم می‌کند تا بدون هیچ گونه آسیبی از موانع و پستی بلندی‌ها عبور کند. به عبارت دیگر، دوچرخه‌های هیبرید دوچرخه‌های همه کاره و آسان سواری هستند که بدون در نظر گرفتن مسافت یا سطح، سواری آسان و انعطاف پذیری را تضمین می‌کند.

دوچرخه 26 کوهستان

با اینکه دوچرخه کوهستان شباهت‌هایی با دیگر دوچرخه‌ها دارند اما برای افزایش دوام و عملکرد در زمین‌های ناهموار طراحی شده‌اند؛ به طوری که در سطوح صاف سنگین‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند. معمولآ دارای یک دو شاخ تعلیق، لاستیک‌های دستگیره‌ای بزرگ، چرخ‌های بادوام‌تر، ترمزهای قوی‌تر، دسته‌های مستقیم و بسیار عریض برای افزایش تعادل در سطوح ناهموار هستند. دوچرخه‌های کوهستان در سه سایز 26، 27.5 و 29 تولید می‌شوند که با توجه به مسیر دوچرخه سواری می‌توان سایز آن را انتخاب کرد؛ به این معنا که در مسیرهای کوهستانی با شیب نسبی می‌توان 26 یا 27.5 را انتخاب کرد. دوچرخه 26 کوهستان هم با داشتن قابلیت‌های نوع کوهستانی با بدنه محکم و ساخته شده از آلیاژهایی همچون آلومینیوم، فولاد و حتی الیاف کربن در دسته سبک‌ترین و محکم‌ترین دوچرخه‌ها قرار دارند.

یک دوچرخه 26 خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد

دوچرخه 26 یک دوچرخه پرطرفدار در بین ورزشکاران و حتی دوچرخه سواران مبتدی است زیرا همانطور که قبلآ اشاره شد، چرخ‌های آن به دلیل قطر 26 اینچی، قدرت مانورپذیری بالایی دارند. قبلآ هم گفته شد که دوچرخه 26 از سیستم دنده ساده و سبکی برخوردار است تا بتواند به مبتدیان در یادگیری رکاب زدن کمک کند. هر دوچرخه در هر کجای دنیا که تولید شود، 3 برند معروف جهانیِ شیمانو، سرام و کمپاگنولو قطعات ضروری آن مانند سیستم دنده، ترمزبندی، طوقه و توپی‌ها را تأمین می کند.

شیمانو یک شرکت چندملیتی ژاپنی سازنده قطعات دوچرخه من جمله سیستم دنده، ترمز، چرخ، پدال و غیره است که 50 درصد از بازار جهانی را به خود اختصاص داده است. شیمانو به دلیل بهره‌گیری از فناوری‌های برتر در بازار تولید حرف اول را می زند. برای مثال، بین سال‌های 1983-1980 از فناوری ای ایکس برای ساخت قطعات سبک آیرودینامیکی، دسته ترمز با سیم پنهان و پدال دوچرخه ارگونومیک استفاده کرد. علاوه براین، شیمانو در تمام محصولاتش از یک کد مشترک X-X استفاده می‌کند که هر کدام معنا و مفهوم خاص خود را دارند؛ یک حرف نشان دهنده ماه و دیگری نشان دهنده سال تولید است.

کمپاگنولو بعنوان یک شرکت ایتالیایی با شیمانو رقابت می‌کند. این شرکت کارش را با ساخت قطعات منیزیمی مانند چرخ خوردوهای اسپورت مانند آلفورومئو، فراری، لامبورگینی و مازراتی آغاز کرد. در ادامه، شهرت خود را در تولید دوچرخه‌های کوهستان و جاده‌ای با به کار گیری الیاف کربن و قطعات تیتانیوم به اثبات رساند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوچرخه کوهستان اینجا کلیک کنید.

سرام یک شرکت خصوصی امریکایی تولیدکننده قطعات است که در سال 1988 با پیاده‌سازی فناوری Grip Shift روی دوچرخه‌های جاده‌ای وارد بازار شد. در ادامه، با توسعه اولین دنده عقب دوچرخه کوهستان سیستم دنده‌ای با تعویض کامل و تنظیم آسان‌تر به بازار معرفی کرد. سرام اگرچه بعنوان تولیدکننده شیفترهای دوچرخه جاده‌ای شروع به کار کرد، اما در تولید دوچرخه کوهستان به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای رسید.

 از آلیاژهای متفاوت اما سبک و مستحکمی همچون آلومینیوم در ساخت دوچرخه 26 استفاده می‌شود تا بتواند علاوه بر جابجایی سریع در مسیرهای، ریسک آسیب‌ها بدنی را هم کاهش دهد. همانطور که گفته شد، دوچرخه 26 برای مبتدیان و دوچرخه سواران تازه کار بسیار مناسب است؛ با این حال، بایستی از آلیاژ سبک در ساخت بدنه آن استفاده شود. امروزه از متریال کربن، استیل، آلومینیوم و تیتانیوم برای ساخت فریم یا بدنه دوچرخه استفاده می‌شود. در کل، آلیاژ آلومینیوم در مقایسه با دیگر متریال ذکر شده به دلیل استحکام بالا، وزن سبک و صرفه اقتصادی می‌تواند یک گزینه ایده‌آل برای این کار باشد. در واقع، سیستم تعلیق به منظور افزایش بهره‌وری در دوچرخه اعمال می‌شود. تعبیه سیستم تعلیق در دوچرخه 26 به برند تولیدکننده بستگی دارد. بعنوان مثال در دوچرخه 26 ویوا، سیستم تعلیق میانی و جلو است؛ در صورتی که برخی از برندهای دیگر فول ساسپنشن تولید می‌کنند.

علاوه بر فریم، دو شاخ جلو یکی دیگر از قطعات اصلی در دوچرخه محسوب می‌شود که مهم‌ترین وظیفه آن اتصال چرخ جلو به فرمان دوچرخه است. با اینکه دو شاخ جلو دوام بالایی دارد اما ممکن است با صدمات سنگین و ضربه‌های سخت آسیب ببیند. همچنین با توجه به سیستم تعلیق دوچرخه که دو نوع خشک و انعطاف پذیر است، به دو نوع دو شاخ جلو ساده (بدون کمک فنر و سیستم تعلیق) و دوشاخ جلو کمک فنردار (دارای یک یا دو سیستم کمک فنر است) تقسیم می‌شود. ناگفته نماند که سیستم کمک فنرها نیز سه بخش اصلی دارد: مکانیکی (فنر لول)، نیوماتیکی (باد) و هیدرولیکی (روغن). از آنجا که فنر در کل به نیروی وارد شده واکنش نشان داده و شل یا سفت می‌شود، می‌توان گفت که باد هم به نیروی وارد شده حساس است و هرچه بیشتر فشرده شود، سفت‌تر می‌شود. اما روغن فقط به میزان و سرعت فشردگی واکنش نشان داده و بدون کمک باد نمی‌تواند کمک فنر را باز کند.

علاوه بر قطعات ذکر شده در بالا، سیستم ترمز نیز مهم‌ترین قطعه در دوچرخه محسوب می‌شود که از قطعاتی من جمله لقمه ترمز، کالیپر، دیسک ترمز، سیم ترمز و غیره تشکیل شده است. در کل، دو نوع سیستم ترمز برای دوچرخه تعریف شده است: ترمز دیسکی و ترمز V-Brake. ترمز دیسکی نیز دارای دو نوع دیسک مکانیکی (انتقال نیرو از طریق کابل به لنت منتقل می‌شود) و دیسک هیدرولیک (در دوچرخه‌های حرفه‌ای کاربرد دارند) است. ترمز V-Brake از دو اهرم جداگانه در قسمت دو شاخ جلوی دوچرخه تشکیل شده است.

وقتی صحبت از دوچرخه سواری در مسیرهای هموار، آسفالت، کوهستانی و غیره می‌شود، انتخاب دوچرخه مناسب مهم‌ترین فاکتور است. دوچرخه‌های 26 اینچی در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده‌اند و دلیل آن هم ترکیب عالی از سرعت و پایداری است. همان طور که گفته شد، پیاده سازی سیستم دنده و حتی تعلیق در هر مدل دوچرخه به برند تولید کننده بستگی دارد، برای مثال مدل تاشوی دوچرخه کوهستان 26 با سیستم تعلیق جلو و سیستم تعلیق چرخ عقب به بازار عرضه شده است.

 با این حال، فاکتورهایی همچون طراحی دقیق فریم (برای کم وزن بودن دوچرخه)، سیستم ترمز خوب (که بسیاری از برندها سیستم ترمز هیدرولیکی دیسکی استفاده می‌کنند)، سیستم دنده خوب (تعبیه سیستم دنده ساده برای یادگیری بهتر مبتدیان) و سیستم تعلیق (با هدف افزایش و بهبود عملکرد دوچرخه) را می‌توان کلیدی‌ترین مشخصه‌های یک دوچرخه 26 اینچی دانست.

همچنین شما می‌توانید برای شناخت دقیق انواع مدل‌های دوچرخه در سبک‌های مختلف و کسب اطلاعات دقیق در مورد آن مقاله جامع راهنمای خرید دوچرخه را در وب سایت ما مطالعه بفرمایید تا شناخت کامل در مورد انواع دوچرخه‌های موجود در بازار دوچرخه کشور ار کشب بفرمایید.

دوچرخه 26 یا 27.5

اولین بار که دوچرخه کوهستان ساخته شد، فقط یک سایز چرخ و آن هم چرخ 26 اینچی داشت اما همانطور که قبلآ اشاره شد، بسته به سایز مورد نظر در طراحی فریم دوچرخه که لاستیک روی آن قرار می‌گیرد، گاهی آن را می‌توان دوچرخه 27.5 و یا 29 اینچ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. درکل باید گفت سایز 26 ابتدایی‌ترین سایز دوچرخه بزرگسال بوده که بهره‌وری کمتری نسبت به سایز 27.5 و 29 برای دوچرخه‌های کوهستان و دومنظوره دارد. به استثنای سایز فریم دوچرخه که آنها را نسبتآ از هم متمایز می‌کند و اینکه دوچرخه 26 یک دوچرخه کاملآ مناسب برای استارترها محسوب می‌شود.

در اینجا، به چند تفاوت عمده در این دو مدل دوچرخه اشاره می‌کنیم. از بین دو دوچرخه 26 و 27.5، دوچرخه بزرگتر (یعنی دوچرخه 27.5) به دلیل کاهش “زاویه حمله” راحت‌تر از دوچرخه کوچکتر (یعنی دوچرخه 26) از روی موانع عبور می‌کند. دوچرخه 27.5 به دلیل اینرسی چرخشی، در مقایسه با دوچرخه 26 سرعت بیشتری دارد و سواری آن سریع‌تر از مدل 26 است. همچنین، دوچرخه 27.5 به دلیل تماس بزرگتر از کشش بهتری برخوردار است؛ به این معنا که لاستیک تماس بیشتری با زمین دارد که مزیت بزرگی برای حفظ تماس لاستیک با سطح زمین در مسیرهای ناهموار محسوب می‌شود. علاوه براین، دوچرخه 27.5 به دلیل فاصله محوری طولانی‌تر و میل‌لنگ نسبت به محورها پایداری بیشتری از دوچرخه 26 دارد.

در هر صورت شما می‌توانید با مطالعه مقاله راهنمای سایز دوچرخه کوهستان اطلاعات کامل‌تری در این مورد کسب بفرمایید.

تفاوت دوچرخه 26 بانوان و آقایان

دوچرخه زنانه در مقایسه با مدل‌های مردانه، طراحی زیبا و جذابی دارند. همچنین، از لحاظ قیمت نیز از نوع مردانه گران‌تر هستند. در کل، دوچرخه‌های زنانه جدا از طراحی و ظاهر، از لحاظ عملکرد هیچ تفاوت مهمی بین آنها و نوع مردانه وجود ندارد. برخی از مدل‌های دوچرخه زنانه از ترمزهای دیسکی و دنده‌های سرعت نیز برخوردار هستند. دوچرخه‌های 26 زنانه راحت‌تر و سبک‌تر بوده و حتی در برخی برندها، ترمز دستی عقب هم دارند. علاوه بر این موارد، قیمت مناسبی هم دارند. برندهای دیگری همچون هافی، دوچرخه 26 زنانه را به صورت نیمه مونتاژ شده با تمام ابزارهای مورد نیاز برای مونتاژ به بازار عرضه می‌کنند. دوچرخه‌های زنانه و مردانه از لحاظ سایزبندی تفاوت چشمگیری ندارند.

هر برند تولیدکننده بایستی این تفاوت‌ها و نیازهای بانوان در دوچرخه سواری من جمله تنظیم شیفتر، WiFLi (آپشن‌های دنده‌ای جاده‌ای با برد وسیع)، میل‌لنگ با طول کمتر از 162.5 میلی‌متر و دسته‌های Zipp با عرض 36 سانتی‌متر را در فرایند تولید در نظر بگیرد.

برندهای معروف تولید دوچرخه 26

برای خرید دوچرخه خوب، ابتدا بایستی برندهای تولیدکننده مدل انتخابی‌تان را به درستی بشناسید. از جمله برندهای معروف برای دوچرخه 26 میتوان به Specialized (تنها برند تولید کننده دوچرخه و لوازم جانبی خود)، دوچرخه جاینت (این برند تایوانی دارای رتبه برتر در ساخت دوچرخه کوهستان است)، تِرِک (پیشرو در ساخت دوچرخه و تجهیزات دوچرخه)، ویوا، المپیا، تیتان، پرومکس، مارین (معروف‌ترین برند در ساخت دوچرخه‌های کوهستان در رنگ‌های مختلف است)، مریدا (سمبل شیک و مد روز بودن دوچرخه کوهستان)، سانتا کروز (در رده چهارم ساخت دوچرخه کوهستان در سطح جهان است)، بلست و حتی اسکات (برند معروف جهانی در ساخت دوچرخه‌های ورزشی) اشاره کرد که از شهرت جهانی برخوردار هستند.

 

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا