راهنمای خرید دوچرخه

شخصی سازی دوچرخه شهری متناسب با اندام

نکاتی درباره انتخاب دوچرخه شهری مناسب با اندام خود و نحوه نشستن صحیح روی دوچرخه

بعد از خرید دوچرخه شهری نوبت به یادگیری و تنظیم وضعیت مناسب قرارگیری روی دوچرخه می‌رسد. پیدا کردن وضعیت صحیح بدن به هنگام دوچرخه سواری بسیار اهمیت دارد زیرا می‌تواند میزان راحتی و کنترل شما در حین دوچرخه‌سواری را افزایش دهد. همچنین از میزان فشاری که بر بدن دوچرخه سوار وارد می‌شود کاسته و لذت یک سواری ایمن را دو چندان می‌کند. در نهایت با تنظیم صحیح دوچرخه، تمایل شما برای دوچرخه‌سواری نیز بیشتر خواهد شد.

به هنگام خرید دوچرخه شهری ، برای دستیابی به موقعیت مناسب بدن در هنگام دوچرخه سواری کافی است چند قانون کلی را مد نظر قرار دهید:

  • دوچرخه با سایز مناسب را انتخاب کنید.
  • دوچرخه را برای خودتان شخصی سازی کنید.
  • دوچرخه مناسب را برای دوچرخه سواری به سبک شهری انتخاب کنید.

انتخاب سایز دوچرخه شهری

مهم‌ترین موضوع در خرید دوچرخه شهری، انتخاب سایز مناسب است. حتی اگر گران‌قیمت‌ترین دوچرخه شهری را انتخاب کنید، اما سایز آن برای شما مناسب نباشد، از سواری خود هرگز لذت نخواهید برد. سازندگان دوچرخه یا فروشندگان، می‌توانند با ارائه راهنمای انتخاب سایز به شما در این امر کمک کنند. چنین راهنماهایی که معمولاً توسط شرکت سازنده هر برند به صورت اختصاصی ارائه می‌شوند می‌توانند بهترین مرجع برای انتخاب سایز دوچرخه در هنگام خرید باشند. زیرا قاب هر دوچرخه توسط سازنده آن بر اساس قد دوچرخه سواران طراحی شده است.

سایز دوچرخه شهری را می‌توانید به دو روش اندازه گیری کنید. سایز اصلی دوچرخه با اندازه گیری ارتفاع بالای لوله زین تا میل لنگ پدال (براکت پایین) تعیین می‌شود. این اندازه بر اساس اینچ روی دوچرخه نمایش داده می‌شود. سایز دوچرخه‌ها معمولاً استاندارد است و باید برای اکثریت مردم پاسخگو باشد. اما در هر حال همه افراد نسبت‌های یکسانی در اندام خود ندارند. بنابراین می‌توانید از شاخص ape index که از اندازه گیری بازو ها در حالت باز و ایستاده به دست می‌آید استفاده کنید. این شاخص نشان می‌دهد که شما به دوچرخه‌ای با سایز مناسب انتخاب کنید.

در صورتی که بالا تنه بلندی دارید، می‌توانید فریمی را انتخاب کنید که اندازه بزرگ‌تری دارد. بدین ترتیب دسته فرمان دورتر از شما خواهد بود و تنها کافی است زین را در موقعیت کمی پایین‌تر تنظیم کنید تا کاملاً راحت باشید. دوچرخه 28 رایج‌ترین سایز دوچرخه برای سواری به سبک شهری است. دوچرخه‌های 26 قدرت مانور کمتری دارند و محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کنند. دوچرخه‌های 29 نیز برای دوچرخه‌سواران حرفه‌ای طراحی شده‌اند و کنترل آن‌ها برای دوچرخه‌سواران مبتدی کمی دشوار است.

قیمت دوچرخه شهری

میزان مهارت و تجربه دوچرخه‌سوار در شهر

بعد از خرید دوچرخه شهری، با توجه به میزان مهارت و تجربه خود می‌توانید بهترین موقعیت و طرز قرارگیری را انتخاب کنید. در صورتی که یک دوچرخه‌سوار مبتدی یا آماتور هستید، باید موقعیتی را انتخاب کنید که ایمن و آرام باشد. از آنجایی که قدرت عضلانی شما کم است، با انتخاب یک موقعیت آرام و ایمن، فرصت دارید مهارت خود را تقویت کنید، حرکات جدید را یاد بگیرید و به آن‌ها عادت کنید. در نهایت می توانید به راحتی مسیر یابی کنید و از ترافیک اطراف آگاه شوید. در دوچرخه‌سواری به سبک شهری، هدف دوچرخه‌سوار، اعمال قدرت و رسیدن به سرعت بالا نیست. قرار گرفتن در موقعیت خمیده در این شرایط منجر به اعمال فشار بیشتر به اندام های مختلف بدن به خصوص کمر، بازوها و گردن می‌شود. اما قرارگیری در موقعیت صاف می‌تواند این فشارها را کاهش دهد.

دوچرخه‌سواران آماتور

اگر مهارت کمی دارید، دوچرخه شهری باید به گونه‌ای انتخاب شود که ارتفاع پدال کمی داشته باشد و به هنگام نشستن، پای شما روی زمین قرار گیرد. بدین ترتیب کنترل دوچرخه و حفظ تعادل برای شما ساده‌تر خواهد بود. برای ایجاد این موقعیت همچنین می‌توانید زین را در ارتفاع پایین‌تری تنظیم کنید.

دوچرخه‌سواران با مهارت متوسط

اگر سطح مهارت شما در دوچرخه‌سواری با دوچرخه شهری متوسط است، صاف نشسته و سر خود را بالاتر از وضعیت ورزشی قرار دهید. بدین ترتیب گستره دید بهتری خواهید داشت و می‌توانید از آنچه در اطرافتان می‌گذرد مطلع شوید. برای این دسته از دوچرخه‌سواران دوچرخه 28 با قیمت مناسب یک انتخاب ایده‌آل به شمار می‌رود.

دوچرخه‌سواران ماهر

اگر یک دوچرخه‌سوار مجرب هستید، می‌توانید موقعیت ورزشی و سرعت و مسافت طولانی‌تری را با دوچرخه شهری امتحان کنید. کمی به سمت جلو خم شوید تا بتوانید فشار بیشتری به پدال وارد کنید و با سرعت بالای 25 کیلومتر در ساعت با آیرودینامیک بهتری عمل کنید.

قیمت دوچرخه شهری

شخصی سازی و تنظیم دوچرخه شهری

بعد از خرید دوچرخه شهری با سایز مناسب، بهتر است آن را متناسب با بدن خود تنظیم کنید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید. نقاطی از دوچرخه که بدن با آن‌ها تماس دارد می‌توانند بر میزان راحتی و ایمنی شما تأثیر بگذارند. زین، فرمان و پدال‌ها تنها نقاط تماس با بدن دوچرخه‌سوار هستند. با تنظیم و جابجایی این نقاط می‌توانید بر میزان راحتی و تسلط خود بیفزایید. موقعیت نشستن مناسب برای راندن آهسته دوچرخه شهری، حالت عمودی است. برای سواری کارآمد و راحت بهتر است نقاط تماس در فواصل مناسبی از یکدیگر قرار گیرند. این فواصل بر اساس اندازه‌های مشخصی در بدن دوچرخه‌سوار یعنی طول پا و ارتفاع نیم تنه مشخص می‌شوند.

موقعیت زین

پای شما در هنگام پدال زدن با دوچرخه شهری باید کاملاً صاف باشد. با تنظیم ارتفاع زین و جابجایی آن به سمت عقب و جلو می‌توانید این وضعیت را ایجاد کنید. تغییر موقعیت زین، بر میزان فاصله دست‌ها و بدن شما تا فرمان و فاصله پاها تا رکاب تأثیر می‌گذارد. هر چه فاصله شما تا فرمان کمتر باشد راحت‌تر خواهید بود. اما هر چه این فاصله بیشتر شود در موقعیت ورزشی تری قرار خواهید گرفت و نیاز به اعمال نیروی بیشتری جهت راندن دوچرخه دارید همچنین زین باید با زمین موازی باشد.

تنظیم فرمان دوچرخه شهری

از دیگر مواردی که بر قرارگیری وضعیت بدن در حالت مناسب به هنگام سواری با دوچرخه شهری تأثیر می‌گذارد می‌توان به موقعیت فرمان اشاره کرد. با تنظیم موقعیت فرمان می‌توان میزان فاصله تا زین و ارتفاع دست‌ها را تغییر داده و بر میزان راحتی دوچرخه سوار افزود. اگر مبتدی هستید، فرمان را بالاتر و عقب تر بیاورید. نزدیک کردن فرمان ممکن است بر راحتی شما بیفزاید اما اگر بیش از حد باشد در هنگام چرخش، دسته فرمان به ران شما برخورد خواهد کرد. فرمان باید به گونه‌ای تنظیم شود که آرنج ها بدون کشش زیاد یا گرفتگی در پشت بازو و شانه ها، کمی خمیده باشند.

طرز قرارگیری صحیح با توجه به سبک سواری

اگر قصد خرید دوچرخه شهری را دارید باید بدانید که از این دوچرخه تنها در مسیرهای آسفالت شهری می‌توانید استفاده کنید. بنابراین باید تنظیم دوچرخه را بر اساس مسیر و سبک دوچرخه‌سواری خود بهینه سازی کنید. شما در این سبک قرار نیست رکورد سرعت بزنید. تنها هدف، لذت بردن از یک دوچرخه سواری آرام و ایمن در مسیرهای شهری برای رفت و آمد روزانه است. بنابراین تا جای ممکن از میزان فشار بر بدن خود در تنظیم موقعیت دوچرخه بکاهید. دوچرخه‌هایی که پدال پایین‌تر و زین پایین‌تری دارند را انتخاب کنید تا کاملاً بر آن مسلط باشید.

قرارگیری صحیح بدن روی دوچرخه

سخن پایانی

قیمت دوچرخه شهری بر اساس برند تولید کننده، جنس بدنه، سطح تجهیزات فنی و برند قطعات تعیین می‌شود. اگر یک دوچرخه‌سوار آماتور هستید خرید دوچرخه شهری اقتصادی نیز می‌تواند برای شما انتخابی مناسب باشد. اما اگر دوچرخه‌سواری را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنید و به آن به چشم یک ورزش مهم نگاه می‌‌کنید، باید به دنبال مدل‌های پیشرفته‌تر و حرفه‌ای دوچرخه شهری بگردید. همواره باید بدانید که دوچرخه مناسب شما باید طبق نیازهایتان انتخاب شود و بهترین دوچرخه برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد.

امتیاز کاربران: 4.6 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا