دوچرخه کوهستان

بررسی مولفه‌های تاثیرگذار در قیمت دوچرخه حرفه ای

قیمت یک دوچرخه حرفه ای متأثر از عوامل بسیار مهمی از جمله برند تولید کننده، سبک طراحی، سطح تجهیزات، جنس بدنه و غیره است

دوچرخه حرفه‌ای دوچرخه‌ای است که به تجهیزات پیشرفته‌تری در مقایسه با دوچرخه‌های معمولی مجهز شده است. این دوچرخه‌ها برای دوچرخه سواران حرفه‌ای که قصد شرکت در مسابقات را دارند و افرادی که به صورت حرفه‌ای این ورزش را انجام می‌دهند، طراحی می‌شوند. دوچرخه سواری در مسیر‌های ناهموار، جاده‌ای، آفرود و شیب دار نیازمند ایمنی بالا و امکانات کاملی است که لذت یک سواری دلچسب را برای دوچرخه سوار فراهم آورد.

سیستم تعلیق، ترمز، دنده و در نهایت جنس فریم و طراحی آن در دوچرخه‌های حرفه‌ای با دوچرخه‌های معمولی بسیار متفاوت می‌باشد. دوچرخه حرفه‌ای باید نیاز دوچرخه‌سوار را برطرف کرده و ایمنی او را به طور کامل تأمین کند تا با خیالی آسوده در مسیر‌های مختلف رکاب بزند. این دوچرخه‌ها در سبک‌های مختلف توریستی، کوهستان و کورسی طراحی و تولید می‌شوند.

مقایسه نرخ دوچرخه حرفه ای کوهستان با دوچرخه معمولی

قیمت دوچرخه حرفه‌ای در بازار بالاتر از دوچرخه‌های معمولی بوده و به طور کلی دوچرخه بر اساس چند معیار مختلف قیمت گذاری می‌شود. جنس فریم، نوع سیستم تعلیق، سیستم ترمز، سیستم دنده، سایز چرخ و قطعات جانبی دیگر همچون فرمان، زین و غیره تعیین کننده قیمت نهایی یک دوچرخه هستند. طراحی و ساخت دوچرخه‌های حرفه‌ای پر هزینه‌تر است و نیاز به صرف زمان بیشتر و استفاده از نیروهای متخصص دارد.

عوامل موثر بر قیمت دوچرخه حرفه ای

هر چند قیمت دوچرخه حرفه ای در مدل های مختلف بالاتر از نمونه‌های معمولی است، اما یک دوچرخه سوار حرفه‌ای که دوچرخه سواری را به عنوان یک تخصص انجام می‌دهد، نیاز به دوچرخه‌ای سبک، با دوام، ایمن و سریع دارد. قطعات و بدنه یک دوچرخه حرفه ای باید کاملاً قابل اعتماد باشند. در غیر این صورت سلامت دوچرخه سوار و ایمنی او در خطر خواهد بود. اما چرا قیمت دوچرخه حرفه ای از سایر مدل‌ها بالاتر است؟ در ادامه به مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت دوچرخه های حرفه‌ای اشاره‌ای خواهیم داشت.

دوچرخه کوهستان حرفه ای

فریم دوچرخه حرفه ای

فریم دوچرخه حرفه ای معمولاً از آلومینیوم و کربن ساخته می‌شود. جنس فریم می‌تواند بر استحکام بدنه، وزن دوچرخه، سرعت و شتاب گیری و در نهایت قیمت آن تأثیر بگذارد. دوچرخه‌هایی که بدنه آلومینیومی دارند اقتصادی‌تر هستند. دوچرخه‌های کربن دارای وزن کمتر، استحکام بیشتر و قیمت بالاتری هستند.

طراحی دوچرخه های حرفه ای

تولید و عرضه یک دوچرخه حرفه ای بر اساس قوانین مهندسی و علم هندسه انجام شده و محل قرارگیری قطعات در آن بسیار دقیق است این موضوع یعنی طراحی دقیق، راندمان دوچرخه را بالاتر می‌برد. همین امر باعث می‌شود تا خرید دوچرخه کوهستان دنده‌ای یک انتخاب قابل اطمینان برای سواری در مسیرهای سخت و چالش برانگیز باشد. طراحی دوچرخه‌های حرفه‌ای با توجه به سبک دوچرخه نیز متفاوت می‌باشد. به طور مثال دوچرخه‌های کورسی حرفه‌ای به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پوزیشن دوچرخه‌سوار در حالت خمیده قرار گرفته است. اما در دوچرخه‌های حرفه‌ای کوهستان گستره دید دوچرخه سوار بیشتر و فرمان به گونه‌ای طراحی شده که پوزیشن او خمیدگی کمتری خواهد داشت.

برند تولید کننده

از دیگر عوامل تأثیرگذار بر قیمت خرید دوچرخه‌های حرفه‌ای می‌توان به برند تولید کننده آن‌ها اشاره کرد. برند‌های مشهور همواره سعی در پیشی گرفتن از سایر رقبا در بازار دارند. در نتیجه افزایش سطح کیفیت و بهره گیری از به روز ترین تجهیزات از مهم‌ترین اهداف آن‌ها در تولید دوچرخه‌های حرفه‌ای است. برند‌های جاینت، ویوا، المپیا و غیره از مشهورترین برند‌های جهانی هستند. دوچرخه‌های حرفه‌ای تولید شده توسط این برند‌ها در المپیک، مسابقات و رویدادهای مهم جهانی، توسط دوچرخه سواران مشهور مورد استفاده قرار گرفته و توانسته افتخارات بسیاری را کسب کند.

تکنولوژی ساخت دوچرخه

در ساخت دوچرخه‌های حرفه‌ای از تکنولوژی‌های پیشرفته و فناوری‌های به روز استفاده می‌شود. تولید کنندگان و طراحان در راستای افزایش راندمان دوچرخه اقدام به بهره گیری از تکنولوژی‌هایی همچون maestro ,D-fuse و غیره کرده‌اند. هر چه میزان فناوری‌هایی که در مرحله طراحی و ساخت یک دوچرخه حرفه ای به کار می‌رود بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است. در ادامه به مهم‌ترین مشخصات فنی یک دوچرخه حرفه ای اشاره‌ای خواهیم داشت.

دوچرخه حرفه ای دنده ای

سیستم دنده دوچرخه حرفه ای کوهستان

سیستم دنده در یک دوچرخه حرفه ای بسیار مهم است. در این دوچرخه‌ها از سیستم دنده‌های پیشرفته با تعداد دنده بالاتر استفاده می‌شود. به طور مثال در دوچرخه‌های حرفه‌ای کوهستان، قسمت طبق قامه کوچک‌تر و تعداد دندانه‌ها نیز کمتر است. این موضوع به قدرت بالاتر و کیفیت سواری بهتر دوچرخه کمک می‌کند. سیستم دنده برندهای مشهور شیمانو و اسرم در دوچرخه‌های حرفه‌ای استفاده می‌شوند که کیفیت و قیمت بالاتری در مقایسه با سایر برند‌ها دارند.

سیستم ترمز

در یک دوچرخه حرفه ای، سیستم ترمز به شدت اهمیت دارد. در این دوچرخه‌ها از ترمز‌های هیدورلیکی استفاده می‌شود. قدرت توقف در این ترمزها بسیار بالا بوده و دارای عملکرد لحظه‌ای می‌باشد. بدین ترتیب دوچرخه سوار تنها با یک فشار به کتی ترمز می‌تواند دوچرخه را متوقف کند، اما بر شدت ترمز کنترلی ندارد. ترمز‌هایی از برندهای شیمانو، اسرم و تکترو در دوچرخه‌های حرفه‌ای استفاده می‌شوند که ایمنی و کیفیت بالایی دارند. در دوچرخه‌های حرفه‌ای پیشرفته از ترمز‌های دیسکی و لقمه‌ای استفاده نمی‌شود. این نوع ترمزها قیمت پایین‌تری دارند، اما کارایی آن‌ها کمتر بوده و نمی‌توانند پاسخگوی نیاز دوچرخه سواران حرفه‌ای در مسیرهای سخت و ناهموار باشند.

سیستم تعلیق

انواع دوچرخه حرفه ای بر اساس سبک طراحی، به سیستم تعلیق‌های متفاوتی نیاز دارند. به طور مثال سیستم تعلیق فول ساسپنشن در دوچرخه‌های کوهستان حرفه‌ای نیاز دوچرخه سوار در مسیر‌های کوهستانی را برطرف می‌کند. اما دوچرخه‌های حرفه‌ای کورسی دارای دوشاخ خشک و فاقد کمک فنر هستند. هر چه از سیستم تعلیق پیشرفته‌تری در یک دوچرخه استفاده شده باشد، قیمت آن بالاتر است. دوچرخه‌های هاردتیل مجهز به یک سیستم تعلیق قفل شونده در دوشاخ جلو هستند. قیمت این دوچرخه‌ها در مقایسه با نمونه‌هایی که به سیستم تعلیق جلو و عقب مجهز هستند پایین‌تر است.

ویل ست

در دوچرخه‌های حرفه‌ای سبک کوهستان و توریستی از چرخ‌هایی با سایز 29 استفاده می‌شود. این سایز چرخ، گشتاور بالاتری ایجاد می‌کند و راندمان دوچرخه را در مسیر‌های ناهموار و آفرودی و مسابقات به شدت بالا می‌برد. اما در دوچرخه‌های حرفه‌ای کورسی استفاده از چرخ‌های 28 رایج‌تر است. تغییر سایز چرخ می‌تواند منجر به تغییر در سایز بدنه و طراحی فریم شود، اما تأثیر چشمگیری بر قیمت نهایی یک دوچرخه حرفه ای ندارد.

خرید دوچرخه کوهستان با کیفیت

قیمت دوچرخه حرفه ای

به طور کلی هر چه میزان پیچیدگی سیستم فنی دوچرخه‌های حرفه‌ای بیشتر باشد و از تجهیزات مدرن‌تری در تولید آن‌ها استفاده شده باشد، قیمت آن‌ها بالاتر است. قیمت یک دوچرخه حرفه ای با فریم کربن، سیستم تعلیق فول ساسپنشن، سیستم ترمز هیدرولیک، بالاترین تعداد دنده از بهترین برندها، تایرهای تیوبلس و غیره از نمونه‌های دیگر بالاتر است. اما لازم به ذکر است که افزایش سطح تکنولوژی به کار رفته در ساخت یک دوچرخه حرفه ای تنها افزایش قیمت آن را در پی ندارد. افزایش استحکام بدنه، افزایش راندمان و بهبود کیفیت سواری به بالاترین سطح ممکن از دیگر ویژگی‌های یک دوچرخه پیشرفته حرفه‌ای هستند.

خرید دوچرخه حرفه ای از فروشگاه اینترنتی

از آن‌جایی که خرید یک دوچرخه حرفه ای امری فنی محسوب می‌شود لازم است تا به هنگام انتخاب و خرید دقت کافی انجام شود. توجه به کانفیگ و جزییات بسیار واجب و لازم است تا قبل از انجام خرید تحقیق کنید و با افراد مطلع مشورت کنید. مجموعه آریا چرخ عرضه کننده انواع دوچرخه حرفه ای کوهستان با ضمانت اصالت کالا بوده و کارشناسان این مجموعه همواره با ارائه مشاوره رایگان شما را در انتخاب محصول مورد نظر راهنمایی می‌کنند.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا