راهنمای خرید دوچرخه

پرسش‌های اساسی در هنگام خرید دوچرخه که چالش برانگیزند

چالش‌ها و سوالاتی که موقع خرید دوچرخه حرفه ای و با کیفیت با آن رو به رو می‌شوید

اولین خرید دوچرخه شما باید بسیار هیجان انگیز باشد. اما بهتر است قبل از خرید پرسش‌هایی را آماده کنید تا با پاسخ به آن‌ها بتوانید به راحتی دوچرخه مورد نظرتان را انتخاب و خریداری کنید. اگر با آمادگی وارد یک فروشگاه دوچرخه شوید، تجربه بهتری خواهید داشت و از خرید خود مطمئن‌تر خواهید بود. یک فروشنده حرفه‌ای قطعاً این پرسش‌ها را از شما خواهد پرسید. بنابراین اگر لیستی از پرسش‌ های خرید دوچرخه را تهیه کرده و به پاسخ آن‌ها قبلاً فکر کرده باشید، پروسه خرید ساده‌تر صورت خواهد گرفت. مهم نیست که به دنبال خرید یک دوچرخه معمولی باشید یا یک دوچرخه کوهستان، در هر صورت باید قبل از خرید به پرسش‌هایی از این قبیل در ذهن خود پاسخ دهید. در ادامه به مهم‌ترین پرسش‌هایی که قبل از خرید دوچرخه باید پاسخ داده شوند اشاره‌ای خواهیم داشت.

هدف از خرید دوچرخه چیست؟

احتمالاً مهم‌ترین پرسشی که قبل از خرید دوچرخه باید به آن پاسخ داده شود این است که استفاده شما از دوچرخه چیست؟ دوچرخه را برای رفت و آمد شهری، تفریح یا ورزش می‌خرید؟ چند وقت یک بار از دوچرخه استفاده خواهید کرد؟ آیا از آن روی سطوح سنگ فرش شده، آسفالت یا سنگلاخ استفاده خواهید کرد؟ کدام نوع دوچرخه با نیازهای شما مطابقت دارد؟ ارزیابی این معیارها به شما کمک می‌کند که سبک دوچرخه را به راحتی انتخاب کرده و گیج نشوید. امیدواریم فروشگاهی را انتخاب کنید که چند گزینه متناسب با نیازهایتان را به شما ارائه دهد.

فروشگاه دوچرخه

آیا قصد دارید به یک دوچرخه‌سوار حرفه ای تبدیل شوید؟

اگر قبل از خرید دوچرخه به این پرسش پاسخ دهید، انتخاب ساده‌تر خواهد شد. اگر قصد دارید در طول یک سال آینده به یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای تبدیل شوید، بهتر است دوچرخه‌ای را انتخاب کنید که امکان ارتقای قطعات آن وجود داشته باشد. به اصطلاح دوچرخه را خریداری کنید که با شما رشد کند.

بودجه شما برای خرید دوچرخه چقدر می‌باشد؟

یکی دیگر از مهم‌ترین مسائل قبل از خرید دوچرخه مناسب و با کیفیت تعیین بودجه مالی و توان اقتصادی خریدار است. داشتن یک بودجه مشخص به شما کمک می‌کند که روی نیاز خود تمرکز کنید و از پرداخت هزینه هنگفت برای تجهیزاتی که هرگز به آنها نیاز نخواهید داشت خودداری کنید. بنابراین واقع بین باشید. بودجه خیلی کم دوچرخه‌هایی را در اختیار شما قرار خواهد داد که در آینده هزینه‌های جانبی بسیاری را به همراه خواهند داشت. اما با افزایش کوچکی در بودجه خود می‌توانید انتخاب‌های بهتری داشته باشید. پس بهتر است بررسی کنید که با کمی افزایش در بودجه خود چه انتخاب‌هایی خواهید داشت یا با کمی کاهش بودجه‌تان چه امکاناتی را از دست خواهید داد؟

کیفیت قطعات دوچرخه در چه سطحی است؟

در هنگام خرید دوچرخه باید از کیفیت قطعات فنی آن اطمینان پیدا کنید. در واقع باید مشخص شود که سیستم تعلیق، تایرها و پیشرانه دوچرخه با توجه به استفاده شما و سبک سواری‌تان از دوام کافی برخوردار هستند یا خیر؟ بنابراین تخفیف‌های غیرمعقول را نپذیرید و علت آن را جویا شوید. در صورتی که کیفیت قطعات به کار رفته در دوچرخه بسیار پایین باشد، ایمنی شما در خطر خواهد بود. پس درباره تعداد دفعات سواری و سبک سواری‌تان صادق باشید. خرید دوچرخه کوهستان ارزان قیمت برای دوچرخه سواری مداوم بالای 300 کیلومتر در هفته دوام خوبی نخواهد داشت.

مهم‌ترین سوالاتی که به هنگام خرید دوچرخه باید پرسید

بعد از آنکه به پرسش‌های قبل پاسخ دادید و میزان تفکر کافی را انجام دادید زمان خرید فرا می‌رسد. در هنگام خرید دوچرخه نیز باید خجالت را کنار بگذارید و از فروشنده سؤال هایی را بپرسید. این سوالات باعث آگاهی بیشتر شما به هنگام خرید و همچنین فهماندن منظور شما به فروشنده در مورد محصول مورد نظر شما می‌شود.

نکات مهم در خرید دوچرخه

درباره‌ی دوچرخه سایز مناسب سوال کنید

مهم‌ترین بخشی که یک فروشنده می‌تواند در آن به شما کمک کند، انتخاب سایز مناسب می‌باشد. در هنگام خرید دوچرخه از فروشنده بخواهید که سایزهای مختلف را در اختیار شما قرار دهد. ارتفاع زین و فاصله لوله زین تا فاق را در حالت ایستاده بررسی کنید. اگر سایز دوچرخه برایتان مناسب است، اما هنوز احساس راحتی نمی‌کنید، لازم است ارتفاع زین و فرمان توسط فروشنده تنظیم شود. همچنین به عنوان یک تازه کار بهتر است از فروشنده بپرسید که در صورت نیاز برای تنظیم مجدد چطور این کار را انجام دهید.

تفاوت بین دوچرخه‌های مشابه را جویا شوید

اگر به هنگام خرید دوچرخه دو گزینه مشابه با قیمت های متفاوت پیش روی شماست، علت آن را جویا شوید. اجزای مکانیکی دوچرخه چون شیفترها، زنجیر، کاست و غیره می‌توانند تأثیر زیادی بر قیمت دوچرخه داشته باشند. این امکانات هرچه پیشرفته‌تر باشند، دوچرخه وزن کمتری خواهد داشت و سواری نرم تر و با کیفیت تری را ارائه می‌دهد. اما اگر تازه کار هستید، نیاز به پرداخت هزینه هنگفت برای این تجهیزات پیشرفته و پیچیده ندارید. بنابراین گزینه‌ای که کاملاً مناسب شماست را انتخاب کنید.

قیمت دوچرخه حرفه ای

درباره‌ی گارانتی و خدمات پس از فروش دوچرخه سوال بپرسید

از آنجایی که ممکن است چند بار در سال برای تعمیر و نگهداری دوچرخه نیاز به مراجعه به یک تعمیرکار را داشته باشید، بهتر است وضعیت گارانتی و خدمات پس از فروش دوچرخه‌ای که خریداری می‌کنید را تعیین نمایید. درباره اینکه گارانتی دوچرخه چه مواردی را پوشش می‌دهد نیز مطمئن شوید. برخی از فروشگاه‌ها به منظور جلب رضایت مشتریان خدمات پس از فروش را نیز ارائه می‌دهند.

راجع به نحوه تنظیم تایر دوچرخه و تعمیر اضطراری بپرسید

بعد از خرید دوچرخه به زودی متوجه خواهید شد که نحوه تعمیر و نگهداری از دوچرخه بسیار اهمیت دارد. همچنین در صورتی که به صورت انفرادی دوچرخه سواری می‌کنید، یادگیری مهارت‌هایی چون تعویض تایر یا زنجیر چرخ می‌تواند در موقعیت‌های اضطراری بسیار مفید باشد. بنابراین از فروشنده درباره منابعی که این اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهد سؤال بپرسید. همچنین درباره ابزارهای جانبی مورد نیاز نیز اطلاعاتی کسب کرده و وسایل ضروری را خریداری کنید.

از کجا دوچرخه مناسب بخریم؟

برای خرید دوچرخه باید فروشگاهی را انتخاب کنید که قبل از خرید به تمامی پرسش‌های شما به راحتی و محترمانه پاسخ دهد. اگر فروشنده از پاسخ به پرسش‌های شما امتناع می‌کند یا به شما حس احمقانه‌ای می‌دهد بهتر است به فروشگاه دیگری بروید. بهترین فروشندگان، نگرانی و مبتدی بودن شما را درک می‌کنند، شما را برای پرسیدن پرسش‌های بیشتر تشویق می‌کنند و با روی گشاده اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار می‌دهند.

فروشگاه آریا چرخ مجموعه‌ای کامل از دوچرخه‌های برند و لوازم جانبی دوچرخه است. این فروشگاه امکان خرید اینترنتی را برای مشتریان خود میسر کرده است. علاوه بر ارائه خدمات، امکان دریافت مشاوره فنی رایگان توسط کارشناسان متخصص مجموعه خود را نیز در خرید اینترنتی میسر کرده است.

خرید دوچرخه مناسب

برخی اشتباهات به هنگام خرید دوچرخه

اغلب اشخاص به هنگام خرید دوچرخه، درگیر مشخصات، آمار فروش و غیره می‌شوند. اگر قصد دوچرخه سواری حرفه‌ای را ندارید و تنها به دنبال تجربه هیجان و شادی و کماکان انجام یک ورزش مناسب هستید، تنها در حد برطرف کردن نیازتان درگیر قابلیت‌ها و مشخصات یک دوچرخه شوید و بر میزان راحتی و کیفیت سواری و در نهایت میزان شوق و اشتیاقتان در هنگام سواری با آن تمرکز کنید.

امتیاز کاربران: 5 ( 2 رای)

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. از بابت این سوالات که مطمئن هستیم اما کاش پاسخ ها همینطور دقیق و بدون طرفداری از برند و مارک خاصی باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا