راهنمای خرید لوازم دوچرخه

راهنمای خرید کلاه دوچرخه سواری

کلاه دوچرخه‌سواری در انواع بزرگسال و بچه‌گانه تولید می‌شوند. کلاه‌های ایمنی بزرگسال بر اساس سبک دوچرخه‌سواری به انواع کوهستان، کورسی و غیره تقسیم‌بندی می‌گردد.

کلاه دوچرخه‌سواری مهم‌ترین ابزار جانبی دوچرخه است که برای حفظ ایمنی دوچرخه‌سواران باید مورد استفاده قرار گیرد. حادثه‌های ناگوار خبر نمی‌کنند و حرفه‌ای‌ترین دوچرخه‌سواران را در شرایط بحرانی غافلگیر می‌کند. در نتیجه احتیاط شرط عقل است و باید تمامی جوانب را از قبل سنجید. در کلاه‌های دوچرخه‌سواری امروزی از فناوری‌های مختلفی از جمله MIPS به منظور ایجاد حفاظتی چند سویه در برابر ضربه استفاده می‌شود. همچنین تکنولوژی WaveCel برای جذب نیروی حاصل از ضربه و فناوری SPIN برای انتقال نیروهای چرخشی در هنگام ورود ضربه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به انواع مختلف کلاه دوچرخه‌سواری و بهترین برندهای تولید کننده آن اشاره‌ای خواهیم داشت.

انواع کلاه دوچرخه‌سواری بر اساس سبک سواری

کلاه دوچرخه‌سواری در 4 گروه کلاه دوچرخه کوهستان، کلاه دوچرخه کورسی، کلاه دوچرخه تایم تریل و کلاه دوچرخه شهری تولید می‌شود. نحوه مراقبت کلاه ایمنی از سر با توجه به سبک دوچرخه‌سواری شما متفاوت است. در ادامه به‌طور مختصر به معرفی هر یک از این دسته‌بندی‌ها و ویژگی‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

کلاه دوچرخه کوهستان

آنچه در طراحی کلاه دوچرخه‌سواری مخصوص کوهستان مشهود است، پوشش اضافی آن است. بر خلاف سواری در جاده که بیشتر خطرات و تصادفات از سمت جلو دوچرخه‌سوار را تهدید می‌کنند، در دوچرخه‌سواری به سبک کوهستان سر از تمامی نواحی در معرض خطر ورود ضربه می‌باشد. بنابراین در کلاه دوچرخه کوهستان، قسمت‌های اضافه‌تری در ناحیه پس سر و گیجگاه وجود دارد. همچنین برای سواری در مسیرهای کوهستانی شیب‌دار مانند دوچرخه‌سواری BMX به کلاه‌های ایمنی دوچرخه‌سواری با محافظت کامل از سر، فک، دهان و چانه نیاز است.
در میان انواع کلاه سواری سبک کوهستان کلاه‌هایی طراحی شده‌اند که قسمت محافظ چانه در آن‌ها قابل حذف است. در نتیجه از این کلاه‌ها در حالت بدون محافظ چانه و صورت می‌توان در مسیرهای کم چالش‌تر با شیب کمتر استفاده کرد. کلاه‌های دوچرخه‌سواری کوهستان دارای دریچه‌های تهویه هوای کمتر اما بزرگتری هستند. به همین دلیل تهویه خوبی را در سرعت‌های متوسط رو به پایین ارائه می‌دهند. اما به ندرت در برخی از مدل‌ها به دلیل نوع طراحی، از افزایش انتقال سر و صدا شکایت می‌شود.
کلاه دوچرخه‌سواری کوهستان معمولاً به یک نقاب محافظ در برابر نور خورشید مجهز است که از تابش آزار دهنده و خیره‌کننده نور خورشید به چشم‌ها جلوگیری می‌کند. این نقاب به کنار زدن شاخ و برگ‌های آویزان درختان در مسیرهای کوهستانی جنگلی و جلوگیری از آسیب به چشم‌ها و صورت نیز کمک می‌کند. از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این کلاه‌ها می‌توان به مجهز بودن آن‌ها به چراغ‌های GoPro اشاره کرد.

کلاه دوچرخه کورسی

کلاه دوچرخه‌سواری از ملزومات اصلی در سبک جاده‌ای یا کورسی است. اکثر تصادفات و خطرات جاده‌ای قسمت جلوی سر دوچرخه‌سوار را تهدید می‌کنند. بنابراین تمرکز طراحان در این نوع کلاه، روی ایجاد استحکام و پوشش بیشتر در ناحیه جلو و کناره‌های سر است. داشتن وزن کم و تهویه مناسب در سرعت‌های بالا، در طراحی کلاه دوچرخه کورسی بسیار اهمیت دارد. بهترین کلاه‌های دوچرخه‌سواری کورسی به منظور کاهش وزن و حفظ استحکام کافی، از مواد کامپوزیت فیبر کربن ساخته می‌شوند.
کانال‌های تهویه هوا در این سبک کلاه‌ها در قسمت بالای سر قرار داده شده‌اند. سبک‌ترین کلاه‌های ایمنی کورسی تنها 200 گرم وزن دارند. آیرودینامیک بودن کلاه به شدت مورد توجه طراحان است. در این کلاه‌ها از تکنولوژی Kask Infinity برای ایجاد امکان باز و بسته کردن دریچه‌های عبور هوا و تکنولوژی Lazer Z1 برای حفظ گرمای داخلی کلاه در زمستان استفاده می‌شود. اکثر کلاه‌های کورسی بر خلاف کلاه‌های کوهستان فاقد نقاب هستند. زیرا این نقاب در موقعیت‌های پایین و تهاجمی در جاده، جلوی دید دوچرخه‌سوار را می‌گیرد.

کلاه دوچرخه تایم تریل

کلاه دوچرخه‌سواری تایم تریل دارای طراحی آیرودینامیک بوده و معمولاً دارای قسمت دم یا tails است. دوچرخه‌سواران باید موقعیت خاصی را برای بهره‌گیری از مزایای این کلاه حفظ کنند. حرکت سر در این کلاه‌ها محدودیت بیشتری دارد. این کلاه‌ها به ندرت تهویه هوای خوبی را انجام می‌دهند.

کلاه دوچرخه سواری شهری

این نوع کلاه دوچرخه‌سواری ساده‌تر از کلاه‌های ایمنی دیگر است. طراحی این کلاه‌ها آیرودینامیک نیست. همچنین دریچه‌های کمتری دارند و در جلوگیری از اتلاف گرما تأثیرگذار نیستند. این کلاه‌ها ظریف‌تر بوده و برخی از آن‌ها دارای چراغ‌های یکپارچه هستند.

کلاه ایمنی دوچرخه بچه گانه

کلاه دوچرخه‌سواری بچه‌گانه در واقع یک نمونه کوچک‌تر از کلاه ایمنی بزرگسال است. در هنگام خرید یک کلاه ایمنی بچه‌گانه باید به سایز مناسب آن توجه کنید. انتخاب یک کلاه ایمنی بزرگ و نامناسب در صورت بروز حادثه هیچ کمکی به کودک شما نخواهد کرد. لازم است بچه‌ها را از استفاده کردن کلاه در هنگام کوهنوردی یا انجام فعالیت‌هایی که در آن‌ها خطر حلق آویز شدن و خفه شدن با بند کلاه وجود دارد منع کنید. کلاه بچه‌گانه به سایه‌بان، دریچه‌های تهویه هوا، سگک‌های سنتی و مغناطیسی برای تنظیم سایز مجهز است. معمولاً تا زیر 6 سال کلاه‌هایی با طراحی‌های خاص و کودکانه تولید می‌شود. اما کلاه‌های ایمنی 6 سال به بالا نمونه‌های کوچک‌تر کلاه‌های دوچرخه‌سواری بزرگسالان هستند.

کلاه‌های ایمنی BMX

کلاه‌های ایمنی BMX نمونه دیگری از کلاه دوچرخه‌سواری هستند که شباهت بسیاری به کلاه ایمنی اسکیت‌بازان دارند. تهویه هوای این کلاه‌ها بسیار محدود است، اما به خوبی از ناحیه پس سر و گیجگاه محافظت می‌کنند. این کلاه‌ها با دوام و مقرون‌به‌صرفه هستند.


بهترین برندهای تولید کننده کلاه دوچرخه‌سواری

کلاه دوچرخه‌ سواری توسط برندهای مطرح بسیاری در سطح جهانی از جمله جاینت، آلپینا، انرژی و لیمار طراحی و تولید می‌شود. در ادامه به چند نمونه از پر فروش‌ترین کلاه‌های ایمنی دوچرخه‌سواری موجود در فروشگاه اینترنتی آریا چرخ اشاره‌ای خواهیم داشت.

 

کلاه دوچرخه سواری آلپینا D alto le

کلاه دوچرخه‌سواری آلپینا مدل Alpina D-ALTO LE

این نوع کلاه برای سبک کوهستان طراحی شده و دارای قابلیت تنظیم درجه شیب و حفره‌های تهویه هوا در قسمت بالای سر می‌باشد. محصول به منظور کنترل فشارهای جانبی، به محافظ اضافه در لبه‌ها مجهز شده، پوسته خارجی این کلاه از پلی کربنات و پوسته داخلی آن از پلی استایرن تولید شده است.

اطلاعات بیشتر و بررسی کلاه آلپینا

 


کلاه دوچرخه سواری انرژی

کلاه دوچرخه‌سواری انرژی مدل ENERGI HB98 Helmet

این کلاه دوچرخه‌سواری بهترین کلاه ایمنی برای سواری شهری و جاده‌ای می‌باشد. همچنین به سگک تنظیم سایز، بند فیکس زیر چانه، منافذ تهویه هوا، پد داخلی ضد میکروب و رویه فایبر گلاس مجهز است. پوسته داخلی از یونولیت فشرده ساخته شده و ضمن ایجاد وزن کم، استحکام بالایی به کلاه می‌بخشد.

اطلاعات بیشتر و بررسی کلاه دوچرخه انرژی

 


کلاه دوچرخه سواری ciao alpina

کلاه دوچرخه‌سواری لیمار مدل سیائو | Limar Ciao Helmet

این کلاه ایمنی برای دوچرخه‌سواری در مسیرهای شهری طراحی شده است. پوشش خارجی کلاه از ABS ساخته شده و طراحی آن کاملاً مطابق با استانداردهای روز دنیا صورت گرفته. قابلیت تنظیم ارتفاع دارد و به پدهای ضد باکتری قابل شست و شو و 16 حفره تهویه هوا مجهز است.

اطلاعات بیشتر و بررسی کلاه دوچرخه لیمار

 


کلاه دوچرخه سواری جاینت

کلاه دوچرخه‌سواری جاینت مدل پرسویت |Giant Pursuit Helmet

این مدل برای دوچرخه‌سواری کورسی طراحی شده و وزن کم و استحکام بسیار بالایی دارد.محصول مورد نظر به نقاب آفتاب‌گیر، پیچ تنظیم دور سر، حفره‌های تهویه هوا و پدهای آنتی باکتریال مجهز بوده و دارای وزن 260 الی 280 گرم است. این کلاه از مواد ABS تهیه شده.

اطلاعات بیشتر و بررسی کلاه دوچرخه جاینت

 

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

  1. توضیحات خوبی بود و جالب. چه خوب که همه از کلاه استفاده کنند.
    به نظرم لوازم ایمنی از خود دوچرخه مهم تر هستند.

    1. خواش می‌کنم.
      بله کاملا درست می‌فرمایید، استفاده از کلاه ایمنی بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا