راهنمای خرید لوازم دوچرخه

راهنمای استفاده و انتخاب پل پدال دوچرخه سواری

معرفی انواع پل پدال دوچرخه سواری و نحوه استفاده با توجه به سبک سواری سرعتی، استقامتی و غیره

پدال دوچرخه سواری یکی از پر مصرف‌ترین لوازم جانبی توسط دوچرخه سواران حرفه‌ای در سبک‌های کورسی و کوهستان است. پدال‌های دوچرخه انواع گوناگونی دارند. پدال ساده، پدال ارتقا یافته، پدال با بست پنجه و پدال قفل شونده از انواع مختلف پدال دوچرخه هستند. استفاده از پدال‌های قفل شونده یا پدال لاک در دوچرخه سواری حرفه‌ای بسیار رایج است. دوچرخه سواران برای استفاده از این پدال‌ها به کفش‌های مخصوص قفل شونده نیاز دارند. اما برای متصل کردن کفش‌های قفل شونده به پدال‌های قفل دار باید از یک قطعه واسطه استفاده شود. این قطعه واسطه مخصوص بین کفش و پدال، پل پدال دوچرخه نامیده می‌شود.

پل پدال دوچرخه معمولاً در دوچرخه سواری به سبک‌های کورسی و کوهستانی استفاده می‌شود. اما به دلیل فشار بیشتری که در سبک کورسی به پدال دوچرخه وارد می‌گردد باید از پل پدال‌های بسیار با کیفیت‌تری در این سبک استفاده شود. پل پدال دوچرخه‌سواری در مدل‌های گوناگونی طراحی و تولید می‌شود. بنابراین انتخاب و خرید پل پدال دوچرخه کار دشواری به نظر می‌رسد. در ادامه به شما انواع پل پدال‌های دوچرخه‌سواری در سبک‌های مختلف معرفی می‌شود.

انواع پل پدال دوچرخه

همان طور که اشاره شد پل پدال دوچرخه یکی از مهم‌ترین قطعات واسط دوچرخه است که اتصال کفش قفل شونده به پدال لاک را میسر می‌کند. پل پدال یکی از سه نقطه اتصال مهم بدن شما (دست‌ها، زین و کف پاها) به دوچرخه است. مسلماً این نقطه تماس از دو مورد دیگر مهم‌تر است. زیرا از طریق آن، قدرت پاها به دوچرخه انتقال داده شده و دوچرخه رو به جلو حرکت می‌کند. استفاده از قطعه اتصال پل پدال می‌تواند از میزان خستگی و آسیبی که در هنگام رکاب زدن به پای دوچرخه سواران وارد می‌شود بکاهد. همچنین احتمال ساییدگی کف پدال را نیز کاهش داده و عمر مفید آن را افزایش می‌دهد.

پل پدال دوچرخه سواری

از دیگر مزیت‌های استفاده از پل پدال دوچرخه افزایش کارایی و راندمان دوچرخه است. در پدال‌های ساده، پل پدال دوچرخه پای شما را به پدال فیکس نمی‌کند. اما در پدال‌های ارتقا یافته که در دوچرخه‌های کوهستان و کورسی حرفه‌ای استفاده می‌شوند، پل پدال پای دوچرخه سوار را به رکاب دوچرخه متصل می‌کند.

پل پدال دوچرخه معمولاً از جنس پلی کربنات فشرده یا آلومینیوم تولید می‌شود تا بتواند فشارهای وارده در هنگام رکاب زدن را تاب بیاورد. به همین دلیل فرم و حالت خود را حفظ می‌کند و آسیب نمی‌بیند. پل پدال‌ها در سه درجه سختی مختلف تولید می‌شوند. در نتیجه هر دوچرخه سوار با توجه به نیاز خود باید پدال دوچرخه منحصر به فردی را انتخاب کند. این سه درجه از نظر میزان حرکت و نوع جابجایی با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه به دسته بندی پل پدال‌های مختلف اشاره‌ای خواهیم داشت.

پل پدال دوچرخه‌سواری سرعتی

پل پدال دوچرخه فیکس به سمت طرفین حرکت نمی‌کند و زاویه بازی 0 درجه دارد. این پل پدال‌ها خیلی دقیق به پنجه کفش متصل شده و تنظیم می‌شوند. زیرا در یک حالت ثابت باقی مانده و امکان جابجایی پاشنه پا در حین سواری وجود ندارد. این کار به سرعت گیری دوچرخه سوار و رکاب زنی بهتر او با پدال‌های قفل شونده کمک می‌کند. در نتیجه دوچرخه سواران سرعتی از این نوع پل پدال‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت از این نوع پل پدال‌ها برای پدال دوچرخه کورسی استفاده می‌شود.

پل پدال دوچرخه‌سواری نیمه استقامتی

پل پدال دوچرخه‌سواری نیمه استقامتی، زاویه بازی 2 میلی‌متری دارد. در واقع پاشنه پا روی این پل پدال‌ها در حین حرکت 2 میلی‌متر قابلیت جابجایی دارد. این پل پدال‌ها حد وسط بین پل پدال‌های سرعتی و استقامتی هستند و توسط هر دو گروه استفاده می‌شوند.

پل پدال دوچرخه‌سواری استقامتی

پل پدال دوچرخه‌سواری استقامتی، زاویه بازی 6 درجه دارد. بدین معنا که در هنگام رکاب زدن پاشنه پا می‌تواند 6 میلی متر به چپ و راست حرکت کند. این پل پدال‌ها توسط دوچرخه سواران استقامتی یا قدرتی استفاده می‌شوند و سرعت مد نظر نیست. این پل پدال‌ها برای پدال دوچرخه کوهستان حرفه ای استفاده می‌شوند.

پل پدال شیمانو

بهترین برندها

تعداد پیچ‌های پل پدال دوچرخه بر اساس کف کفش‌های قفل شونده تعیین می‌شود. همچنین پل‌ها دارای رنگ بندی هستند. پل پدال‌ها توسط برندهای معتبری چون Time ،Look ،Xpedo ،Shimano و غیره تولید می‌شوند. درجه سختی و میزان حرکت پل پدال‌ها در برندهای مختلف متفاوت است. این درجه بندی از 0 تا 9 درجه تعیین می‌شود.

چگونگی اتصال و جداسازی

پل پدال دوچرخه بدون دردسر و به راحتی به کفش‌های قفل شونده متصل می‌شود. برای اتصال پل پدال کافی است، بهترین و سازگارترین مدل را با توجه به کفش و سبک سواری خود انتخاب کنید. سپس پل پدال را روی کفی کفش گذاشته و پیچ‌های آن را ببندید. در صورتی که قصد دارید پل پدال‌های قدیمی را با نمونه‌های نو جایگزین کنید، بهتر است ابتدا جای قبلی آن را با خودکار روی کفی کفش بکشید. سپس پل پدال جدید را دقیقاً روی جای قبلی پیچ کنید. بهترین کفش دوچرخه سواری از زیره کربنی سخت تولید شده و می‌تواند به شیوه‌ای کارآمد نیرو را منتقل کند. بنابراین با صرف کمی زمان می‌توانید نحوه قرار دادن بهینه پل پدال دوچرخه خود را پیدا کنید تا از کفش‌هایی که روی آن‌ها سرمایه گذاری کرده‌اید بهره بیشتری ببرید.

پل پدال دوچرخه در طول رکاب زدن کاملاً فیکس بوده و جدا نمی‌شود. یک حرکت کوچک برای جدا کردن کفش از پل پدال کافی است و نیاز به اعمال فشار بیش از حد نیست. برای جدا کردن پل پدال از کفش تنها کافی است پاشنه پای خود را به یک طرف (فرقی نمی‌کند داخل یا خارج) حرکت دهید. پل پدال به هیچ وجه با حرکت به سمت بالا از رکاب جدا نمی‌شود و ایمنی شما در طول مسیر حفظ خواهد شد.

اتصال پل پدال به کفش دوچرخه سواری

نحوه انتخاب و خرید پل پدال دوچرخه سواری

پل پدال دوچرخه سواری به شرطی که به درستی انتخاب شود می‌تواند بر میزان راحتی دوچرخه سوار بیافزاید. در غیر این صورت آسیب‌های وارده به پاهای دوچرخه سوار را افزایش می‌دهد. در صورتی که نصب پل پدال دوچرخه به درستی انجام نشود، مشکلات بسیاری چون احساس فشار، درد، بی‌حس شدن پاها، سوزن سوزن شدن و احساس نقاط داغ در پاها، زانو درد و فشار بیش از حد به ساق پاها و بی ثباتی و عدم تعادل در هنگام دوچرخه‌سواری را برای دوچرخه‌سوار به همراه خواهد داشت.

برای خرید یک پل پدال مناسب باید به نکات خاصی همچون نوع مسیر، سبک دوچرخه‌سواری و همچنین معتبر بودن برند آن توجه کنید. به طور مثال همانطور که پیش‌تر در این مقاله گفته شد، اگر یک دوچرخه‌سوار کورسی هستید، پل پدال مناسب شما 0 درجه خواهد بود اما در مقابل برای دوچرخه سواری کوهستان یا دوچرخه سواری استقامتی می‌‌توانید از پل پدال‌ تا 9 درجه نیز استفاده کنید. همچنین باید دقت داشته باشید که پل پدال به جهت درگیر کردن کفش‌های شما با پدال یک وسیله حساس به شمار می‌رود و به همین دلیل استفاده از یک برند معتبر و با کیفیت توصیه می‌شود.

مجموعه‌ی آریا چرخ عرضه کننده انواع پل و پدال دوچرخه سواری از بهترین برندهای معتبر دنیا است که شما می‌توانید انواع پل و پدال دوچرخه کورسی و کوهستان اورجینال از برند شیمانو را خریداری کنید. در این فروشگاه امکان مشاهده مشخصات و عکس غیر ژورنالی تمام محصولات قبل از ثبت سفارش میسر شده است. در صورت بروز هر گونه پرسش می‌توانید با مشاورین متخصص این مجموعه تماس حاصل فرمایید و از خدمات مشاوره رایگان قبل از ثبت سفارش بهره مند شوید. کارشناسان این مجموعه شما را در انتخاب بهترین پل پدال دوچرخه راهنمایی خواهند کرد.

امتیاز کاربران: 4.85 ( 3 رای)

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا