آموزشیاخبار دنیای دوچرخهراهنمای خرید دوچرخه

اصول اساسی و مهم در دوچرخه سواری

برای داشتن بهترین تجربه دوچرخه سواری می‌بایست برخی اصول را رعایت کنیم

اصول دوچرخه سواری

داشتن دانش و رعایت اصول مورد نیاز اولیه برای دوچرخه سواری اصولی است که کمک می‌کند از آسیب‌های احتمالی جلو گیری شود و شما بتوانید بصورت صحیح به دوچرخه سواری بپردازید. دوچرخه‌ای که به خوبی متناسب با قد، انعطاف پذیری و سبک سواری شما باشد، دوچرخه‌ای است که دوست دارید سوار شوید. دوچرخه‌ای که متناسب شما نباشد می‌تواند منجر به سوار شدن ناکارآمد و درد عضلانی و ناراحتی عمومی شود که ممکن است شما را از سوار شدن به همان اندازه و هر اندازه که می‌خواهید منصرف کند.

چگونه می‌توان دوچرخه خود را متناسب کرد ؟

در حالی که برخی از اصول مناسب برای هر دوچرخه‌ای که خریداری می‌کنید وجود دارد، اگر یک دوچرخه سوار جدی باشید که به دنبال ویژگی‌های خاص عملکردی هستید، اندازه دوچرخه می‌تواند کاملاً پیچیده شود.

  • دوچرخه خود را برای نحوه سوار شدن در حال حاضر مناسب کنید.

ممکن است شما آرزو داشته باشید که موقعیت آیرودینامیکی پایین، طولانی، و جوانب مثبت را مطابقت دهید، اما مهم است که دوچرخه را تنظیم کنید تا با توانایی‌های فعلی شما مطابقت داشته باشد. همانطور که روی قدرت، انعطاف پذیری و استقامت کار می‌کنید، می‌توانید بعداً تناسب خود را اصلاح کنید.

  • سایز مناسب را حتما تهیه کنید.
  • تنظیمات آسان را بر روی اجزای موجود انجام دهید.

برخی از تنظیمات را می‌توان به راحتی با اجزای موجود دوچرخه از جمله ارتفاع صندلی، زاویه صندلی و موقعیت صندلی جلو و عقب انجام داد.

  •  متناسب بودن محل قرار گرفتن خود را بررسی کنید.

اگر خیلی جلوتر باشید، می‌توانند باعث درد زانو ، ناراحتی آشیل، بی‌حسی یا نقاط گرم شوند. خیلی عقب باشید شما نمی‌توانید انتقال بهینه انرژی از عضلات به دوچرخه را بدست آورید. برای اطمینان از صحت محل قرارگیری خود با یک مربی دوچرخه صحبت کنید.

مشاهده دوچرخه‌های جاینت

انتخاب سایز مناسب دوچرخه

عدم استفاده از سایز مناسب دوچرخه برای هر فرد باعث آسیب رساندن به بدن می‌شود بنابراین باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشت. پس در ابتدا می‌بایست یک دوچرخه که مناسب و نزدیک به سایز خود را انتخاب نمایید و بعد برای اینکه بتوانید از آن استفاده کنید تنظیمات مختص قد و بدن خود را به روی دوچرخه انجام دهید.

1)      دوچرخه‌های مناسب برای بانوان

زنان معمولاً نسبت به مردان از شانه‌های باریک و پاهای بلندتری نسبت به مردان برخوردار هستند و دوچرخه‌های مخصوص زنان برای رفع این نیازها طراحی شده‌اند. دوچرخه‌های زنانه اغلب دارای نوارهای باریک و ابعاد قاب کوتاه‌تر یا فشرده‌تر هستند. برخی از خانم‌ها با دوچرخه‌های مردانه راحت‌تر هستند، اما دوچرخه‌های خاص برای زنان ممکن است از نظر برخی مناسب‌تر باشد.

2)      دوچرخه‌های مناسب برای کودکان

 اگر برای دوچرخه سواری در حال خرید دوچرخه هستید، بهتر است دوچرخه‌ای بخرید که متناسب با آن باشید تا بتوانید ضمن یادگیری، راحت و با اطمینان سوار شوید.

تنظیمات آسان را بر روی اجزای موجود دوچرخه

 1)    اندازه دوچرخه

دوچرخه‌ها با اندازه‌های مختلفی متفاوت هستند و از نظر ظاهری کمی متفاوت هستند.

دوچرخه‌های جاده‌ای: می‌توانند در هر اندازه استاندارد (S ، M ، L) و اندازه‌های عددی ارائه شوند. اندازه یکسان در مارک‌های مختلف می‌تواند بسیار متفاوت باشد و ممکن است این تعداد با یک اندازه‌گیری مشترک ارتباط نداشته باشد. ممکن است دوچرخه جاده Cannondale با اندازه 54 سوار شوید، اما دوچرخه جاده‌ای Diamondback با اندازه 54 ممکن است کاملاً متفاوت باشد.

دوچرخه‌های کوهستانی: در اندازه‌های استاندارد (S، M، L) عرضه می‌شوند و به طور کلی در بین مارک‌ها مشابه هستند.

 دوچرخه‌های هیبریدی: با کمال تعجب، ترکیبی از این دو هستند، با اندازه بزرگ‌تر از دوچرخه‌های جاده‌ای و به اندازه اکثر دوچرخه‌های کوهستان انعطاف پذیر نیست.

2)    ارتفاع دوچرخه (حالت ایستاده)

ابتدا مطمئن شوید که می‌توانید پاهای خود را صاف بر روی زمین بچسبانید.

ارتفاع دوچرخه

3)    موقعیت بالای بدن و زاویه صندلی

 شما برای اینکه  بخواهید وضعیت بدن خود را بر روی دوچرخه انتخابی خود ارزیابی کنید باید : موقعیت مناسب بدنی شامل موقعیت بازوهای خود را بررسی کنید. اگر احساس می کنید می توانید کلیدهای پیانو را به راحتی روی نوار فرمان خود بنوازید، بازوهای شما در وضعیت خوبی قرار دارند. برای دوچرخه‌های جاده‌ای، نیم تنه شما با زاویه 45 درجه داشته و زاویه 90 درجه با بازوهای شما شکل می‌گیرد.

1)      ارتفاع صندلی دوچرخه (زین)

برای بررسی وضعیت صندلی خود ، از یک همکار یا دوست خود بخواهید که دوچرخه را به طور ایستاده در حالی که روی زین هستید نگه دارد. شما می‌بایستی زمانی که پای خودا را بر روی رکاب و در عمودترین حالت از پاشنه قرار می‌دهید بدون آنکه لگن شما جابجا شود زاویه 180 درجه داشته باشید، حال زمانی که با پنجه شروع به پدال زدن کنید، پای شما زاویه استاندارد خواهد داشت.

 

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا