آموزشیدوچرخه بزرگسالراهنمای خرید دوچرخه

انتخاب صحیح سایز فریم دوچرخه

بیان اطلاعات مفید در رابطه با خرید بهترین دوچرخه متناسب با اندام و قد شما

کدام سایز دوچرخه برای من مناسب است؟

برای انتخاب یک دوچرخه مناسب در هر سبکی، چه دوچرخه کوهستان، چه دوچرخه کورسی، چه دوچرخه شهری و … شما می‌بایستی دید باز و اطلاعات کافی در مورد انتخااب سایز صحیح برای چرخ‌ها و همچنین انتخاب سایز تنه (فریم) متناسب با اندام و قد خود داشته باشید که قطعا نقشی حیاتی و غیر قابل انکار در کیفیت دوچرخه سواری و حتی سلامتی شما خواهد داشت. اطلاعات بیان شده در این مقاله به شما در انتخاب مناسب‌ترین سایز فریم دوچرخه کمک خواهد کرد.

در نظر داشته باشید که چارت سایز فریم برای هر مدل از یک برند دوچرخه و هر برند تا حدودی متفاوت است و هیچ گاه برای همه مدل‌ها یکسان نیست.

آیا می‌توانید از این چارت برای انتخاب دوچرخه بانوان هم استفاده کنیم؟

بله درست است که دوچرخه‌های مخصوص بانوان ممکن است تفاوت‌‌هایی داشته باشند اما به همین روش اندازه‌گیری آن‌ها انجام می‌شود. معمولا اندام‌های بانوان متفاوت از مردان است و طراحی دوچرخه‌های بانوان کمی تفاوت دارد. به همین جهت بانوان ممکن است سایزهای کوچکتری را نسبت به آقایان انتخاب کنند.

اگر سایز دوچرخه من بین این سایزها نبود چکار کنم؟

گاهی اوقات سایزهای بررسی شده اندازه‌هایی دقیق را نشان نمی‌دهند و این ممکن است شما را سردرگم کند. حال باید چکار کرد؟ بهترین راه این است که یکبار سوار دوچرخه شوید و بررسی کنید کدام سایز مناسب‌تر است. طول تنه دوچرخه، کشیدگی دست‌ها و ارتفاع آن از معیارهای مهم برای اندازه گیری است.

همچنین اغلب دوچرخه‌ها تنظیماتی دارند که می‌تواند به راحتی بیشتر شما کمک نماید، پس حتما این مورد را از فروشنده دوچرخه بپرسید.

آیا سایز انواع دوچرخه‌ها با یکدیگر تفاوت دارد؟

سایز دوچرخه‌های کوهستان و جاده تقریبا با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. سایز دوچرخه جاده معمولاً به سانتی‌متر داده می‌شود، در حالی که سایز دوچرخه کوهستان به اینچ گفته می‌شود. بسیاری از تولید کنندگان دوچرخه سایز را به حروفی مثل S ، M ، L یا کوچک، متوسط یا بزرگ و … معرفی می‌کنند. برای کودکان نیز سایز دوچرخه‌ها معمولاً بر اساس اندازه چرخ است.

اگرچه در ایران اندازه چرخ دوچرخه یک روش رایج برای مشخص نمودن سایز دوچرخه است، اما در عمل فاصله بین محل نشستن شما و پدال دوچرخه نقش اصلی در کیفیت و لذت سواری بازی می‌نماید.

 

 

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا