آموزشیراهنمای خرید لوازم دوچرخه

مهم‌ترین استانداردها در زنجیر دوچرخه چیست؟

در این مقاله از فروشگاه آریا چرخ به بررسی مهم‌ترین استانداردها در زنجیر دوچرخه می‌پردازیم.

زنجیر دوچرخه از چند جفت صفحات خارجی و داخلی و اغلب از جنس فولاد تولید شده است که توسط پرچ‌هایی به همدیگر متصل هستند. هر جفت صفحه داخلی توسط یک غلتک از همدیگر جدا شده و استوانه (میخ) پرچ، بسیار محکم بین دو صفحهٔ خارجی پرس شده‌ است. این استوانه آزادانه در محور صفحات داخلی و غلتک می‌چرخد. تمام زنجیرهای دوچرخه مدرن با استاندارد «گام نیم‌اینچی» تولید شده‌اند، بدین معنا که فاصله اسمی هر میخ پرچ با میخ پرچ بعدی، نیم‌اینچ می‌باشد.

دندانه‌های خودرو نیز جهت پذیرش زنجیرهای دوچرخه، با همین استاندارد نیم‌اینچی تعبیه شده‌اند. با این‌ وجود، نکته مذکور به این معنا نمی‌باشد که تمام مدل‌های زنجیر از تمام تولیدکنندگان با همدیگر قابل تعویض هستند. زنجیر نقش پر اهمیتی در اتلاف یا صرفه‌جویی انرژی دوچرخه‌ سوار به عهده دارد. روان بودن زنجیر برای کاهش اتلاف انرژی و مقاوم بودن آن در برابر نیروهای کششی از مشخصه‌های زنجیر می‌باشد.

زنجیر دوچرخه در دو دسته هستند

1- زنجير تك سرعته: زنجير تك‌سرعته در بیشتر موارد برای دوچرخه‌هايي با يك خودرو بر روی طبق قامه و خودروي ديگری روی چرخ، تولید شده‌اند. پهنای ميخ پرچ در اين زنجيرها به صورت اسمي، يك‌هشتم اينچ يا 3.3 ميلي‌متر می‌باشد.

مطالب بیشتر:

دوچرخه‌های جاینت آریا چرخ

2- زنجير دنده‌ای: زنجير دوچرخه‌ هاي دنده‌ای برای حركت از خودرویی به خودرو ديگر تولید شده‌اند و در استانداردهای طراحي مختلفی ارائه شده‌اند. در زمان خرید يك زنجير، نخستین نكته‌ای که بایستی به آن دقت داشت، تعداد خودروهاي عقبی دوچرخه می‌باشد. مجموعه خودروهای عقبي با 5، 6، 7، 8، 9، 10، 11 و 12 خودرو تولید شده‌اند. با زیاد شدن تعداد خودروهای توپي چرخ عقب، فاصله ميان خودروها کمتر می‌شود؛ در نهایت، با افزايش تعداد خودروهای عقب، زنجيرها بايد باريك‌تر بشوند.

همچنین به اضافه عملکرد زنجير دوچرخه بر روی خودروهای عقب و شانژمان، زنجير بایستی با طبق‌هاي قامه جلو هم سازگار باشد. طبق‌های قامه هم برای سرعت‌های مختلفی تولید شده‌اند تا شاخصی را جهت  استفاده از زنجيری با پهنای مناسب ارائه دهند.

مشاهده لوازم دوچرخه آریا چرخ

 

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا