آموزشیراهنمای خرید دوچرخه

تاثیر انتخاب و خرید دوچرخه استاندارد (بر اساس سایز) بر سلامتی بدن + تصاویر اختصاصی

مسلما مهم‌ترین بحث در خرید یک دوچرخه انتخاب صحیح سایز به سبب رابطه مستقیم با سلامت بدن فرد است، به همین سبب نگاهی دقیق و علمی به این موضوع مهم داشته‌ایم.

در ابتدا موضوعی را با شما مطرح می‌کنیم که شاید دید بهتری در طول این مقاله به شما بدهد. در هر دوچرخه 2 سایز مختلف داریم. سایز تنه یا فریم و سایز چرخ یا همان رینگ. هر کدام از این موارد به عوامل مختلفی بستگی داشته و در انتخاب و خرید یک دوچرخه نقش اساسی دارند. ما در این مقاله ارتباط هر یک را با پارامترهای تاثیرگذار بررسی و بیان می‌نماییم تا چطور سایز استاندارد را برای خرید انتخاب کنید.

انتخاب نادرست دوچرخه بر سلامتی بدن تاثیر منفی می‌گذارد:

 • فریم دوچرخه‌ای که اندازه مناسبی برای قد شما نداشته باشد، باعث ایجاد آسیب‌های اسکلتی- عضلانی می‌شود.
 • دوچرخه‌ای با چرخ‌های نامتناسب با مسیر مورد استفاده سبب خستگی مفرط و یا مشکل در استفاده خواهد شد.

بنابراین بسیار مهم است که دوچرخه متناسب با نیاز خود تهیه کرده و قبل از شروع به سواری‌کردن آن را تنظیم نمایید تا از بروز آسیب و مشکلات جلوگیری گردد.

چرا باید به اندازه صحیح دوچرخه‌های خود اهمیت دهیم؟

دوچرخه‌ها با قدرت پدال حرکت کرده و با دسته‌های فرمان هدایت می‌شوند. حال در صورتی که موقعیت بدن ما به خوبی روی دوچرخه قرار نگیرد کنترل و سرعت آن و عملکرد ما با مشکل مواجه می‌گردد. برخورداری از دوچرخه‌ای با سایز مناسب می‌تواند از صدمات کوتاه مدت و بلند مدت جلوگیری و به ما امکان دهد تا از تجربه سواری بسیار بهتری برخوردار باشیم.
آناتومی بدن هر یک از ما متفاوت است. برخی از ما پاهای بلند و نیم تنه کوتاهی داریم و برخی بلعکس‌. برخی از افراد ممکن است کمی متفاوت از دیگران پدال بزنند. حتی شاید یکی از پاهای ما کمی بلندتر از پای دیگرمان باشد که هرگز آن را نمی دانستیم! با شناخت نوع بدن خود، می‌توان با خرید و تنظیم دوچرخه به بهترین نحو، به حداکثر راحتی، کارایی و قدرت دست یابیم. با خرید دوچرخه سایز مناسب می‌توانیم به اهداف زیر دست پیدا کنیم:

 • افزایش راحتی در پدال‌زدن
 • جلوگیری از صدمات جسمانی
 • بهبود درد و بی‌حسی‌ اعضای بدن
 • کاهش خستگی و افزایش کارایی

تاثیر خرید دوچرخه با سایز نامناسب بر سلامت بدن

داشتن اطلاعات کافی در مورد اندازه‌گیری استاندارد انواع مختلف دوچرخه کمک شایانی به انتخاب مناسب‌ترین مدل برای ما می‌کند. با در نظر گرفتن قد و وزن خود و همچنین نوع کاربری که از دوچرخه انتظار دارید، می‌توانید ابعاد مناسب چرخ‌ها، فرم چهارچوب، اندازه صندلی و فاصله آن تا پدال‌ها را به درستی انتخاب کنید.

آسیب‌های جسمانی

کمردرد: نحوه قرارگرفتن وضعیت بدنی بر روی دوچرخه را دستکم نگیرید. چه در حال پدال زدن با سرعت بالا با یک دوچرخه جاده‌ای باشید و یا برای فتح یک مسیر کوهستانی تلاش کنید، سوار شدن بر فریمی با اندازه نامناسب در نهایت منجر به درد در ناحیه کمر می‌شود. در این زمان تنظیم میله صندلی یا فرمان، نمی‌تواند سایز نامناسب قاب دوچرخه را جبران کند.
خستگی: سوار یک دوچرخه کوچک یا بزرگتر از سایز خود شوید تا ببینید کارایی شما چقدر کاهش می‌یابد! زمانی که دوچرخه مناسب شما است، بدون نیاز به فشار آوردن، از بهترین وضعیت قرارگیری پاهای خود برخوردار می‌شوید و حداکثر بهره را از هر پدال زدن و کنترل آن به دست می آورید.
درد در ناحیه مچ دست: از دیگر مشکلات سایز نامناسب فشار زیاد بر روی مچ دست خواهدبود. این مسئله در طولانی مدت به دردهای مضمن تبدیل خواهد شد و می‌تواند به ضعف عضلانی مچ‌های شما بیانجامد. همچنین فریم‌های بزرگ دوچرخه‌های سایز بزرگ باعث می‌شوند تا برای رسیدن به آن‌ها کشش بیشتری داشته باشید.
تغییر ساختار بدنی: درصورتی‌‎که فرد روی دوچرخه با سایز بزرگ‌تر قرار بگیرد، در این زمان مجبور خواهد شد تا به صورت کشیده روبه‌جلو بر دوچرخه نشسته و برای رسیدن پاهای خود به رکاب، کشش بیشتری را ایجاد کند. این عامل در طی زمان می‌تواند باعث ایجاد انواع مشکلات عضلانی از جمله کشیدگی عضلات پشت ران، درد زانو، کتف درد و… شود و در طی زمان حالت ایستادن و راه رفتن او را تحت تاثیر قرار دهد.

خطرات

خطر تصادف بیشتر: در حالت سوار بر دوچرخه‌ مناسب (از لحاظ اندازه و سایز) به طور کلی کنترل بهتری روی آن دارید. اما با قرار گرفتن بر روی دوچرخه‌ای بزرگ یا کوچک، کنترل و تعادل قربانی شده و به طور قابل توجهی خطر افزایش خواهد یافت.

بنابراین، آگاهی از استانداردهای اندازه‌گیری دوچرخه بسیار حائز اهمیت است.

 


اما دوچرخه‌‌ها چگونه سایزبندی می‌شوند؟

جالب است بدانید که دوچرخه‌های مختلف اندازه یکسانی ندارند. به این معنا که دوچرخه سایز ۲۶ مدل کوهستانی برای دو نفر با قدهای متفاوت دارای فریم متفاوتی خواهد بود.
مثلا دوچرخه‌های کوهستانی را با مقیاس‌هایی چون S، M و L اندازه‌گیری می‌کنند، یا با اعداد بر حسب اینچ نمایش می‌دهند. به طور کلی دو نوع روش اندازه گیری برای دوچرخه‌ها را داریم:

ارتباط قیمت دوچرخه و سایزبندی

علیرغم وجود سایزبندی متفاوت برای یک نوع دوچرخه و تفاوت ایجاد شده به این سبب، باید گفت که قیمت دوچرخه با تغییر سایز فریم (تنه) تغییر نمی‌کند. بلکه به صورت مشخص با تغییر سایز فریم فقط تنه است که کمی از لحاظ ابعاد تغییر پیدا می‌کند، اما با تغییر سایز چرخ‌ها برخی قطعات مثل طوقه، تایر، تیوپ، دوشاخ و … متفاوت خواهند بود و همین مورد بر روی قیمت دوچرخه تاثیر خواهد گذاشت.

تشخیص با توجه به سایز چرخ‌ها

چرخ‌های دوچرخه‌ها را در اندازه‌های مختلف 20، 24، 26، 27، 27.5 و 29 اینچ دسته‌بندی می‌کنند و بسیاری در کشورمان تنها با توجه به این چرخ‌ها اقدام به خرید می‌کنند. به طور مثال فرض کنید که تصمیم به خرید دوچرخه سایز ۲۶ گرفته‌اید، در حالت عادی گفته می‌شود که افرادی با قد ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر می‌توانند از دوچرخه ۲۶ استفاده کنند. این عامل تنها به قد افراد بستگی ندارد، به‌طوری‌که حتی افرادی با قد 190 به بالا هم می‌توانند از این سایز دوچرخه به راحتی استفاده کنند. در واقع عاملی که مورد اهمیت است سایز و اندازه تنه می‌باشد. درصورتی‌‌که خرید دوچرخه 26 با سایز مناسبی انجام بگیرد، حرکت مناسبی را در پیچ‌های تند و باریک به خوبی در اختیارمان قرار می‌دهد.

تشخیص با توجه به طول فریم

یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای تعیین سایز مناسب دوچرخه توجه به سایز و اندازه بدنه (Frame Size) است که بر مبنای قد دوچرخه سوار تعیین می‌شود. برای تعیین سایز بدنه مناسب خود، ابتدا کافیست تا قد خود را اندازه‌گیری کنید و سپس آن را با جداول زیر متناسب با نوع دوچرخه‌ای که قصد خرید آن را دارید، مورد بررسی قرار داده. بااین وجود گاهی اوقات فریم شیب‌دار است یا طرح منحصربه‌فردی دارد که قابل اندازه‌گیری نیست، در این زمان چه کنیم؟ با ما همراه باشید در ادامه تکنیک‌‎هایی داریم که به این سوالات پاسخ می‌‎دهد.

نمونه ای مشابه با این جداول

چارت سایز دوچرخه شهری آقایان

چارت سایز دوچرخه شهری بانوان


آیا دوچرخه‌های جاده‌ای، دوچرخه‌های کوهستان یا دوچرخه‌های هیبریدی از لحاظ سایز تفاوت دارند؟

با توجه به هدف خاص هر یک از انواع دوچرخه، تغییرات مختلفی در هرکدامشان قابل مشاهده است. به طور مثال دوچرخه‌های جاده‌ای اغلب دارای فریم‌های تهاجمی با زوایای تند هستند که موقعیت آیرودینامیکی بهتری را برای دوچرخه سوار فراهم می‌کند.
در حالی که دوچرخه‌های کوهستانی از فریم‌های کشیده با زوایای بازتر برای تقویت مانور برخوردار می‌باشند. در ساخت دوچرخه‌های هیبریدی برای افزایش راحتی، از فریم‌های متفاوتی استفاده می‌شود. بهترین روش تشخیص سایز مناسب انواع دوچرخه را می‌خواهید؟ روش «ارتفاع ایستاده» مناسب‌ترین تکنیکی است که به شما پیشنهاد می‌دهیم:

 • ابتدا باید inseam خود را بشناسید.
 • برای اینکار با پای برهنه و بدون شلوار روی سطح صاف و یکدست بایستید.
 • یک سطح یا کتاب بین پاهای خود قرار داده و آن را به سمت بالا فشار دهید.
 • حالا از کسی بخواهید که فاصله بین لبه بالایی تراز با کتاب در فاق شما و کف را اندازه بگیرد.

نحوه صحیح Sizing

فرض کنیم این فاصله 30 اینچ شود، برای انتخاب هرنوع دوچرخه با استراتژی خاصی باید وارد عمل شوید:

تشخیص سایز مناسب دوچرخه‌های جاده‌ای: در دوچرخه‌های جاده‌ای اغلب لوله بالایی با زمین موازی است. برای خرید این دوچرخه، مدلی را انتخاب کنید که یک طول زمین تا این لوله، یک اینچ بیشتر از inseam شما باشد (در این مورد 31 اینچ). اگر شیب لوله به سمت پایین بود، می‌توانید این میزان را تا دو اینچ نیز افزایش دهید.

انتخاب سایز مناسب دوچرخه‌های کوهستانی: برای خرید دوچرخه‌های کوهستانی Hardtail، بهتر است تا این فاصله 2 اینچ یا تقریبا 6 سانتی‌متر بیشتر از inseam شما باشد (در این مورد 32 اینچ). دوچرخه‌های کوهستانی ویژگی‌های اصلی دارند که از جمله آنها می‌توان به برخورداری از کمک فنرهای عقب و جلو، سیستم تعلیق حرفه‌ای و ترمزهای پرقدرت اشاره کرد. با توجه به اینکه این دوچرخه در مسیرهای ناهموار و سنگلاخی و پرپیچ و خم مورد استفاده قرار می‌گیرد، اگر سایز مناسبی نداشته باشد، در زمان کوتاه‌تری تعادل را از بین برده و می‌تواند سبب لغزش بیشتر و افتادن در حین عبور از مسیرها شود.
اگر دوچرخه‌ای کوهستانی با سیستم تعلیق کامل (Full Suspension) دارید که از قاب Y در آن استفاده شده، احتمالاً نمی‌توانید از این روش استفاده کنید. اما نگران نباشید چراکه تکنیک‌های مختلف زیادی داریم که شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم.

چارت سایز دوچرخه کوهستان آقایان

خرید دوچرخه‌ هیبریدی با سایز مناسب:

دوچرخه‌های هیبریدی کمی متفاوت هستند. شما می‌توانید از این دوچرخه هم برای خیابان‍‌گردی و هم برای کوهستان‌گردی استفاده کنید. دوچرخه‌ای که درنظر دارید، بیشتر شبیه دوچرخه‌های جاده‌ای است، پس از دستورالعمل‌های مشابه آن که پیش‎تر گفته شد استفاده کنید.

 

چارت سایز دوچرخه کوهستان کودکانه

تشخیص سایز مناسب دوچرخه کودکانه:

هنگام خرید دوچرخه کودک قد و اندازه داخلی پاها را مد نظر قرار دهید، در این صورت می‌توانید مناسب‌ترین دوچرخه را برای آن‌ها تهیه کنید. شما می‌توانید این اندازها را تا 3 اینچ نیز بیشتر از inseam درنظر بگیرید.

 

چارت سایز دوچرخه کوهستان بانوان

خرید دوچرخه‌های بانوان با سایز مناسب:

گاهی اوقات خرید دوچرخه برای بانوان ممکن است متفاوت باشد. بانوان دارای شانه‌های باریک و پاهای بلندتری هستند، به همین دلیل دوچرخه‌های بانوان از لحاظ اندازه متفاوت هستند. دوچرخه‌های بانوان معمولاً دسته‌های باریک‌تر و یک قاب جمع و جور‌تر نیز دارند.
اگر با دوچرخه‌های مردانه مشکل ندارید، می‌توانید با تکنیک‌های بالا سایز مناسب خود را تشخیص دهید. اما اگر به دنبال یک محصول تخصصی هستید، بیایید تا بهترین روش اندازه گیری سایز مناسب دوچرخه را باهم بررسی کنیم.


بهترین روش اندازه‎‌گیری سایز مناسب دوچرخه ( ETT )بهترین روش اندازه گیری سایز دوچرخه

بدون نیاز به اندازه‌گیری فریم و سردرگم شدن با پیچیـدگی‌های فریم‌های شیبدار و Y شکل، با Effective top tube length (ETT) یا طول لوله موثر بالا، دوچرخه سایز مناسب خود را بیابید.

این روش یک راهکار عالی برای کسب اطمینان از اندازه دوچرخه است. ETT در واقع به فاصله افقی بین لوله فرمان و لوله زین اشاره دارد. خرید دوچرخه با ETT صحیح متناسب با آناتومی بدنتان به شما امکان می‌دهد قسمت‌های دیگر دوچرخه را بتوانید بعدتر تنظیم کنید تا کاربرد مناسب‌تری را از آن شاهد باشید.
این جدول با حذف ستون bike size و جایگزینی effective top tube با frame size.

نکته مهم: بسیاری از ما برای خرید دوچرخه به ارتفاع زین و میله بالایی تنه توجه می‌کنیم، اما در این زمان کشیدگی فریم نیز در تعیین سایز دوچرخه تاثیر دارد. در زمان خرید دوچرخه سایز مناسب همواره ۲ چیز همیشه صدق می‌کند: 1. فرمان باید راحت باشد. 2. توزیع وزن نیز باید 50/50 باشد. یعنی نیمی از وزن روی چرخ جلو و نیم دیگر روی چرخ عقب قرار گیرد.

آیا می‌توان دوچرخه را به سایز مناسب خود تغییر داد؟

اگر قادر به خرید یک دوچرخه جدید نیستید، نگران نباشید. با تکنیک‌ها و روش‌هایی می‌توانید دوچرخه موجود را تا زمان خرید یک دوچرخه جدید، تنظیم کرده و با راحتی خاطر بیشتری استفاده کنید. به موارد زیر برای تنظیم دقیق و اصولی دقیت کنید:

 • تنظیم ارتفاع زین
 • تنظیم موقعیت جلو/عقب زین (حرکت نشیمنگاه روی ریل زین)
 • تنظیم شیب زین (زاویه زین نسبت به کف)
 • خرید یک زین جدید (متناسب با آناتومی بدن)
 • تنظیم طول لوله فرمان (برای تنظیم دسترسی)
 • استفاده از فرمان جدید با عرض متناسب یا خرید کمک فرمان
 • تنظیم موقعیت اهرم ترمز برای دسترسی بهتر
 • تغییر طول میل لنگ

خرید دوچرخه با سایز مناسب از آریا چرخ

اگر تصمیم به خرید دوچرخه گرفته‌اید و در رابطه با سایز آن همچنان دوبه‌شک هستید، می‌توانید سری به فروشگاه اینترنتی آریاچرخ بزنید. فروشگاه ما یکی از فروشگاه‌های آنلاین فعال در حوزه فروش دوچرخه‌های کودکانه، بزرگسال، کورسی، کوهستانی، شهری و… است. به راحتی با مطالعه ویژگی‌های هر محصول اطلاعات کاملی از آن داشته و سایز مناسب خود را به راحتی تشخیص دهید.
در قدم بعد قیمت مناسب محصولات مورد نیاز خود را از جمله دوچرخه و لوازم جانبی دوچرخه را با ضمانت اصالت کالا خواهید یافت.  مطمئن باشید محصولاتی که خریداری می‌کنید کاملاً اورجینال می‌باشند. همچنین بخش پشتیبانی سایت ما آماده پاسخگویی به سؤالات و نظرات شما هستند. از این جهت امکان مشاوره تخصصی رایگان تلفنی را برایتان فراهم کرده‌اند تا بتوانید با خیال راحت یک دوچرخه خوب و استاندارد متناسب با سایز خود تهیه کنید و با عوارض جدی ناشی از خرید دوچرخه نامناسب مواجه نشوید. سلامتی شما در کنار تلاش و پشتکار به انتخاب‌هایتان نیز بستگی دارد.

 

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا