آموزشیراهنمای خرید دوچرخه

نکات اساسی خرید و نگهداری یک دوچرخه

بعد از تهیه دوچرخه و استفاده از آن مهم‎‌‌ترین موضوع چگونگی نگهداری و سرویس آن می‌باشد که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

همان‌طور که بارها بیان شده در حال حاضر خرید دوچرخه موضوعی تخصصی است. عوامل و شرایط بسیاری در انتخاب یک محصول دخیل هستند. دوچرخه‌ باید مطابق با مجموعه‌ای از کاربردهای مورد نظر فرد انتخاب شوند. تغییر در هر پارامتر در نوع کاربری و ساخت دوچرخه کاملا تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین مطمئن شوید که محصول انتخابی متناسب با نیاز شما تجهیزات مناسبی داشته باشد. انواع مختلف شامل دوچرخه کوهستان، کورسی، شهری با قطعات مختص خود تجهیز می‌گردند. از طرفی خرید دوچرخه تنها بخشی از یک پروسه موفق خواهد بود. مسئله مهم دیگر رسیدگی، نگهداری و در صورت لزوم تعمیرات خواهد بود. در این مقاله به بررسی مهم‌ترین عوامل موثر در خرید و نگهداری دوچرخه می‌پردازیم.


در هنگام خرید دوچرخه به چه مواردی توجه کنیم

نکات مورد توجه در هنگام خرید دوچرخه

قدم اول انتخاب یک محصول مناسب و باکیفیت است. این موضوع تخصصی، کار چندان دشواری هم نیست. چه در حال گشت‌وگذار در فروشگاه محلی باشید و چه خرید آنلاین، همیشه انتخاب‌های زیادی پیش رو دارید. در نتیجه انتخاب بهترین دوچرخه متناسب با نیازهای شما می‌تواند یک چالش مهم باشد. در ادامه سعی داریم شما را در خرید دوچرخه مناسب راهنمایی کنیم.

چکیده راهنمای خرید دوچرخه را می‌توان در شش مرحله خلاصه کرد:

1.اهداف خود را تعیین نمایید

هنگام تصمیم‌گیری در مورد انتخاب بهترین دوچرخه متناسب با نیازهای خود گزینه‌های اصلی را در نظر بگیرید. کدام سبک از دوچرخه کورسی، کوهستان، هیبریدی یا شهری برای استفاده من مناسب خواهد بود.

تنه یک دوچرخه تابع عملکرد بوده این به ویژه در مورد برندها صادق است. سبک‌های مختلف برای انواع عملکرد متفاوت در نظر گرفته شده‌اند و برخی از آنها با توجه به هدفشان بسیار خاص هستند. در حالی که اکثر دوچرخه‌ها به اندازه کافی همه کاره هستند تا بتوانید به محل کار بروید یا در حاشیه شهر و تپه‌ها بچرخید.

2.بودجه خود را تنظیم نمایید

وقتی تصمیم گرفتید که چه سبکی نیاز دارید حالا باید بودجه را تعیین کنید. 7 تا 8 میلیون تومان نقطه شروع خوبی برای یک دوچرخه کوهستان مبتدی هست. دوچرخه‌ کوهستان غیر موتوری معمولاً از حدود 6 میلیون به بالا قیمت دارند. البته می‌توانید محصولاتی با قیمت کمتر تهیه نمود که عموماً کیفیت پایینی دارند. با در نظر گرفتن بودجه منطقی خواهید توانست محصولی با فریم نسبتا سبک دارای طراحی پیشرفته و اجزای باکیفیت و بادوام داشته باشید. پاشنه آشیل دوچرخه‌های ارزان قیمت دقیقا همین موارد خواهد بود.

همواره قیمت بالای یک دوچرخه به معنای بهتر بودن آن محصول برای شما نیست.

3.انتخاب فروشگاه معتبر

مسلما قسد شما تهیه بهترین دوچرخه می‌باشد. قبل از خرید، چند فروشگاه دوچرخه را بیابید. فروشگاه‌های مختلف محصولاتی با برندهای مختلف عرضه می‌نمایند. علاوه بر مشاوره تخصصی یک فروشگاه دوچرخه باید محصولات اوریجینال و با اصالتی را ععرضه نماید. بسته به کارخانه سازنده دوچرخه‌ها بصورت قطعات جداگانه به فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند. دانش مناسب برای اطمینان از ایمنی کامل، مونتاژ دقیق و ارسال ایمن از ویژگی‌های یک فروشگاه حرفه‌ای می‌باشد. از آنجا که دوچرخه‌ها به تعمیر و نگهداری و قطعات تعویضی مانند لاستیک‌ها و لوله‌های داخلی نیاز دارند‌ پس خرید دوچرخه می‌تواند شروع یک معامله طولانی باشد.


خرید دوچرخه

4.سیستم دنده مناسب

چرخ دنده‌ بخشی از یک گروه شامل دنده‌ها، طبق‌قامه، خودرو، زنجیر، شانژمان و شیفتر می‌شود. تعداد چرخ دنده‌های خودرو متانسب با نوع هرزگرد مورد نیاز تعیین می‌کند که دوچرخه شما چند خودرو عقب دارد. اکثر دوچرخه‌های کوهستان مدرن دارای خوودرهای زیادی هستند. سیستم‌هایی با خودروهای عقبی 10، 11 و 12 بسیار محبوب می‌باشند.

5.ترمزبندی مورد علاقه شما

در حالی که قبلا طیف گسترده‌ای از انواع ترمز دوچرخه وجود نداشت، بسیاری از دوچرخه‌های جدید اکنون با ترمزهای دیسکی عرضه می‌شوند. این ترمزها جایگزین ترمزهای لقمه‌ای قدیمی یا ترمزهای کنسولی می‌باشند. ترمزهای دیسکی هرچند کمی گران‌تر از ترمزهای لقمه‌ای هستند، ولی امکان توقف مداوم‌ به ویژه در هوای خیس و کنترل بهتر بر میزان سختی ترمز را دارند.

ترمزهای دیسکی اکنون در دوچرخه‌های جاده‌ای و دوچرخه کوهستان بسیار مرسوم و کارا می‌باشند. دوچرخه‌های گران‌تر دارای ترمزهای دیسکی هیدرولیک بوده در حالی‌که ترمزهای دیسکی مکانیکی در دوچرخه‌های ارزان‌تر معمول‌ هستند.

6.سایز تنه استاندارد را انتخاب نمایید

یکی از دلایل خرید دوچرخه از یک فروشگاه تخصصی همین موضوع مهم است. مطمئن شوید که یک تنه با اندازه مناسب تهیه می‌کنید. اندازه مناسب برای راحتی، ایمنی و سلامت شما بسیار مهم می‌باشد. تنه دوچرخه‌ای که بیش از حد بزرگ باشد ناخوشایند و احتمالاً خطرناک خواهد بود. در حالیکه اگر تنه کوچک ارتفاع زین را به اندازه کافی تنظیم نشده و در رکاب‌زدن مشکل دارید. برندهای دوچرخه معمولاً یک چارت سایز در وب‌سایت خود دارند که اندازه‌گیری دقیق هر محصول را نشان می‌دهد و معمولاً یک محدوده قد توصیه‌ شده برای هر سایز تنه وجود دارد.


چند نکته مهم برای نگهداری دوچرخه

برای هر وسیله اعم از دوچرخه بحث نگهداری و رسیدگی بعد از خرید بسیار مهم و حیاتی است. یان موضوع به طول عمر مفید وسیله بسیار کمک می‌کند. بعلاوه کیفیت سواری را در طول زمان افزایش خواهد داد. هیچ کس با مهارت‌های یک مکانیک دوچرخه به دنیا نمی‌آید. در عوض شما به عنوان دوچرخه سوار باید برخی موارد مربوط به ویله خود را آموزش ببینید. در این قسمت چند نکته و ترفند اساسی و مفید برای تعمیر و نگهداری دوچرخه توسط افراد مبتدی را گردآوری کرده‌ایم. اگر این نکات را در نظر داشته باشید در درازمدت شاهد صرفه‌جویی خوبی در هزینه‌ها خواهید بود.نگهداری از دوچرخه

سیستم دنده را همواره تمیز و روان نگه دارید

 صدای ناهنجار از زنجیر و چرخ دنده ناشی از برخورد فلز با فلز و آلودگی‌های آن خواهد بود. علت این مورد کثیف بودن قطعات دنده است. از زمان روغن‌کاری آنها مدت‌ها گذشته و صدای ناهنجار تولید می‌گردد. از آنجا که قطعات دوچرخه از جمله موارد گران‌قیمت هستند، اگر می‌خواهید طول عمر زنجیر و چرخ دنده‌های خود را افزایش دهید، نظافت و روان‌کاری یک راه واقعا خوب می‌باشد. در هر مدل شامل دوچرخه کوهستان، کورسی و یا شهری سیستم دنده وظیفه انتقال قدرت را بر عهده داشته و همواره در سطح بالایی از اصطکاک کار می‌کند.

باد تایرها را تنظیم کنید

مهمترین عاملی که بر نرمی سواری تأثیر دارد فشار باد لاستیک است. بنابراین حداقل هر دو هفته یک بار فشار باد لاستیک خود را چک کنید. اگر فشار خیلی کم باشد برای حفظ همان سرعتی که از فشار بالا بدست می‌آید باید خیلی بیشتر پدال‌بزنید. از این رو یکی از ضروری‌ترین ابزار برای شما یک تلمبه باد با کیفیت است. توجه نمایید که لاستیک عقب باید فشار باد بیشتری داشته باشد، زیرا وزن بیشتری را نسبت به جلو تحمل می‌کند. از طرف دیگر میزان فشار استاندراد برای هر تایر از طرف شرکت سازنده بر روی آن درج گردیده.

همواره دوچرخه خود را آچارکشی نمایید

با استفاده مداوم از یک دوچرخه به مرور زمان نیاز به آچارکشی احساس خواهد شد. این موضوع از دو جنبه دارای اهمیت است. اول حفظ ایمنی شما و دوم افزایش طول عمر قطعات. مرتباً میزان محکم بودن تمام پیچ‌ها و مهره‌های دوچرخه‌تان را بررسی نمایید. اگر پیچی که گلگیرها را در جای خود نگه می‌دارد سفت نباشد صدای تق‌تق و کوبیدن آزاردهنده خواهد بود. به همین صورت اگر پیچ‌های فرمان، کرپی و یا طبق دقیق و کامل محکم نشود و یا در طول زمان باز گردد امکان بروز حادثه خواهد بود.

تنظیم ترمز

تنظیم دقیق و عملکرد بی‌عیب و نقص ترمز مستقیما با ایمنی دوچرخه‌سوار مرتبط است. اگر دوستدار سرعت هستید، چه بهتر طمئن شوید که سیستم ترمز به طور موثر کار می‌کند. از طرفی اگر دوچرخه کوهستان دارید و در مسیرهای آفرودی پدال می‌زنید به ترمز بیشتر اهمیت دهید. وقتی مجبورید اهرم ترمز را آنقدر بکشید که با فرمان برخورد کند و تقریباً هیچ اتفاقی نیفتد، باید لنت‌های ترمز را نزدیک به رینگ تنظیم کنید. همچنین تمیز نگه داشتن لنت‌ها و سطح ترمز از آلودگی و روغن بسیار مهم می‌باشد. لنت‌های کثیف خود و سطح ترمز را به میزان قابل توجهی سریعتر فرسوده می‌کند.

 

امتیاز کاربران: 4.48 ( 2 رای)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا