آموزشیاخبار دنیای دوچرخهراهنمای خرید دوچرخه

جامع‌ترین مطالب در مورد قیمت دوچرخه

هر آنچه در مورد قیمت دوچرخه و عوامل تاثیرگذار بر قیمت دوچرخه در مدل‌های مختلف باید بدانید، چگونه یک دوچرخه با بهترین کیفیت خریداری کنیم ؟

قیمت دوچرخه

قیمت دوچرخه حاصل جمع تمام هزینه‌هایست که در طول ساخت توسط تولید کننده صرف مسائلی از قبیل خرید و نصب قطعات، مواد اولیه، طراحی و.. می‌شود. در صف سوالاتی که هنگام خرید دوچرخه به ذهنتان خطور می‌کند، قیمت دوچرخه شاید اولین نباشد اما در بین مهم‌ترین فاکتورها قرار می‌گیرد چرا که به محض اطلاع از آن شخص بطور خودکار دوچرخه‌هایی که در محدودهٔ بودجه‌اش نیست را از دایره انتخاب حذف می‌کند و با دیدی باز به انتخابی معقول از میان گزینه‌های باقی مانده می پردازد. وقتی در فروشگاه قدم می زنید خواهید دید که قیمت دوچرخه از مدل به مدل دیگر، برندی به برند دیگر و از نوعی به نوع دیگر متفاوت است زیرا قیمت دوچرخه به پروسه ساخت و عوامل دخیل در تولید آن بستگی دارد که سبب ایجاد تفاوت بین قیمت دوچرخه ها حتی میان محصولات یک برند می شود. هر برند سبک خاص خود را در تولید انواع دوچرخه دارد که بسان امضا بر روی محصولاتش می‌ماند و طبیعتاً هر سبک شامل بکارگیریِ طراحی، قطعات و مواد اولیهٔ بخصوصی می‌شود، از این رو شاهد بازه‌ای وسیع از قیمت‌ها در صنعت دوچرخه هستیم.

اما وضعیت قیمت دوچرخه همیشه به همین مموال نبوده و زمانی دوچرخه بعنوان یک کالای لاکچری و کمیاب در انحصار طبقه ثروتمند جامعه بود. در اوایل ورود دوچرخه به سیستم حمل و نقل، دوچرخه ها بدلیل تعداد محدود تولید کننده هنوز کمیاب بودند. کم بودن عرضه و افزایش تقاضا دوچرخه را به یک وسیله برای تفریح اشراف زادگان تبدیل کرد. اما دوچرخه‌ها کم کم در خیابانها جایی برای خود پیدا کردند و تاسیس کارخانه های بیشتر به وضعیت قیمت دوچرخه سامان بخشید، بطوریک‌ه دوچرخه قیمت مناسب حالا در دسترس همه است.

مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت دوچرخه چیست؟

حین قیمت گذاری یک دوچرخه تولید کننده سعی می‌کند یک هدف را دنبال کند و آن جبران هزینه‌هایی است که متحمل شده، پس با دقت مخارجِ هر قدمی که در ساخت دوچرخه برداشته‌اند را برآورد می‌کنند و قیمت نهایی را معین می‌سازند. بنابراین بطور کلی قیمت دوچرخه بزرگسال عمدتاً به فرآیند تولید آن توسط یک برند بستگی دارد که خود شامل چندین مورد می شود، مواردی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

فریم دوچرخه و تاثیر بر قیمت

از اصلی‌ترین معیارها در قیمت گذاری یک دوچرخه فریم آن است که هم از جهت طراحی و هم جنس اهمیت دارد چرا که هر دو هزینه‌های مجزایی روی دست سازنده می گذارند. فریم یک دوچرخه شبیه اسکلت انسان عمل می‌کند و برای همین هر برند بیشترین تمرکز را روی این قسمت از دوچرخه می‌گذارد تا نتیجه ای راضی کننده بدست آید.

نقش طراحی در قیمت دوچرخه

طراحی فریم یک دوچرخه اصلا چیز ساده ای نیست و توسط مهندسین با توجه به نوع دوچرخه و بر اساس علوم هندسه، همچنین در چارچوب استانداردهای جهانی صورت می‌گیرد. بعلاوه قسمت اعظمی از طراحی و سپس مونتاژ فریم به صورت دستی و توسط نیروی انسانی انجام می شود که یعنی زمان، هزینه و انرژی زیادی صرف ساخت یک فریم می‌شود. جالب است بدانید با پیچیده‌تر شدن طراحی و سخت تر شدن مونتاژ، کیفیت دوچرخه بالا می‌رود که یعنی کیفیت با قیمت رابطه مستقیم دارد و قیمت دوچرخه حرفه ای بالاتر است.

تاثیر جنس فریم دوچرخه بر قیمت

مواد اولیه‌ای که فریم یک دوچرخه از آنها برگرفته می‌شود قطعا در قیمت گذاری دوچرخه بزرگسال یا بچگانه محاسبه می‌شود زیرا بهایی که یک برند برای تهیه هر فلز پرداخت می کند با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، با فلز دیگر متفاوت است. استیل، آلومینیوم و کربن رایج‌ترین مواد اولیهٔ ساخت بدنه دوچرخه هستند که به ترتیب از ارزانترین تا گران قیمت ترین، نوشته شده‌اند. استیل سنگین ترین فلز در این میان است، درحالیکه آلومینیوم سبک‌تر و کربن سبک‌ترین الیاف در دنیای دوچرخه است. به همین دلیل قیمت دوچرخه‌های ساخته شده از کربن در قیاس با باقی آنها بالاتر است و جهتِ تولید یک دوچرخه قیمت مناسب اکثرا از دو فلز آلومینیوم و استیل استفاده می‌شود. البته وزن تنها امتیاز این مواد اولیه نسبت به یکدیگر نیست و مسائل دیگر همچون سختی، سرعت و استحکام نیز مطرح هستند.

قطعات دوچرخه و تعیین قیمت

فرمان، دوشاخ، سیستم چرخ، ترمزها و کتی‌های ترمز، شیفترها، شانژمان، طبق قامه، لوله زین و.. همه از قطعات یک دوچرخه هستند و هزینهٔ دقیقِ تک تک آنها به قیمت نهایی دوچرخه اضافه می شود، هزینه ای که خود از جنس و برند این اجزاء نشأت می گیرد. همانطور که گفته شد تأثیر قطعات روی قیمت دوچرخه بزرگسال به نوع، برند، جنس و عملکرد آنها در هر دوچرخه بستگی دارد. برای مثال دوشاخ خشک معمولاً از دوشاخ کمک فنردار قیمت پایین تری دارد، یا لولهٔ زین کربنیِ قابل تنظیم از یک لولهٔ زینِ استیل و ساده با توجه به کیفیت بیشتر، گران قیمت است. از آنجایی که کیفیت محصولات برندهای SRAM و SHIMANO در طی سالها کاملا مشهود شده و اسم و رسمی میان دوچرخه دوستان پیدا کرده اند، خرید دوچرخه های مجهز به تولیدات این دو برند هزینه بر تر است.

تاثیر مهم برند بر قیمت دوچرخه

همانطور که از قبل به آن اشاره شد هر برند راه و روش منحصر بفرد خود را در تولید دوچرخه بکار می‌بندد که حاصل آن این تنوع بالا در نوع، مدل، قیمت و.. است. در سایهٔ همین امر تولیدات برندهای مختلف هر چند اگر از یک نوع باشند قیمت متفاوتی خواهند داشت چرا که علی رغم مشابه بودن هدف از ساخت این نوع دوچرخه، انتخاب سازندگان در مسیر تولید از لحاظ طراحی، برند و نوع قطعات، مواد اولیه و صد البته تکنولوژی متفاوت خواهد بود. این یعنی شاید هر دو برند جاینت و المپیا تصمیم بر ساخت یک دوچرخه کوهستان بگیرند، بخاطر استفاده از تکنولوژی‌ها، قطعات و طراحی مجزا قیمت دوچرخه‌های حاصل و همچنین کیفیت آنها با هم برابر نیستند.

چگونه یک دوچرخه با بهترین قیمت تهیه کنیم؟

با نزدیک شدن به تصمیمِ خرید دوچرخه، این سوال کم کم در ذهن شکل می‌گیرد زیرا هیچکس تمایل ندارد با یک معاملهٔ بد تجربه خود از سواری تا مدتها خدشه دار ببیند. خیلی از شما هنوز به اشتباه تصور می‌کنید که دوچرخه قیمت مناسب یعنی دوچرخه بی‌کیفیت، تصوری که سالهاست خلاف آن ثابت شده است. قیمت دوچرخه حرفه‌ای صرفاً همیشه بالا نیست و برندهای متعددی دوچرخه‌های مدرن و با کیفیت روانهٔ بازار می کنند. اگر قصد دارید به دنبال بهترین قیمت بگردید دو راه پیش رو دارید تحقیق میدانی یا گشتی در صفحات مجازی که در هر صورت با کمی تفاوت در زمان، نتیجه می‌دهند.

صفحات اینترنتی روش ساده‌تری برای پیدا کردن بهترین پیشنهادها جلوی شما قرار می‌دهد به اینصورت که با وارد کردن کلمات کلیدی، به چندین نتیجه بر می‌خورید و فقط با بالا و پایین کردن در صفحات مختلف و چند کلیک می‌توانید چندین فروشگاه را مقایسه کنید تا رسیدن به مراد دلتان همینطور ادامه دهید. اما نکتهٔ قابل تأمل این است که هر صفحه باید به دقت از لحاظ اعتبار بررسی شود تا برای فرار از یک سری کلاهبردار به دام بعضی دیگر نیفتید.

جستجوی میدانی از فروشگاهی به فروشگاه دیگر ممکن است سخت بنظر برسد اما اینطوری حداقل خیالتان از بابت اعتبار آسوده‌تر است زیرا کسب اطمینان از اعتبار یک فروشگاه از نزدیک ساده تر است. در ثانی در صورت بستن یک معامله منصفانه در یک فروشگاه محلی نه تنها به بهترین قیمت می رسید بلکه هزینه اضافی حمل و نقل را نیز حذف می کند. پس پاسخ به این سوال تنها در مقایسهٔ محصولات چند فروشگاه نهفته است، حال این که با چه روشی انتخاب با شماست.

آیا قیمت دوچرخه شهری و دوچرخه توریستی متفاوت است؟

تمایز بین قیمت دوچرخه‌ها می تواند همچنین در انواع آنها نیز ریشه داشته باشد زیرا هر نوع دوچرخه کارکرد ویژه‌ای دارد که در قالب مشخصات خاصی ظاهر می‌شود، مشخصاتی که هر دوچرخه را برای شرایطی مختص به خود آماده می‌کنند. آفرینش انواع دوچرخه استفاده از ابزار و قطعات خاصی را می‌طلبد که قطعاً خرج روی دست سازنده می‌گذارند. همین کافی است تا اختلاف میان قیمت دوچرخه شهری و توریستی توجیه شود. این دو دوچرخه برای اهدافی متفاوت ساخته می‌شوند برای همین با بکار گیری تکنولوژی‌ها، ابزار و قطعات مختلف طوری مهندسی می‌شوند که مشخصاتی مطابق با هدف خود کسب کنند.

دوچرخه شهری، یک وسیله نقلیهٔ شخصی و درون شهری است. این دوچرخه‌ها اکثراً از فریم آلومینیومی ساخته می‌شوند و سبک‌تر از دوچرخه‌های ساحلیِ عمدتاً استیل هستند. این اختلاف در وزن زمانی پر رنگ‌تر می‌شود لاستیک‌های باریک دوچرخه‌های شهری را، با تایرهای پهن دوچرخه‌های ساحلی مقایسه کنیم، وزن زیاد ناشی از همه اینها از عواملی است که قیمت بالاتر دوچرخه‌های ساحلی به آن بازمی‌گردد. مبحث دیگر سیستم دنده است که با وجود پیچیدگیِ نسبی در دوچرخه‌های شهری، در دوچرخه‌های ساحلی با تنها یک سرعت ساده‌ترین سیستم دنده در صنعت دوچرخه را از آن خود کرده است. دوچرخه‌های شهری به دلیل عبور از مسیرهای متنوع تر به دنده‌های بیشتری معمولا 7 یا 8 عدد، مجهز هستند. همانطور که کاملا مشخص است قیمت دوچرخه دنده‌ای با توجه به سیستم حرفه‌ای‌تر و هزینهٔ تهیهٔ قطعات و نصب بیشتر، به مراتب بالاتر از دوچرخه عادی است. از طرف دیگر دوچرخه‌های شهری در دو ورژن کمک فنردار و بدون کمک فنر در بازار موجود هستند اما دوچرخه‌های ساحلی عملاً فقط با دوشاخ خشک ساخته می‌شوند. احتساب هزینه کمک فنر هنگام قیمت گذاری دوچرخه تاثیر شگرفی دارد و باعث می‌شود از قیمت نسخهٔ ساده آن جلو بزند.

در کل قیمت دوچرخه شهری از دوچرخه ساحلی بالاتر است اما این هم بستگی به برند دوچرخه دارد چرا که در سایهٔ مراحل ساخت متفاوت محصولات یک برند، ممکن است قیمت دوچرخه ساحلی عرضه شده توسط آن، قیمت دوچرخه شهری ساخته شده توسط برند دیگر را پشت سر بگذارد.

علل افزایش قیمت دوچرخه بزرگسال نسبت به دوچرخه کودکانه چیست؟

قیمت دوچرخه بزرگسال طی سال‌ها روند صعودی داشته این درحالی است که قیمت دوچرخه کودکانه از ثبات بیشتری برخوردار بوده است. این سیِر صعودی را می‌توان مدیون چندین فاکتور دانست که در ادامه با چند مورد آشنا خواهیم شد.

  1. یکی از اصلی‌ترین پاسخ‌ها به این سوال با نگاهی اجمالی به دوچرخه بزرگسال و کودکانه و قیاس آن‌ها با یکدیگر قابل درک است، دوچرخه بزرگ‌تر مواد اولیه بیشتر! ساخت فریم یک دوچرخهٔ 26 طبیعتاً به حجم بیشتری از مواد اولیه نیاز دارد و پول رفته به آن باید به نحوی جبران شود.
  2. قیمت دوچرخه حرفه‌ای با یک دوچرخه ساده در ابعاد کوچک قابل مقایسه نیست. انرژی، زمان، نیروی متخصص و قطعاتی که در تهیه یک دوچرخه حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار پر هزینه هستند پس نباید از یک دوچرخه حرفه‌ای انتظار کمتری داشت.
  3. سیستم‌های کاملاً تخصصی دوچرخه بزرگسال در تعداد و پیچیدگی دوچرخه‌های کودکان را مغلوب می کنند و طراحی فریم آنها مهارت ویژه و دستگاه‌های مختلفی نیاز دارد. این در مقابل طراحی نه چندان پیچیدهٔ دوچرخه‌های بچه‌گانه، قیمت دوچرخه بزرگسالان را چندین پله بالا می‌برد.
  4. قیمت دوچرخه کودکانه ثابت‌تر است زیرا مانند دوچرخه‌های بزرگسالان با چندین نوع طرف نیستیم. تنها دسته‌بندی میان دوچرخه‌های بچگانهٔ تولید شده توسط یک برند، سایز و مدل آنهاست. برعکس، قیمت دوچرخه بزرگسال به همان اندازه که بیشتر است، از نوعی به نوع دیگر متفاوت و در نتیجه رِنج آن وسیع‌تر است.

پارامترهای مهم در تفاوت قیمت دوچرخه شهری و دوچرخه کوهستان چیست؟

بهتر است این سوال را اینطور مطرح کنیم: چرا قیمت دوچرخه کوهستان بیشتر است؟ شاید دوچرخه شهری امروزه رایج‌ترین نوع دوچرخه در جهان باشد اما اگر اساس رده بندی را روی محبوبیت بگذاریم، سرعت پیشروی دوچرخه کوهستان به سمت صدر جدول از تصور خارج است. قیمت دوچرخه شهری و دوچرخه کوهستان مثل هر دوچرخهٔ دیگر با در نظر گرفتن مشخصات آنها ارزیابی می‌شود، همان مشخصاتی که برای پدیدار شدن از پروسه‌ای هزینه بر عبور می‌کنند.

با توضیحی مختصر از کارکرد هر کدام شروع کنیم. دوچرخه کوهستان برای طی مسافت‌های طولانی در مسیرهای خارج از جاده‌ای، سنگی و کوهستانی بعضاً با سرعت بالا ساخته می‌شوند پس سختی، وزن کم، استحکام و سرعت در آنها حیاتی هستند. دوچرخه‌های شهری اما مهندسی می شوند تا شخص را از خانه به مدرسه، محل کار، فروشگاه و… ببرند و عرصه فعالیت آنها خیابان‌های صاف و آسفالت است. اهمیت راحتی در استفاده از یک دوچرخه شهری بالاتر از هر الویت دیگر قرار می‌گیرد و نیازی به سرعت و درجهٔ بالای مقاومت آنچنانی در آن وجود ندارد، اما سختی و وزن کم در دوچرخه های شهری امتیازات ویژه ای هستند. بالا بودن قیمت دوچرخه کوهستان حرفه‌ای دقیقا به همین تفاوت در هدف آن با دوچرخه شهری مربوط است، کلاه خود را قاضی کنید انطباق با شرایط کوهستان تجهیزات بیشتری می‌خواهد یا خیابان‌های شهر؟ پاسخ روشن است. برندهای مختلف انرژی بیشتری روی ساخت دوچرخه‌های کوهستان می‌گذارند و از تکنولوژی‌ها و قطعات مدرن‌تری در ساخت آنها بهره می‌گیرند زیرا تعداد تقاضا نه تنها از سوی دوچرخه سواران عادی بسیار است بلکه مسابقه دهندگان بسیاری نیز خواهان این دوچرخه هستند. افزایش سرمایه گذاری در ساخت دوچرخه کوهستان، پیشرفت تکنولوژی‌ها در نتیجه بالا رفتن قیمت آنها را سبب می‌شود. مثلا دوچرخه‌های کوهستان در مدل‌های hardtail و full suspension تولید می شوند که به ترتیب یک کمک فنر در جلو و یا دو کمک فنر در جلو و عقب دارند، کمک فنرها قطعات پیشرفته‌ای هستند که ساخت و نصب آنها خرج بالایی دارد. دوچرخه‌های شهری نیز ممکن است کمک فنر داشته باشند اما بدلیل میزان بازی کمتر در تبع آن پیچیدگی کمتر، ساده‌تر و ارزان قیمت تر هستند.

ساخت فریم دوچرخه کوهستان نسبت به دوچرخه شهری روند پیچیده‌تری است زیرا مثل دوچرخه شهری تمرکز روی راحتی نیست و سازنده ملاک‌های دیگر نظیر استحکام، چابکی، سرعت و سبکی مد نظر قرار می‌دهد که پدیدار ساختن هر کدام توجه، تمرکز، هزینه، نیروی متخصص و ماشین آلات منحصر بفردی را نیاز دارد. با استدلال بر این نکات قیمت دوچرخه کوهستان بالاتر از دوچرخه شهری است.

خرید دوچرخه ارزان قیمت یا پرداخت قیمت دوچرخه دنده‌ای؟

شاید زمان خرید دوچرخه بین خرید دوچرخه ارزان قیمت یا خرید یک دوچرخه دنده‌ای که قیمت بیشتری دارد، دست دست کنید. احتمالا به این فکر می‌کنید با خرید دوچرخه ارزان قیمت پول بیشتری ذخیره می‌کنید اما چطور است یکم بیشتر در این باره فکر کنید؟

از ابتدای این مقاله تا به اینجا حتماً متوجه شده‌اید که هر چه زمان و انرژی بیشتری صرف ساخت یک دوچرخه شود، قیمت آن افزایش می‌آید اما این افزایش، دقیقا برابر با هزینه ایست که شما بابت کیفیت پرداخت می‌کنید. ساده‌تر بگوییم کیفیت ارزان نیست. اگر یک دوچرخه گران قیمت بخرید، شاید در لحظه پول زیادی خرج کنید اما هزینه‌های جانبی احتمالی را حذف می‌کنید. برای مثال پرداخت قیمت دوچرخهٔ دنده‌ایِ با کیفیت که به حتم دارای قطعات قابل اعتماد است، بعد از مدتی استفاده هزینه‌های بالای تعمیر یا تعویض را به شما تحمیل نمی‌کند. این درست برعکس عواقبی است که بعد از خرید یک دوچرخه ارزان قیمت عایدتان می‌شود. در اینصورت شما مدام مجبور به تعمیر دوچرخه خواهید شد که به پرداخت مبلغ بسیار بالاتری بعد از خرید منجر خواهد شد. به‌هرحال شما مختارید، اینکه قیمت یک دوچرخه دنده‌ای را پرداخت کنید و هزینه‌های جانبی را کاهش دهید، یا دوچرخه‌ای ارزان قیمت بخرید اما در این حالت منتظر خرابی‌های بسیار و صورت حساب‌های طولانی باشید.

 

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا