آموزشیاخبار دنیای دوچرخه

تاثیر شگرف دوچرخه سواری بر ذهن و سلامت انسان

دوچرخه سواری یکی از بهترین و موثرترین ورزش‌ها در جهت حفظ و ارتقا سلامت ذهن و جسم انسان است که تاثیرات شگرف آن بر همگان واضح است

دوچرخه سواری علاوه بر کالری سوزی، برای مغز هم فوایدی دارد که این موضوع این پرسش را به ذهن می‌آورد که آیا برای سلامت روانی هم می‌توان دوچرخه سواری کرد؟ تحقیقات نشان داده‌ که، دوچرخه سواری، ساختارهای مهم مغز را گسترش می‌دهد و بنابراین شما می‌توانید سریع‌تر فکر کنید، احساس شادابی بیشتری کنید و بیشتر به‌خاطر بسپارید. در ادامه این مقاله از فروشگاه آریاچرخ همراه ما باشید.


هیپوکامپ

تاثیر دوچرخه سواری بر ذهن و سلامت بدن

دوچرخه سواري تنها روي سلول‌هاي سفيد مغز تأثير ندارد. تحقیقات نشان داده بعد از ۱۲ هفته رکاب زدن، تنها اين پاها نيستند که قوي مي‌شوند، بلکه عامل نوروتروفيک که مربوط به مغز است نيز تقويت مي‌شود. نوروتروفيک، پروتئيني است که مسئول کنترل استرس، خلق و خو و حافظه هست. شما نه تنها بعد از يک دور دوچرخه سواري از نظر ذهني و رواني احساس بهتري خواهيد داشت، بلکه زيرک‌تر هم مي‌شويد.

دوچرخه سواري و رکاب زدن در کنار ساير تمرينات آيروبيک موجب رشد هيپوکامپوس که يکي از ساختارهاي مغزي مرتبط با حافظه و يادگيري است، مي‌گردد. (هیپوکامپ بخشی از سیستم لیمبیک است و در مجاورت ناحیهٔ لوب تمپورال داخلی قرار دارد. هیپوکامپ از دو قسمت ساخته شده است: شاخ آمون و شکنج Dendate، که هرکدام از این قسمت‌ها حاوی انواع مختلفی از سلول‌ها هستند.)

   
مزایای دوچرخه سواری

مزیت‌های دوچرخه سواری

  1. دوچرخه سواری احساس جوانی در شما ایجاد می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد.
  2. دوچرخه سواری سرعت متابولیسم (سوخت و ساز) بدنتان را تا ساعت‌ها بعد از آن بالا می‌برد. در نتیجه بدنتان حتی پس از ورزش هم به سوزاندن کالری ادامه می‌دهد.
  3. دوچرخه سواری حداقل به میزان 32 کیلومتر در هفته، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را به کمتر از نصف در مقایسه با کسانی که دوچرخه سواری نمی‌کنند، کاهش می‌دهد.
  4. ریه‌ها که برای ارسال بیشترین میزان اکسیژن به داخل بدن منبسط می‌شوند و قلب که برای انتقال این اکسیژن به تمام بدن ضربان سریع‌تری پیدا می‌کند، مفید است. قلب و ریه‌هایی قوی اساس تناسب اندام می‌باشد.
  5. ركاب زدن عضلات پای شما را  به خصوص عضلات چهار سر رانی را که در جلوی ران قرار دارند،‌ تقویت می‌کند.
  6. دوچرخه سواری تاثیر بسیار مثبتی روی عملکرد روده بزرگ داره و باعث تحریک انقباض عضلات روده می‌شود.
  7. بیماری‌های روحی مانند افسردگی‌ها و استرس‌ها و اضطراب‌ها می‌باشد که با دوچرخه سواری می‌توان به بهبود این بیماری‌ها کمک کرد و فرد با انجام این ورزش در بیرون از منزل به تقویت روحیه خود کمک می‌کند و اعتماد به نفس خود را باز میابد.
  8. کم تحرکی، سبک زندگی غلط به وجود می‌آید که با روزی 30 دقیقه فعالیت بدنی به اندازه 40 درصد از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری می‌شود.

 

نکته مهم: تحقیقات نشان داده است که دوچرخه سواری طولانی مدت (بیشتر از 9 ساعت در هفته) باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان می‌شود.

 

شیوه زندگی یکجانشینی رو به افزایش است و تحقیقات نشان داده که دوچرخه سواری و رکاب زدن، تاثیرات مثبت روی بیماری‌های ما دارد و می‌تواند باعث تقویت و پیشرفت قوه ادراک، شناخت، عملکرد و ساختار مغز شود.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا