آموزشیدوچرخه بزرگسالراهنمای خرید دوچرخه

انتخاب دوچرخه براساس انواع سبک دوچرخه سواری

شناخت انواع سبک دوچرخه سواری به صورت دقیق و اصولی در جهت انتخاب هر چه دقیق‌تر

مهم‌ترین نکته به هنگام انتخاب دوچرخه، مبحث مسیر دوچرخه سواری است. اگر انتخاب دوچرخه با توجه به مسیر دوچرخه سواری انجام نشود علاوه دور کردن شما از ورزش، برای شما آسیب رسان هم خواهد بود پس با دقت به مطالعه بپردازید تا خرید بهترین دوچرخه براساس نوع نیاز را تجربه کنید.

تفاوت دوچرخه کوهستان، شهری، کورسی و ساحلی :

تفاوت عمده در طراحی دوچرخه و ایجاد تفاوت سبک دوچرخه سواری، در شکلی دهی و زاویه‌بندی فریم است. هر چه طراحی فریم کشیده‌تر باشد و زوایای تنه بازتر باشد دوچرخه کوهستانی‌تر است. تفاوت عمده دیگر در طراحی انواع دوچرخه، استفاده از سیستم دنده، سیستم ترمز و سیستم تعلیق متمایز است. برای مشاهده کامل جزئیات دوچرخه‌های کوهستان، شهری، کورسی و ساحلی می‌توانید به صفحه مربوط به هرکدام مراجعه کنید.

انواع دوچرخه بر اساس سبک دوچرخه سواری :

دوچرخه سواری در سبک‌های مختلف نیازمند استفاده از دوچرخه مناسب است که برای آن سبک بخصوص طراحی و بهینه سازی شده باشد. حال برای انتخاب صحیح شما نیاز دارید که سبک‌ها و مدل‌های وابسته به هر سبک را به دقت بشناسید و در قدم بعدی نوع نیاز خود را بر مبنای مسیر مورد نیاز خود تعیین بنمایید تا بهترین دوچرخه متناسب با سبک دوچرخه سواری خود را تهیه و از آن لذت ببرید. بنابر آنچه بیان شد سعی داریم تا در ادامه اطلاعات مختصری در مورد سبک‌های دوچرخه سواری بیان کنیم تا به شما کمک بنماید.

دوچرخه سواری کوهستان :

دوچرخه کوهستان به دسته‌ای از دوچرخه‌ها اطلاق می‌شود که برای سواری در مسیرهای آفرودی طراحی و تولید شده‌اند. دوچرخه‌های کوهستان دارای تایرهایی باقطر 26 ، 27.5 و 29 هستند و تایرهای این سبک از دوچرخه دارای عاج‌های درشت هستند. استفاده از ترمزهای دیسک، برروی دوچرخه کوهستان، راندمان توقف را برای شما افزایش می‌دهد و با آلوده شدن ترمزهای دوچرخه شما به گل و لای راندمان توقف شما را کاهش نمی‌دهد.
از دیگر ویژگی‌های دوچرخه کوهستان می‌توان به سیستم تعلیق اشاره کرد. بسته به سبک سواری دوچرخه کوهستان، این سبک از دوچرخه دارای یک یا دو سیستم تعلیق است. سیستم دنده دوچرخه‌های کوهستان دارای طبق‌هایی با تعداد دندانه‌های کمتر به نسبت سایر سبک‌های دوچرخه هستند اما تعداد دندانه‌های خودرو دوچرخه‌های کوهستان بیشترین تعداد را به نسبت سایرین دارد.

دوچرخه سواری شهری :

دوچرخه‌ای طراحی شده برای شهری و کسانی که علاقه دارند هر مسیر جاده‌ای را با بالاترین راندمان بپیمایند. از ویژگی‌های بسیار مهم دوچرخه شهری می‌توان به تایرهای سایز 28 بدون عاج اشاره کرد. دوچرخه‌های شهری در اکثر مدل‌ها کمک فنر ندارند اما برخی از مدل‌های خاص دارای یک سیستم تعلیق در بخش دوشاخ جلو هستند.
از دیگر ویژگی‌های دوچرخه شهری می‌توان به ترمزهای ویبریک، خودرو با تعداد دندانه کم و خودرو با تعداد دندانه بالا اشاره کرد. ویژگی خاص دیگر دوچرخه‌های شهری، فرمان کوتاه‌تر به نسبت دوچرخه‌های کوهستانی است که این امر به آیرودینامیک‌تر شدن دوچرخه و داشتن سواری سرعتی‌تر در مسیرهای شهری کمک شایانی می‌کند.

دوچرخه شهری

دوچرخه سواری کورسی :

بی شک بیشترین تعداد دندانه طبق را در دوچرخه‌های کورسی می‌توان مشاهده کرد. طراحی فریم دوچرخه‌های کورسی به گونه‌ای انجام شده است که تایر نزدیک‌ترین حالت ممکن را به فریم داشته باشد. نزدیک بودن تایر به فریم به شما کمک می‌کند تا بتوانید هر مسیر را با کمترین هدر رفت انرژی و با بالاترین سرعت بپیمایید. از دیگر ویژگی‌های دوچرخه کورسی تایرهای سایز 28 بدون عاج است. استفاده از تایرهای بدون عاج اصطکاک را به حداقل می‌رساند.
دوچرخه کورسی در هیچ کدام از مدل‌ها دارای سیستم تعلیق نیست و ضربات وارده از سطح زمین به علت طراحی خاص فریم به حداقل می‌رسند و حداقل ضربات وارده از طریق فرمان و لوله زین دفع خواهند شد و دوچرخه سوار هیچ آسیبی به هنگام دوچرخه سواری نخواهد دید.

دوچرخه سواری ساحلی :

این سبک از دوچرخه تنها به علت داشتن تفاوت تایر با سایر سبک‌ها به این نام شناخته می‌شوند و در بخش سیستم دنده و سیستم ترمز شبیه دوچرخه‌های کوهستان هستند. تایرهای این سبک از دوچرخه بسیار پهن هستند تا به هنگام دوچرخه سواری در مسیرهای ساحلی و شن و ماسه بیشترین سطح تماس را با زمین داشته باشند.

نکته بسیار مهم :

برخی از دوچرخه‌های کوهستان دارای خصلت شهری نیز هستند و به آنها دوچرخه دومنظوره گفته می‌شود. این سبک از دوچرخه با ارائه راندمان بسیار بالا در هر مسیری می‌تواند خاطره خوشی را از دوچرخه سواری در ذهن شما برجای گذارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوه خرید بهترین دوچرخه متناسب با نیاز خود می‌توانید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا