چگونه سایز فریم و سایز چرخ مناسب را انتخاب کنیم

چگونه سایز فریم و سایز چرخ مناسب را انتخاب کنیم

به هنگام خرید دوچرخه باید موارد مهمی از قبیل جنس، برند تولید کننده، سایز، مدل و قیمت مورد توجه قرار گیرند. اما در این میان سایز دوچرخه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا مستقیماً با میزان راحتی دوچرخه و تسلط دوچرخه سوار بر آن در ارتباط است. حتی اگر با کیفیت ترین دوچرخه از بهترین برندهای جهان را خریداری کنید، اما سایز آن برای شما مناسب نباشد، نمی‌توانید لذت یک سواری دلچسب را تجربه کنید. در ادامه قصد داریم به موضوع انتخاب صحیح سایز دوچرخه به هنگام خرید بپردازیم.

اهمیت توجه به سایز در هنگام خرید دوچرخه

انتخاب سایز صحیح به هنگام خرید دوچرخه اهمیت بسیار بالایی دارد. هزینه‌ای که برای خرید یک دوچرخه پرداخت می‌کنید کم نیست، بنابراین بهتر است در انتخاب سایز مناسب دقت کنید. همچنین تنها چند بار در عمرتان دوچرخه می‌خرید، بنابراین همیشه امکان تعویض دوچرخه و خرید یک دوچرخه جدید را ندارید. انتخاب دوچرخه‌ای با سایز مناسب می‌تواند میزان تسلط شما بر دوچرخه را افزایش داده و لذت رکاب زنی با آن را برای شما دو چندان کند. همچنین سلامتی شما در گرو انتخاب یک دوچرخه با سایز استاندارد و مناسب است. یک دوچرخه با سایز اشتباه می‌تواند منجر به ورود آسیب به کمر، گردن، زانوها و کشیدگی دست‌ها شود.

منظور از انواع سایز

مراجعه کنندگان برای خرید دوچرخه معمولاً سایز چرخ دوچرخه (Wheelset) را با سایز بدنه‌ی دوچرخه (Frame) اشتباه می‌گیرند. دوچرخه بزرگسال دارای دو سایز بندی مختلف بر اساس اندازه چرخ و سایز فریم است. هر دو سایز بندی بسیار مهم هستند و به هنگام خرید باید مورد توجه قرار گیرند. اما در دوچرخه‌های رده کودک، سایز بندی معمولاً بر اساس قد کودک یا سن او انجام می¬گیرد و با اندازه چرخ‌ها نشان داده می‌شود. سایز فریم در دوچرخه بزرگسال بسیار اهمیت دارد و بر میزان تسلط دوچرخه سوار و راحتی، راندمان و کارایی دوچرخه تأثیر می‌گذارد.

سایز چرخ

سایز چرخ دوچرخه (Wheelset)

دوچرخه 26، دوچرخه 27.5 و دوچرخه 29 بر اساس سایز طوقه یا همان چرخ عقب و جلو سایز بندی شده‌اند. توجه به سایز چرخ در خرید دوچرخه بسیار اهمیت دارد. زیرا سایز چرخ‌ها می‌تواند بر میزان شتاب گیری اولیه، سرعت دوچرخه، راندمان و کارایی آن تأثیر بگذارد. همچنین قطر چرخ‌ها تعیین کننده نوع کاربرد و سبک دوچرخه است. در سبک‌های مختلف، از سایز چرخ مشخصی استفاده می‌شود. سایز 26 رایج ترین و قدیمی ترین سایز چرخ در دوچرخه‌های سبک کوهستان است. البته میزان تولید این سایز توسط شرکت‌های پیشرو در صنعت دوچرخه سازی، بسیار کاهش یافته و جای خود را به سایز 27.5 داده است. دوچرخه 27.5 و همچنین دوچرخه 29 استانداردهای جدید هستند و میزان کارایی آن‌ها بالاتر است. سایز 29 در دوچرخه‌های حرفه‌ای و مسابقه‌ای و سایز 27.5 معمولاً در دوچرخه‌های کوهستان، شهری و دو منظوره استفاده می‌شود.

سایز بدنه‌ی دوچرخه (Frame)

در هنگام خرید دوچرخه باید به سایز فریم و متناسب بودن آن با بدن دوچرخه سوار نیز توجه شود. سایز چرخ با توجه به کاربرد دوچرخه و سبک دوچرخه سواری تعیین می‌شود. اما سایز فریم باید بر مبنای قد دوچرخه سوار و ویژگی‌های جسمانی او تعیین گردد. به طور مثال دو دوچرخه سوار با قدهای متفاوت، دوچرخه‌های سبک کوهستان با قطر چرخ 27.5 را انتخاب می‌کنند. اما سایز فریم دوچرخه‌ها با توجه به قد آن‌ها متفاوت خواهد بود.
21 مؤلفه هندسی در طراحی فریم دوچرخه نقش دارند. TOP TUBE LENGTH و SEAT TUBE LENGTH مهم‌ترین مؤلفه‌های هندسی در تعیین سایز دوچرخه هستند. دوچرخه‌های بزرگسال در سایز بندی خیلی کوچک (XS)، کوچک ( S )، متوسط ( M )، بزرگ ( L )، خیلی بزرگ (XL) و در برخی از برندها (XXL)، طراحی و تولید می‌شوند. این سایز بندی در برندهای مختلف و سبک‌های گوناگون، متفاوت است. بهتر است برای انتخاب سایز مناسب به جدول سایز بندی شرکت سازنده مراجعه شود. اما چند روش ساده برای اندازه گیری و انتخاب فریم با سایز مناسب وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره‌ای خواهیم داشت.

سایز بدنه‌ی دوچرخه (Frame) کجا نوشته شده است؟

سایز بدنه‌ی دوچرخه (Frame) معمولاً روی میله افقی فریم بر حسب سانتی متر یا اینچ نوشته شده است. در غیر این صورت تنها کافی است از مرکز توپی تنه تا بالای بست زین را با متر اندازه گیری کنید. عدد به دست آمده سایز بدنه یا فریم دوچرخه است. این عدد در شرکت‌های سازنده مختلف متفاوت است و معمولاً با اعداد 15، 16، 17، 18، 19 و 20 اینچ نمایش داده می‌شود. البته این سایزبندی در دوچرخه‌های سبک کوهستان بر حسب اینچ و در دوچرخه‌های سبک جاده‌ای یا کورسی بر حسب سانتی متر نشان داده می‌شود.


نحوه انتخاب و خرید دوچرخه با سایز مناسب

برای انتخاب سایز فریم صحیح در خرید دوچرخه می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

سایز فریم

معیار ارتفاع داخلی پا

اندازه کف پا تا فاق در حالت ایستاده معیار مناسبی برای اندازه گیری فریم دوچرخه است. در این روش، در حالت ایستاده فاق شما باید بین 2 تا 5 سانتی متر از میله افقی زین top tube فاصله داشته باشد. در غیر این صورت فریم دوچرخه برای شما کوچک یا بزرگ است. این فاصله، نقش بسزایی در راحتی شما در هنگام رکاب زدن دارد و دامنه حرکتی شما را افزایش می‌دهد.

شاخص ape index

ape index یک شاخص اندازه گیری است که از تفریق اندازه دست‌های شما در حالت کشیده و قد شما در حالت ایستاده به دست می‌آید. اگر این شاخص یک عدد مثبت باشد باید دوچرخه‌ای بزرگ‌تر از عدد پیشنهادی در جدول سایزبندی شرکت سازنده را انتخاب کنید. اما اگر عددی منفی باشد باید دوچرخه‌ای کوچک‌تر انتخاب کنید. در صورتی که عدد به دست آمده صفر باشد، سایز پیشنهادی در جدول، انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

نرم افزارهای آنلاین، اپلیکیشن ها و جداول اندازه گیری

البته نرم افزارهای آنلاین و اپلیکیشن هایی برای تعیین سایز دوچرخه طراحی شده‌اند که به راحتی می‌توانید با وارد کردن مشخصات فردی خود، سایز دوچرخه مناسب را پیدا کنید. همچنین می‌توانید از چارت‌های اندازه گیری شرکت تولید کننده استفاده کنید. این جداول برای خانم ها، آقایان، کودکان و در سبک‌های مختلف دوچرخه طراحی شده‌اند. چارت سایز فریم دوچرخه در مدل‌ها و برندهای مختلف متفاوت است و قبل از خرید باید به چارت سازنده مورد نظر مراجعه کنید.
گاهی ممکن است سایز به دست آمده از روش‌های مذکور دقیق نباشد. این موضوع منجر به سردرگمی شما خواهد شد. بهتر است در این موارد پس از انتخاب سایز تقریبی، از دوچرخه یک سواری بگیرید و مناسب بودن سایز آن را بررسی کنید. کشیدگی دست ها و تناسب قدتان با فریم دوچرخه را بررسی کنید. در نهایت پس از خرید دوچرخه با تنظیم زین و فرمان می‌توانید دوچرخه را برای خودتان شخصی سازی کنید تا احساس راحتی بیشتری در هنگام سواری داشته باشید.


قیمت دوچرخه بر اساس سایزبندی

سایز چرخ‌ها و فریم، تأثیر کوچکی در قیمت خرید دوچرخه دارند. افزایش سایز چرخ‌ها منجر به ایجاد تغییراتی در هندسه فریم دوچرخه می‌شود و ابعاد فریم افزایش کوچکی خواهند داشت. قطعاً افزایش سایز فریم دوچرخه به معنای افزایش متریال مصرفی در ساخت آن است. در نتیجه قیمت دوچرخه 29 با تجهیزات فنی یکسان از دوچرخه 26 و دوچرخه 27.5، کمی بیشتر است.

خرید دوچرخه از آریا چرخ

بهترین روش خرید دوچرخه اورجینال، مراجعه به فروشگاه‌های معتبری است که خدمات غیر حضوری نیز به مشتریان خود ارائه می‌دهند. آریا چرخ یکی از بهترین و معتبر ترین مراکز فروش و عرضه انواع دوچرخه از بهترین برندهای روز دنیا است. در این مجموعه می‌توانید انواع دوچرخه در سبک‌ها و سایزهای مختلف بزرگسال، کودک و بانوان را مشاهده کنید. محصولات برندهای مشهوری چون ویوا، جاینت، فلش، المپیا و غیره در این فروشگاه به همراه ضمانت نامه اصالت کالا و خدمات پس از فروش به مشتریان عرضه می‌شود.

نظرات بازدیدکنندگان