کدام سایز دوچرخه کوهستان برای من مناسبتر است؟

کدام سایز دوچرخه کوهستان برای من مناسبتر است؟

کدام سایز دوچرخه کوهستان برای من مناسبتر است؟

یکی از سوالات رایج و اساسی در هنگام خرید دوچرخه مربوط به انتخاب سایز چرخ است . کدام سایز بهتراست ؟ چرا ؟ برای پاسخ به اسن سوال به شما پیشنهاد می کنیم تا با مطالعه این مقاله اطلاعات نسبتا کاملی در مورد انتخاب سایز دوچرخه داشته باشید . امروزه بیشتر دوچرخه های کوهستانی در یکی از این سه سایز ارائه می شوند:

  • سایز 26
  • سایز 27.5
  • سایز 29

این اندازه گیری های گسترده به قطر رینگ یا تایر بر اساس اینچ اشاره دارد ، و معمولاً روی تایر با نماد هایی(i.e. 29 x 2.0, 27.5 x 2.4, 29 x 2.8) نوشته شده است. این راهنما به شما یک معرفی کلی از ویژگی های هر سایز دوچرخه کوهستان ارائه می دهد تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.


در گذشته نچندان دور تقریبا بیشتر دوچرخه ها در بازار با سایز 26 ارائه می شدند . اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی در دنیای دوچرخه و دوچرخه سواری شاهد آن هستیم که سایزهای 27.5 و 29 بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند . دلیل این امر را شاید بتوان در ایجاد گشتاور بالاتر و به تبع آن راندمان بیشتر در دوچرخه سواری و عبور راحتر از پستی و بلندی های مسیر با چرخ های سایز بزرگتر دانست .

  • دوچرخه های کراس کانتری و دو منظوره

سال ها تحقیقات نشان داده است که دوچرخه های با سایز 29 کارآمدترین و مناسبترین انتخاب برای دوچرخه سواران در مسابقات هستند و دوچرخه های سایز 27.5 بهترین و دقیقترین سایز برای استفاده های دومنظوره (شهر و کوهستان) هستند . با این حال، ما همچنین آموخته ایم که بازدهی پدال و تولید توان بیش از هر چیز به طراحی دقیق و بی نقص تنه (فریم) دوچرخه وابسته است که تعیین کننده دو عنصر کلیدی 1. جایگیری قطعات 2. پوزیشن دوچرخه سوار است .  ما با استفاده از رویکردی به نام سایز هوشمند چرخ (Smart Wheel Size) این کار را برای دوچرخه سواران کوهستان آسان نموده ایم. 

هر فریم با چرخ ها به بهترین شکل جفت می شوند و  آنها را برای کارایی مطلوب و انتقال نیرو تنظیم می کنند. دوچرخه سوارانی که به دنبال سریعترین و کارآمدترین دوچرخه کوهستان هستند ، می توانند با رویکرد سایز هوشمند چرخ ها آماده سواری شوند.

  • دوچرخه های تریل و آفرودی

بسیاری از دوچرخه سواران تریال کیفیت سواری را علاوه بر از راندمان در اولویت قرار می دهند، بنابراین انواع دوچرخه های تریال طیف گسترده ای از گزینه های چرخ و تایر را ارائه می دهند. نکته مهم این است که شما از ویژگی های مثبت چرخ های سایز 27.5 رضایت خواهید داشت یا سرعت و قابلیت چرخش چرخ های سایز 29! علاوه بر این که سایز 27.5 یا 29 را انتخاب نمایید، متغیر دیگری وجود دارد که باید در نظر بگیرید: لاستیک های پلاس سایز (plus-sized).  این لاستیک ها دارای عرض 2.8  تا 3.0 هستند و قابلیت کشش و چرخش حتی بیشتری را نیز فراهم می کنند. این لاستیک ها برای افراد مبتدی عالی هستند.


راهنمای خرید دوچرخه کوهستان


  • سایز 27.5

این سایز برای افرادی که به قدرت مانور بیشتری علاقه مند هستند، مناسب است. این سایز لذت بیشتر دوچرخه سواری، شتاب بیشتر و حرکت آسان هنگام برخورد با موانع را ایجاد می کند. این سایز بهترین انتخاب برای افراد جهت انتخاب یک دوچرخه دومنظوره (شهری و کوهستان) است.

  • سایز 29

این سایز برای افرادی که به دنبال سرعت بیشتر هستند و یک دوچرخه مسابقه ای می خواهند، عالی است. این دوچرخه ها ثبات را برای افزایش اعتماد به نفس فراهم می کند. همچنین دوچرخه حرکت بهتری دارد و سرعت بیشتری را در خود نگه می دارد. می توانید راحت تر بر روی موانع حرکت کنید. این سایز برای مبتدیان و مسابقات کراس کانتری یا  enduro یک انتخاب عالی است

  • سایز Plus

در هر صورت شما چه سایز 29 را برای سواری انتخاب کنید یا سایز 27.5، لاستیک های پهن تر (عرض 2.8-3.0) برای کسانی که انقباض و ثبات را در اولویت قرار می دهند، بهترین گزینه است. این چرخ ها به سبب حجم بالاتر شرایط بهتری را برای سواری در شرایط سخت یا حتی برفی ارائه می دهند.

 

 

نظرات بازدیدکنندگان