دوچرخه برقی چیست و چگونه کار می کند؟

دوچرخه برقی چیست و چگونه کار می کند؟

دوچرخه های برقی از زمانی که جامعه به سمت حمل و نقل درون شهری پیش رفت در حمل و نقل درون شهری سبز جایگاه خاصی را پیدا کرد.

دوچرخه برقی چیست؟

دوچرخه های برقی به انگلیسی E-bike گفته می شوند. این دوچرخه ها دارای یک موتور می باشد که دوچرخه سوار را در پدال زدن کمک می کند. انواع مختلفی از دوچرخه های برقی وجود دارد از یک دوچرخه معمولی با یک موتور کوچک فقط برای راحت تر کردن پدال زدن تا دوچرخه هایی که شبیه به موتور سیکلت کوچک می باشند و تا وقتی که دوچرخه سوار پدال می زند آن وسیله یک دوچرخه برقی می باشد نه یک موتور سیکلت.

دوچرخه های برقی می توانند مسافتی بین 22 تا 32 کیلو متر را به کمک باطری بپیمایند. سرعت این دوچرخه های برقی متناسب با قوانین آن کشور می باشد.

اجزاء یک دوچرخه برقی

 1. موتور
 2. باطری و مدار حفاظت
 3. کنترل کننده دوچرخه
 4. دسته گاز
 5. سنسور کمک رکاب
 6. صفحه نمایش

انواع استفاده از دوچرخه برقی

یکی از روش هایی که می توان با این دوچرخه ها کار کرد این است که مانند دوچرخه های معمولی از پدال زدن استفاده کنید.

روش دوم این است که شما می توانید با استفاده از دسته گاز سرعت دوچرخه را کم یا زیاد کنید.

اگر شما می خواهید هم از رکاب زدن لذت ببرید هم اجازه دهید موتور به شما در رکاب زدن کمک کند باید یک آبشن دیگر بر روی دوچرخه خود نصب کنید. شما می توانید با استفاده از این آبشن تعیین کنید که چه میزان موتور در راندن دوچرخه کمک کند.

دوچرخه برقی در ایران

دوچرخه سازی یکی از پر سابقه ترین صنایع در کشور می باشد.بعد از پیدایش دوچرخه های برقی شرکت های دوچرخه های معمولی هم به ساخت دوچرخه های برقی اقدام کردند.و یک سری از وارد کنندگان دوچرخه های بی کیفیت چینی را به کشور وارد کردند. این دوچرخه ها از کیفیت خوبی بر خوردار نبودند و سریعا باطری آنها دارای مشکل می شدند. در طرف دیگر هم دوچرخه هایی که تولید کنندگان کوچک اقدام به ساخت کرده بودند در تامین قطعات و خدمات پس از فروش از کیفیت پایینی برخوردار بودند. به همین دلیل یک سری از دوچرخه سازان با قدمت اقدام به ساخت قطعات با کیفیت کردند.

عوامل موثری بر روی قیمت یک دوچرخه برقی موثر است که در اینجا به بررسی اجمالی آن ها می پردازیم:

موتور الکترونیکی دوچرخه برقی

 1.       نوع موتور الکترونیکی

در ساخت دوچرخه های برقی از دو نوع موتور متفاوت استفاده می شود. به موتوری که بر روی چرخ های عقب یا جلو نصب می شود و مستقیما نیروی محرکه را به چرخ وارد می کند "hub motor" گفته می شود. نوع دیگری از موتورها نیز وجود دارند که در مرکز بدنه قرار می گیرند و جایگزین پدال می شوند و با نام “mid motor” شناخته می شوند. Mid motor ها از طریق زنجیر چرخ نیروی محرکه را به چرخ عقب منتقل می کنند و قیمت بالاتری نسبت به موتور هاب دارند.

 

 1.       ساختار موتور الکترونیکی

در موتور نیروی مستقیم که ضعیف ترین بازدهی و بالاترین مصرف برق را دارد، تمام نیروی الکتریکی تولید شده توسط سیم پیچ به بیرون منتقل می شود. اما موتور گیر بکس دار توسط گیربکس نیروی محرکه خود را منتقل می کند که باعث کاهش مصرف برق و سرعت بالا در دوچرخه برقی می شود.

 

باتری دوچرخه برقی

نوع باتری ها به دو صورت لیتیوم یون و یا لید اسید موجود هستند که باتری لیتیومی دارای عمر طولانی تر، قدرت بالاتر و وزن سبک تری نسبت به باتری لید اسید دارد. عمر باتری لید اسید به طور معمول دو سال است. اما باتری لیتیومی بعد از 4 سال شروع به ضعیف شدن می کنند.

توان باتری نیز در قدرت باتری موثر است و هر چه یک باتری توان بیشتری داشته باشد سرعت و میزان شارژ آن بالاتر است.

 

بدنه دوچرخه برقی یکی از عوامل موثر در قیمت دوچرخه برقی است.

بر اساس بدنه و جنس ماده به کار رفته شده در دوچرخه برقی، قیمت آن نیز متغیر است. فیبر کربن بالاترین قیمت را در بین مواد بدنه دوچرخه دارد و سپس آلومینیم و در نهایت فلز کمترین قیمت را در بر دارد که از وزن بیشتری نسبت به دو ماده دیگر برخوردار است.

 

نکته حائز اهمیتی که در مورد خرید دوچرخه برقی وجود دارد، توجه به ضمانت نامه آن است چرا که این وسیله نیز همانند سایر وسایل برقی دیگر ممکن است دارای اشکال و خرابی هایی باشد. در صورتی که گارانتی برای آن در نظر گرفته شده باشد امکان مراجعه مجدد و تعمیر آن وجود دارد و گزینه مناسب تری برای خرید است.

 

ویژگی هایی که دوچرخه برقی را از دوچرخه های معمولی متمایز کرده:

 •       بسته به انتخاب میزان سرعت در حالت معمول می توانید 18 مایل در ساعت را پیمایش کنید که با توجه به نیاز شما قابل تغییر است.
 •       در صورتی که شما مشتاق هستید دوچرخه سواری کنید اما دچار زانو درد و یا درد مفاصل هستید و قادر به رکاب زدن نیستید دوچرخه برقی یک انتخاب مناسب برای شماست.
 •       می تواند یک جایگزین مناسب برای موتورها و ماشین هایی باشد که با سوخت کار می کنند و به کاهش آلودگی و فرهنگ سازی برای دوچرخه سواری کمک کند.
 •       باتری های لیتیومی با هربار شارژ کامل نیروی لازم جهت 3 الی 6 ساعت دوچرخه سواری را تامین می کنند و در طول این مدت شما می توانید از محیط اطراف نهایت لذت را ببرید.
 •       دوچرخه برقی این قابلیت را دارد تا هر زمان که مایل بودید از نیروی باتری و در صورت تمایل با استفاده از پدال و رکاب زدن دوچرخه سواری کنید. با این امکانات نیازی به نگرانی در مورد اتمام باتری دوچرخه نخواهید داشت چرا که می توانید با استفاده از قدرت جسمی نیروی محرکه آن را تامین کنید.
 •       موتور و باتری دوچرخه های برقی کاملا پوشیده شده هستند و از ورود آب به داخل محفظه جلوگیری شده است. همین امر دغدغه و نگرانی شما را در روزهای بارانی کاملا برطرف می کند.

 

معایب دوچرخه برقی

 •       به دلیل افزودن موتور و باتری به ساختار دوچرخه وزن آن نسبتا بیشتر شده و ممکن است پدال زدن با آن سخت تر از دوچرخه معمولی باشد.
 •       به دلیل برقی بودن این وسیله و تعویض باتری در طول زمان و تعمیرات تخصصی تر مخارج بالاتری نسبت به دوچرخه ساده دارد.
 •       دوچرخه های برقی به دلیل امکانات بیشتری که از سایر دوچرخه ها دارند نسبت به آن ها گرانتر هستند.
 •       پیدا کردن قطعات دوچرخه برقی کمی مشکل است و همین امر سبب افزایش قیمت قطعات آن شده است.

منبع: فروشگاه آریا چرخ

 

Leave a Reply

All fields are required