آموزشیاخبار دنیای دوچرخه

نکات مهم دوچرخه سواری در مسافت‌های طولانی

اگر به این فکر می‌کنید که با خرید دوچرخه و استفاده در مسیرهای طولانی از آن لذت ببرید لطفا با مطالعه این مقاله ما را همراهی کنید تا اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

اشتیاق به کشف مسیرهای جدید و لذت از محیط اطراف موضوعی است که با خرید دوچرخه کوهستان یا شهری قابل لمس خواهد بود. این مسئله با توجه به سطح توانایی هر فرد متفاوت است اما همیشه در دوچرخه سواری، مثل هر ورزش دیگر باید برنامه‌ریزی کنیم تا عضلاتمان را قوی‌تر کنیم و مهارت‌هایمان را افزایس دهیم تا از خرید دوچرخه و دوچرخه سواری بهتر، راضی و خوشحال باشیم. 😉

رکاب زدن مسیرهای طولانی

اگر تاکنون دوچرخه سواری کرده باشید الزاماً با حال و هوای سواری هیجان انگیز و اکتشافی دوچرخه آشنا هستید؛ حال آنچه مهم می‌باشد سطح توانایی و مهارت شما در طی کردن مسیرهای مختلف است. این موضوع به میزان بسیار زیادی در کسب رضایت شما تاثیر خواهد داشت. پدال‌زدن در مسیرهای طولانی به صورت گروهی موردی جدید و بسیار محبوب بین دوچرخه‌ سواران می‌باشد. بخصوص هنگامی که قصد دارند در مسیرهای طولانی پدال‌ بزنند. اصولا استفاده از دوچرخه به صورت گروهی تاثیر مستقیمی در اشتیاق بیشتر، خستگی کمتر و افزایش مهارت خواهد داشت.

چنانچه در استفاده از این وسیله در مسیرهای مختلف با مشکل روبرو هستید، قطعا باید به فکر افزایش سطح مهارت خود باشید. این موضوع با رعایت برخی موارد مهم و کسب راهنمایی از افراد با تجربه قابل حل خواهد بود.

نکات مهم دوچرخه سواری

بیایید یک مثال ساده را با هم بررسی کنیم، همه ما از اولین سال‌های کودکی بازی کردن با توپ را آغاز می‌کنیم. در سنین بالاتر با دوستان تشکیل تیم داده و در محله فوتبال بازی می‌کنیم. آیا فوتبال ما با بازی فوتبال توسط فوتبالیست‌های حرفه‌ای یکسان خواهد بود؟ برای تبدیل شدن به یک فوتبالیست حرفه‌ای باید نگاهمان را به این ورزش تخصصی‌تر کنیم. به همین جهت، دنبال باشگاه‌ها و مربیان متخصص می‌رویم تا از دانش و تجربه آنها استفاده نموده، تمرینات مناسب و مفیدی داشته باشیم.

برای پیشرفت در دوچرخه سواری هم باید مراحلی را پشت سر بگذاریم. ابتدا با استفاده از چرخ کمکی شروع به حرکت نموده و به مرور چرخ‌های کمکی را برداشته و یاد می‌گیریم که روی دو چرخ تعادل خود را حفظ کنیم. پس از مدتی تمرین، توانایی سوار شدن روی یک چرخ را هم کسب می‌کنیم. چنانچه تمایل به افزایش سطح مهارت و استفاده هدفمند از دوچرخه در مسیرهای طولانی و سخت و هیجان‌انگیز را حس نمایید می‌توان با رعایت برخی موارد و کسب تجربه و تمرینات لازم به آن سطح رسید. با افزایش توانایی و سطح مهارت نیازمند تجهیزات حرفه‌ای‌تر و گران‌قیمت‌تری هستید. به هر میزان که در این زمینه رشد و پیشرفت داشته باشید قطعا لذت و راحتی بیشتری را تجربه می‌نمایید. پس باید تلاش کنیم تا این مهارت‌ها را بیاموزیم.


هدف گذاری از خرید دوچرخه و دوچرخه سواری

زمانی‌که شما برای خرید دوچرخه تصمیم گرفتید، به دنبال بهترین کیفیت و بهترین قیمت انواع مختلف دوچرخه به فروشگاه‌های مختلف مراجعه و یا از اینترنت اطلاعات کافی کسب می‌نمائید. اما این تمام راه نیست و قسمت اصلی این موضوع یعنی پدال‌زدن و از همه مهم‌تر اشتیاق و دنبال کردن آن بحثی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. شکی نیست که با شرکت در کلاس‌های آموزش دوچرخه‌ سواری و بهره از دانش و تجربیات مربیان سرعت پیشرفت و موفقیت شما چند برابر می‌شود.

احتمالاً فردی می‌گوید که نیاز به شرکت مداوم در کلاس‌های آموزشی ندارم و هدف من به هیچ وجه شرکت در مسابقات نیست، صرفاً می‌خواهم توانایی طی کردن مسافت‌های بیشتر درون شهری را کسب کنم و در هر شرایطی از دوچرخه برای انجام کارهایم استفاده کنم. به زبان ساده‌تر، در گام اول باید برای خود هدف‌گذاری کرد که دقیقا چه استفاده‌ای از دوچرخه داریم؟

چگونگی تعریف هدف

همه چیز در هدف‌گذاری برای ما روشن خواهد شد. مثلا شخصی هدف را این گونه تعریف می‌کند: من قصد شرکت در مسابقات دارم و به کسب رتبه فکر می‌کنم!! و یا دیگری بگوید: صرفا از دوچرخه به عنوان یک وسیله نقلیه درون شهری استفاده می‌کنم و به همین دلیل به دنبال افزایش استقامت و توانایی خود نسبت به پیمودن مسافت‌های طولانی درون‌شهری را دارم. (این افراد نیاز به ممارست و تمرین پیاپی دارند.)

شخص اول باید برنامه‌ای مدون و طولانی مدت را زیر نظر مربی شروع نماید. تقریبا همه روزه با مربی در ارتباط بوده تا وی نقطه ضعف‌های او در رکاب‌زدن و کنترل دوچرخه را بررسی و گوشزد نموده تا تمامی نقطه ضعف‌ها را به نقاط قوت تبدیل کند. در حالی که شخص دوم شاید نیاز به حضور همه روزه در کنار مربی را نداشته باشد. هر چند توصیه می‌کنیم در صورتی که قصد دارید دوچرخه را به یک عنوان وسیله نقلیه دائمی و همیشگی برای سفرهای درون شهری و حتی در تفریحاتی مثل کوهنوردی هم دوچرخه خود را به همراه داشته باشید از دانش و تجربه مربیان استفاده کنید. همچنین مطالعه مقالات و مطالب مرتبط منجر به رشد توانایی‌های شما خواهد شد.

اگر می‌خواهید در مورد طی کردن مسافت‌های طولانی با دوچرخه اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می‌کنم ادامه مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید!!

تمرینات طولانی مدت با دوچرخهتمرینات دوچرخه سواری

در مرحله اول فرقی ندارد که شما  چه مسافتی را رکاب می‌زنید. بلکه مهم آن است که شما همه روزه مسافتی را بپیماید و این مسافت را از نظر زمان یا کیلومتر ثبت نمایید. مثلاً در دفترچه خود یادداشت کنید که امروز به مدت ۲۰ دقیقه با مسافت یک کیلومتر را رکاب زدم. این مسافت در ابتدای کار باید به اندازه‌ای باشد که شما به راحتی آن را بپیماید.

همچنین می‌توانید از مشورت و راهنمایی اساتید، مربوطه بهره برده و برنامه‌ای را مطابق توانایی جسمانی خود از آن‌ها دریافت و مطابق آن عمل کنید. بنا‌بر این همه روزه باید مسافتی مشخص را پدال بزنید. مثلا در روز هفتم با شرایط جوی خاص مثل بارندگی یا بادهای تند مواجه شدید، باز هم در صورت امکان به تمرین ادامه دهید. نگران نباشید تمرین در روزهای سخت چالشی برای شما بوده که پس از پشت سر گذاشتنش، رکاب‌زدن در حالت مساعد و ایده‌آل آسان‌تر می‌شود.
در ادامه، شما باید در طول هفته یک یا دو بار بر مقدار یا زمان مسافت بیفزایید. البته به این نکته توجه کنید که‌ در برنامه‌هایی مثل دوچرخه‌سواری بهتر خواهد بود که میزان سنجش بر حسب کیلومتر باشد. برای این مورد با تهیه ابزار کیلومترسنج دوچرخه خود را از این قابلیت بهره‌مند کنید. اگر امکان سنجیدن کیلومتر را نداشتید می‌توانید از مشخص کردن واحد زمانی استفاده کنید. البته توجه کنید که هنگام تصمیم‌گیری برای خرید دوچرخه از بهترین و ایده‌آل‌ترین گزینه با توجه به نیاز خود غافل نشوید.

خرید دوچرخه و بررسی شرایط

در نظر داشته باشید که شرایط آب و هوایی و محیطی بسیار بر روند تمرین شما تأثیرگذار است. به عنوان مثال، رکاب زدن روی زمینی صاف با زمینی ناهموار متفاوت است. همچنین رکاب زدن در یک روز آفتابی با روزهای بارانی یا در معرض بادهای فصلی بسیار متفاوت خواهد بود. پیشنهاد ما این است که ابتدا با توجه به نوع استفاده، دوچرخه شهری یا کوهستانی متناسب با نیاز خود تهیه و سپس تمرینات را در شرایط ایده‌آل آغاز نمایید.

موضوع دیگر نوع دوچرخه‌ای خواهد بود که شما نیاز دارید. هر نوع مسیری با توجه به درجه سختی، مدل خاصی را طلب می‌کند. شما در مسیرهای کوهستانی نمی‌توانید از دوچرخه شهری استفاده کنید. همان‌طور که در مسابقات نمی‌توان از دوچرخه آماتور استفاده کرد. البته با تغییر نوع و مدل دوچرخه، قیمت هم تغییر خواهد کرد. توجه کنید که اگر در منطقه‌ای ناشناخته تمرین می‌کنید اطلاعات آن منطقه را از سایت‌هایی که برای این منظور طراحی شده‌اند بررسی کنید. هرچند پیشنهاد می‌شود که هیچ وقت تمرینات را در منطقه‌ای که شرایط جوی و سطح آن را نمی‌شناسید تمرین نکنید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات جامع در مورد دوچرخه و راهنمای خرید دوچرخه را از اینجا مشاهده کنید.

ارتقاء سطح تکنیک دوچرخه سواری

همواره سعی کنید تا بر تکنیک‌های خود بیافزایید. مثلاً یاد بگیرید که در چه موقعیتی ترمز گرفته و در چه زمانی ترمز را رها کنید. چه زمان رکاب زدن را شروع نمایید و در هر سطح چه دنده‌ای مناسب خواهد بود. کسب تجربه و بکارگیری دانش مربیان و همچنین اندیشیدن در یافته‌هایتان شما را یاری نموده تا تکنیک‌های مناسبی را برای هر حالتی پیدا نمایید؛ در صورتی که در اجرای تکینک‌ها بار اول موفق نبودید ناامید نشوید؛ زیرا مدتی زمان لازم بوده تا تکنیک به دست آمده برای شما ملکه شده و در دفعات بعد به راحتی از آن استفاده کنید.

تکنیک دوچرخه سواریتقویت عضلات مهم در دوچرخه سواری

اکنون تقویت عضلات بدن شاخصی هست که با قرار گرفتن در کنار تکنیک می‌تواند شما را به یک دوچرخه سوار حرفه‌ای تبدیل کند. افزایش قدرت بدن نیز به تمرین و ممارست و البته صبر و حوصله نیاز دارد.

برای دوچرخه سواری طولانی مدت، تقویت عضلات بسیار مهم است. توجه کنید که ضرورتی ندارد شما به عنوان یک دوچرخه سوار به حجیم شدن عضلات بدن خود بیندیشید. بلکه افزایش استقامت و توانائی در شرایط مختلف مهم‌تر می‌باشد. این باعث می‌شود بتوانید مسافت‌های طولانی‌تر را بدون خستگی و آسیب بپیمایید.

افزایش سرعت عمل

شاید کمتر به این مسئله پرداخته شده باشد که شما به عنوان یک دوچرخه‌سوار، گاهی اوقات باید در کوتاه‌ترین زمان تصمیمات مختلفی را بگیرید و از سرعت عمل بالایی برخوردار باشید. شما باید مغز را وادار کنید تا سرعت پردازش را بالا ببرد؛ و هر بار رکورد خود را بشکنید. این کار می‌تواند تفریحی برای جمع‌های دوستانه شما باشد و هم می‌تواند منجر به افزایش سرعت مغز شما در پردازش نیازهای شما شود.

شما باید تمرین کنید در ثانیه‌ای کوتاه بر دوچرخه سوار شوید، به آن تسلط داشته باشید، مسافتی را بپیماید. سپس پیاده شده، دوچرخه را بر روی جک قرار دهید. سعی کنید این کار را با سرعتی بالاتر از دفعه قبل انجام داده. همچنین رکاب زدن از میان چند مانع و تلاش بر افزایش سرعت در این کار می‌تواند به شما کمک کند تا بر فرآیند دوچرخه‌سواری مسلط‌تر شوید و حرفه‌ای‌تر آن را انجام دهید.

تقسیم کردن انرژی هنگام دوچرخه سواری

مطلب آخری که در این مقاله می‌خواهیم به آن بپردازیم تقسیم کردن انرژی است. توجه کنید که شما در فرآیند دوچرخه‌سواری، با فراز و نشیب‌ها و شرایط سطحی و جوی گوناگونی روبه‌رو هستید. میزان انرژی مصرفی در هر شرایط با شرایط دیگر متفاوت هست. بعضی از مواقع شما باید انرژی بیشتری را صرف و در شرایطی دیگر انرژی کمتری مورد نیاز خواهد بود. باید بتوانید انرژی را در حالت ایده‌آل حفظ نموده و آزادسازی آن را برای شرایط سخت و دشوار بگذارید. این کار با دانستن بخشی از مباحث علمی مربوط به این مسئله، تمرین و ممارست به مرور برای شما حاصل می‌شود.

نتیجه‌گیری

در رابطه با موضوع مهم نحوه استفاده درست از دوچرخه و ارتقای کیفیت دوچرخه‌سواری پس از خرید دوچرخه باید گفت کسب مهارت‌های فنی، تقویت جسمانی و افزایش سرعت سه عاملی هستند که همراهی آن‌ها می‌تواند انگیزه لازم برای ادامه دوچرخه‌سواری در طولانی مدت را فراهم کند. به مرور زمان متوجه می‌شوید که دوچرخه‌سواری ورزشی است که شما را در تمامی مراحل زندگی همراهی می‌نماید. با تسلط بر مهارت‌های آن، هم بر امور روزمره خود سرعت می‌بخشید و هم ورزشی شیرین و سودمند را فرا می‌گیرید که منجر به تقویت جسم و روان شما می‌شود.

به یاد داشته باشید هزینه‌ای که برای خرید دوچرخه مد نظرتان پرداخت می‌کنید، در مقایسه با هزینه عضویت در باشگاه‌های ورزشی چقدر اندک است. یا قیمت دوچرخه نسبت به هزینه‌های گزاف درمان بیماری‌ها چقدر ناچیز است! به عبارت دیگر، دوچرخه‌سوار نیازی ندارد که به طور جداگانه وقتی را صرف ورزش کند. شما با دوچرخه سواری می‌توانید به امور روزمره پرداخته، و از تفریحی سالم بهره‌مند شوید. می‌توان گفت دوچرخه‌سواری ورزشی چند منظوره است.!!!

منبع: آریا چرخ

 

امتیاز کاربران: 3.7 ( 2 رای)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا