اهمیت آب در دوچرخه سواری

اهمیت آب در دوچرخه سواری

چرا نوشیدن آب و مایعات در دوچرخه سواری اهمیت زیادی دارد؟

برای اینکه بدن انسان سالم بماند باید همواره حداقل مقدار مشخصی آب در بدن وجود داشته باشد. در تیم های دوچرخه سواری اغلب به هیدراتاسیون یا آب رسانی بسیار اهمیت داده می شود و در مسابقات مرحله ای یا در زمان دوره های آموزشی مهم، بصورت روزانه میزان آن را اندازه گیری نموده و جهت کنترل آن از ادرار دوچرخه سواران نمونه گیری می کنند. در صورتی که شما در حال طی کردن دوره های آموزشی بوده اید یا در یک مسابقه چند روزه شرکت کرده اید ولی میزان آب بدن خود را کنترل نمی کنید، علاوه بر اینکه عملکردتان را به خطر انداخته اید، دستاوردهای آموزشی خود را هم با محدودیت مواجه کرده اید.

عوامل فیزیولوژیکی جهت کاهش مایعات در بدن عبارتنداز:

  • کمتر شدن حجم خون
  • کمتر شدن جریان خون پوست
  • کمتر شدن میزان تعریق
  • کمتر شدن اتلاف حرارت
  • بیشتر شدن دمای مرکزی بدن
  • بیشتر شدن میزان استفاده از گلیکوژن عضلات
  • کمتر شدن عملکرد دستگاه گوارش


اهمیت ترکیبات معدنی

ترکیبات معدنی ذرات دارای بار الکتریکی میباشند که درون آب حل میشوند و در سیستم های الکتروشیمیایی مثل بدن انسان وجود دارد. اهمیت آنها در عملکرد رشته های عصبی و عضلانی و حفظ سطح اسیدی قلیایی سلول ها و بافتهای بدن بر همگان آشکار میباشد.

3 مورد بسیار با اهمیت سدیم،پتاسیم و کلر هستند. طی آزمایشات انجام شده مشخص شده است که این الکترولیت ها در ورزش های شدید و همراه با تعرق از دست نمی روند بلکه به وسیله بافت های بدن جذب و حفظ می شوند ،پس مصرف نمکهای حاوی سدیم برای دوچرخه سواران نیاز نیست بلکه حتی طی دوچرخه سواری های طولانی مدت با تعرق زیاد تجمع نمک در بدنتان پیش خواهد آمد و لزوم مصرف آب بیشتر را می طلبد.

نتیجه گیری

نوشیدن حجم بسیار آب یکی از الزامات دوچرخه سواری میباشد. هر کالری گرمایی که تولید می‌کنید، باید با بخار شدن آب از سطح پوست شما پایین بیاید (مانند رادیاتور اتوموبیل) در نهایت میزان بسیار زیادی آب برای جایگزینی نیاز دارید. دوچرخه سواری در آب و هوای گرم و خشک یا در ارتفاع برای هر یک ساعت، نیاز به حدود یک لیتر آب دارد. از دست دادن حتی ۱ یا ۲ درصد آب موجود در بدن باعث مختل شدن فعالیت دوچرخه سواری تان به میزان ۵ تا ۱۵ درصد خواهد شد، پس شما باید ازپانزده ۱۵ بعد از آغاز رکاب زدن نوشیدن آب را شروع کنید.

 

نظرات بازدیدکنندگان