نکات مهم و اساسی که در هنگام دوچرخه سواری باید به آنها توجه داشته باشیم

نکات مهم و اساسی که در هنگام دوچرخه سواری باید به آنها توجه داشته باشیم

بدون شک می توان گفت که دوچرخه سواری یکی از ورزش های پر طرفدار در دنیا است. این ورزش محبوب با کمترین امکانات نتایج بسیار قابل توجهی را بر سلامتی جسم و روح افراد دارد .در صورتی که دوچرخه سواری را به طور مبتدی انجام دهید منجر به بهبود سلامتی سیستم قلبی عروقی تان خواهد شد. به طور میانگین یک ساعت دوچرخه سواری  باعث مصرف حدود 500 کالری می شود. از جهت دیگر دوچرخه سواری بسیار به کاهش استرس و بهبود عملکرد مغز کمک میکند .
در این پست بررسی نکاتی می پردازیم که رعایت آنها از آسیب دیدگی شما در حین دوچرخه سواری جلوگیری می کند.


استفاده از کلاه ایمنی مناسب

آسیب دیدگی ناحیه سر ۷۵ درصد این آسیب دیدگی ها را تشکیل می دهد. به طور میانگین در کشور آمریکا سالانه 6 هزار نفر در حین دوچرخه سواری مصدوم می شوند. استفاده از کلاه ایمنی استاندارد می تواند تا ۹۰ درصد  احتمال آسیب مغزی را کاهش دهد.استفاده از کلاه ایمنی غیر استاندار امکان آسیب دیدگی از ناحیه سر را افزایش می دهد وبهتر است در هنگام دوچرخه سواری از کلاه ایمنی استاندار استفاده کرد.

اطمینان از اندازه ی مناسب دوچرخه

هنگام خرید دوچرخه باید دقت داشت که سایز دوچرخه مناسب قد شما باشد.استاندار های سایز ، برای هر دوچرخه ای متفاوت است برای مثال در دوچرخه جاینت  مدل ATX 830 سایز M  مناسب قد 175-185 است.

آهسته دوچرخه سواری را شروع کنید

اگر به اندازه کافی آمادگی جسمانی ندارید ابتدا دوچرخه سواری را آهسته شروع کنید تا از آسیب دیدگی در ناحیه زانو و ... در امان باشید.در ابتدا روزی ۳۰ دقیقه رکاب بزنید و بر روی سطح مسطح حرکت داشته باشید و به تدریج می توانید شدت حرکت را بیشتر کنید و پس از مدتی می توانید بر روی سطح شیب دار حرکت کنید.

انتخاب صندلی اصولی ومناسب

 طراحی زین دوچرخه  برای هر نوع استفاده و جنسیت متفاوت است. توجه داشته باشید که صندلی اصولی انتخاب کنید تا دوچرخه سواری آسان تر و دلپذیر تر و اصولی تری  داشته باشید.

پوشیدن لباس مناسب

در صورتی که مدت زمان زیادی را به دوچرخه سواری اختصاص می دهید و به ورزش و سلامتی خود اهمیت می دهید بهتر است که لباس مخصوص دوچرخه سواری خریداری کنید. از ویژگی های این لباس ها می توان به این نکته اشاره کرد که این لباس ها بدن را دچار حساسیت نمی کنند.  داشتن کفش مخصوص دوچرخه سواری به شما کمک می کند تا در هنگام دوچرخه سواری لذت بیشتری ببرید.

مراقبت از عضلات

اگر مدت  زیادی را در سر بالایی مشغول رکاب زدن هستید لاکتیک اسید زیادی در عضلات شما تولید می شود و منجر به سوزش در عضلات خواهد شد. پیشنهاد می کنیم که زمانیکه در سرازیری هستید پدال را رها نکنید، سعی کنید کم کم رکاب بزنید تا  میزان اسید لاکتیک تولید شده در عضلات رفته رفته  کاهش یابد.

تمرکز بالا

هنگامی که می خواهید ترمز داشته باشید  انتهای اهرم ترمز را فشار دهید تا کاملا ترمز کار کند. در شرایطی که زمین خشک نیست بر روی سر پایینی ها باید مراقب باشید که صحیح ترمز کنید و ترمز را آرام فشار دهید.

استفاده از لامپ

اگر در شب دوچرخه سواری می کنید بهتر از چراغ جلو و عقب استفاده کنید.استفاده از چراغ به شما کمک کند تا در شب دیده شوید و از خطر احتمالی در امان باشید.

پیروی از قوانین راهنمایی و رانندگی

هر ساله تعداد بسیار زیادی از دوچرخه سواران به علت رعایت نکردن نکات راهنمایی و رانندگی دچار صاانحه می شوند.با وجود این که سوار دوچرخه هستید به علایم راهنمایی و رانندگی توجه داشته باشید و  در جهت صحیح خیابان حرکت کنید و با یک دوچرخه سوار دیگر کنار هم حرکت نکنید.

 

 

نظرات بازدیدکنندگان