راهنمای انتخاب مناسبترین دوچرخه

راهنمای انتخاب مناسبترین دوچرخه

راهنما انتخاب مناسبترین دوچرخه برای افراد مبتدی

من از کودکی طرفدار دوچرخه سواری بوده ام و از دوچرخه خود برای انجام کارهای روزمره استفاده می کنم. من با استفاده از دوچرخه ام به همه جاهایی که نیاز داشتم می رفتم اما پس از مدتی حس کردم که زمان ارتقاء آن رسیده است. من بعنوان یک فرد مبتدی فهمیدم که انتخاب یک دوچرخه مناسب آنقدر هم که فکر می کردم راحت نیست. بنابراین تصمیم گرفتم در این مقاله یک راهنما کامل تهیه کنم که شامل بیشتر موارد ضروری، از سایز دوچرخه گرفته تا سایر مشخصات آن باشد.


دوچرخه مناسب را بر اساس نیازتان انتخاب کنید

هنگامی که وارد فروشگاه دوچرخه می شوید و قصد خرید دوچرخه را دارید اصولا برای شما سخت خواهد بود تا بتوانید دوچرخه ای که مدنظر دارید را به راحتی بیابید ، زیرا مدل های بسیاری را در آن فروشگاه خواهید دید که هر کدام از نظر فریم و قطعات با هم متفاوت هستند و به طبع آن کیفیت سواری متفاوتی را ارائه می دهند.

پس نگران نباشید واحساس سردرگمی نداشته باشید ، شما فقط می بایستی با کمی دقت به راحتی به سمت مدل مناسب با خود بروید تا بهترین انتخاب را داشته باشید . برای این منظور لطفا به مواردی که در زیر به آنها اشاره می کنیم توجه داشته باشید .

در یک تقسیم بندی کلی مدلهای مختلف دوچرخه را از لحاظ تفاوت در کارایی به صورت زیر تقسیمک بندی می کنند. قطعا تفاوت زیادی بین انواع دوچرخه ها وجود دارد که در اینجا مختصر توضیح داده می شود:

راهنمای خرید دوچرخه

 • دوچرخه کوهستان: این دوچرخه ها اغلب برای مناطق ناهموار و کوهستانی ساخته می شوند و سواری آنها در شهر زیاد مطلوب نیست ، اما می توان از آن ها در خیابان ها هم استفاده کرد.
 • دوچرخه (کورسی) جاده: این دوچرخه ها برای استفاده جاده ها و خیابان ها ساخته شده اند و سرعت بالایی دارند.
 • دوچرخه های ترکیبی: ترکیبی از دوچرخه های کوهستان و جاده می باشند. نه به سرعت دوچرخه های جاده هستند و نه به سختی دوچرخه های کوهستان، این مدل از دوچرخه ها معمولا از جانب افراد بیشتر مورد توجه قرار می گیرند .
 • دوچرخه های ساحلی: اغلب مردمی که در کنار ساحل می بینید و دوچرخه سواری می کنند از دوچرخه های ساحلی استفاده می کنند.

این لیست چشم انداز بسیار خوبی برای شناخت انواع دوچرخه به شما خواهد داد. البته دوچرخه های خاص دیگری هم وجود دارند مانند دوچرخه BMX اما برای افراد مبتدی شناخت همین لیست کافی است. 


محاسبه کنید که چقدر می خواهید هزینه کنید؟

ناگفته نماد که دوچرخه ها می توانند بسیار گران هم باشند. قیمت دوچرخه ها از چند صد هزار تومان تا چند ده میلیون تومان بسته به آن چیزی که می خرید متغیر است. 

 • محدوده 700 هزار تا 1 میلیون و پانصد:معمولا این دوچرخه ها از فلز ساخته می شوند و توسط مارک های متعددی هم به فروش می رسند. لوازم و قطعات مورد استفاده در این دوچرخه ها از برندهای مطرح مثل شیمانو و... نیست ، در کل هیچ گونه استاندارد و شاخصه ای برای دوچرخه سواری ندارند و صرفا به جهت اینکه فقط شما احساس خرید دوچرخه داشته باشید در بازار ارائه می شوند .
 • محدوده 1 میلیون پانصد تا 3 میلیون:این دوچرخه ها اغلب از آلومینیم یا فلزاتی سبک تر ساخته می شوند. این دوچرخه ها دارای چرخ ها ، پدال ها و زنجیرهایی با کیفیت تر و مقاوم تر هستند اما هنوز در این رنج شما نمی توانید یک دوچرخه با یک برند معتبر داشته باشید . در این رنج قیمتی مارک های ایرانی چینی بسیاری وجود دارند که این مارک ها واقعا از لحاظ فریم تفاوت خاصی با هم ندارند و فقط به لحاظ تفاوت در قطعات و با محبوبیت در بازار قیمت متفاوتی دارند .
 • محدوده بالای 3 میلیون: این مدل ها معمولاً از آلومینیوم و در قیمت های بالا از کربن ساخته می شوند و برای استفاده دقیق تر ، استفاده روزمره یا برای رقابت طراحی شده اند. شما در این رنج قیمتی خواهید توانست تا یک دوچرخه با برند مطرح جهانی بیابید و کیفیت سواری خوبی را تجربه کنید .

وقت آن رسیده است که مشخصات را جستجو کنید.

من یک شخص بلند قد نیستم و با استفاده از یک دوچرخه سایز کوچک هم می توانستم کارم را انجام دهم اما این دوچرخه برایم خیلی کوچک بود. هر چند انتخاب دوچرخه های بزرگسال هم کار آسانی نبود چون اغلب آن ها برای من بسیار بزرگ بودند و سواری کردن با آن ها کار سختی بود. همانطور که فروشنده برای من توضیح داد، اندازه سایز چرخ ها باید درست انتخاب شود در غیر این صورت ، کنترل آن بسیار سخت و دشوار است.

اندازه سایز دوچرخه ای که انتخاب می کنید به موارد زیادی از جمله نوع دوچرخه و قد شما بستگی دارد. اغلب فروشگاه ها به شما درباره انتخاب سایز مناسب دوچرخه توضیحات لازم را خواهند داد اما اگر خواستید خودتان تست کنید می توانید سوار دوچرخه شوید و فاصله بین دوچرخه و محل اتصال خود را تخمین بزنید. 

در ادامه به معرفی انواع فرمان ها و موارد استفاده آن ها می پردازیم:

 • Drop bar: اغلب در دوچرخه های جاده ای استفاده می شود. سبک و آیرودینامیکی، بسیار مناسب برای سوار شدن و سرعت زیاد. در این حالت شما در وضعیت پایین تری قرار دارید ، که می تواند برای کمر و پشت شما ناراحت کننده باشد.
 • Flat bar: معمولا در دوچرخه های ترکیبی استفاده می شود. گاهی اوقات در دوچرخه های شهری و کوهستان هم به کار می رود. این مدل به شما این امکان را می دهند که در حالت راحت تری بنشینید و فشار را روی دست ها ، مچ دست و شانه ها کاهش خواهد داد.
 • Riser bar: موارد استفاده این مدل اغلب در دوچرخه های کوهستان است. آنها کمی به سمت بالا و عقب کشیده می شوند و به شما اجازه می دهند عقبتر بنشینید تا جلو را ببینید و کنترل فرمان را حفظ کنید.
 • Mustache bar: این مدل در برخی از دوچرخه های جاده ای و ترکیبی یافت می شود. طبق گفته REI ، "آنها به شما این امکان را می دهند که دست خود را در موقعیت های مختلفی حفظ کنید در حالی که به شما اجازه می دهد تا به صورت ایستاده بالاتر از میلگردها بنشینید."

پس از تصمیم گیری در مورد نوع دوچرخه مورد نظر و اندازه مورد نیاز، زمان آن رسیده است که درباره مشخصات آن تصمیم بگیرید: دنده ها ، اندازه چرخ ، سیستم تعلیق و ترمز.

این روزها ، دوچرخه ها انواع مختلفی از دنده ها را دارند و چیزهای زیادی مربوط به آن ها هستند که در یک پست کاملاً جداگانه به آن خواهیم پرداخت. به عنوان یک مبتدی ، آنچه شما باید بدانید عبارت است از: " برای ساده تر کردن کار، مهمترین مواردی که باید در نظر بگیرید سطح تناسب اندام شما و ناحیه است که در آن دوچرخه سواری خواهید کرد. "اگر در کوهستان سواری می کنید و هنگام سواری به تپه های زیادی صعود خواهید کرد احتمالا به دنده های بیشتری نیاز دارید. اگر در مسیر های مسطح و صاف سواری می کنید به دنده های کمتری نیاز خواهید داشت.

همچنین ممکن است بخواهید تعلیق دوچرخه خود را در نظر بگیرید. تعلیق به معنای خوب نگه داشتن شما است و ضربه را جذب می کند. اگر به دنبال دوچرخه کوهستانی هستید ، احتمالاً می خواهید یکی از سیستم تعلیق کامل یا حداقل جلو را داشته باشد. تعلیق کامل به شما کمک می کند تا کنترل را حفظ کرده و قدرت کشش را افزایش دهید.. اگر دوچرخه جاده ای می گیرید ، ممکن است دوچرخه شما به هیچ وجه تعلیق نداشته باشد.

در نهایت به ترمز ها می رسیم. ترمزها انواع مختلفی دارند که دارای جوانب مثبت و منفی زیادی می باشند:

راهنمای خرید دوچرخه برای افراد مبتدی

ترمز های لبه ای Rim brakes: پدهایی که به رینگ های چرخ می چسبند. نگهداری آنها ساده و آسان است ، اما می توانند لبه چرخ را از بین ببرند و اگر رینگ مرطوب یا گل آلود باشد ، ممکن است کمتر موثر باشند.

ترمزهای دیسک Disc brakes: ترمزهایی هستند که به توپی چرخ وصل شده و به آن می چسبند. بررسی و تعویض آن ها از ترمزهای لبه ای پیچیده تر است، اما در شرایط مختلف آب و هوایی بهتر کار می کنند.

ترمز های نگهدارنده Coaster brakes:  ترمزهایی هستند که هنگام عقب رفتن پدال کار می کنند و این برای بچه ها که ممکن است قدرت زیادی نداشته باشند مناسبتر است.

ترمز های درام Drum brakes: به صورت یکپارچه در توپی چرخ قرار می گیرد. آنها ضد آب هستند. اگر درام از بین برود ، ممکن است توپی و چرخ نیز تعویض شود.


تناسب را تنظیم کرده و به یک تست سواری بروید

وقتی دوچرخه ام را برداشتم و فروشنده زین من را تنظیم کرد، گیج شدم. پاهای من به سختی می توانستند زمین را لمس کنند ، و به نظر نمی رسید همه چیز درست باشد. او به من توضیح داد که آنها نباید زمین را لمس کنند. در حالت ایده آل ، زانوهای من فقط هنگام پدال زدن باید کمی خم شوند و پای من باید در هر حالت پایین باشد.

با دوچرخه خود به یک تست سواری بروید. اما چندین نکته مهم هستند که باید به آن ها توجه داشته باشید:

 • راحتی و آسایش: آیا با دوچرخه ای که انتخاب کرده اید راحت هستید؟ اگر دوچرخه از نوع ترکیبی است ، آیا با نشستن در حالت راست راحت هستید؟ اگر این یک دوچرخه جاده ای است که قصد دارید از آن برای مسافرت استفاده کنید ، آیا در مدت زمان لازم برای رسیدن به محل مورد نظر می توانید پدال بزنید؟
 • قابلیت اداره دوچرخه در ناحیه مورد نظر: در حالت ایده آل شما باید دوچرخه خود را در سطوح مختلف تست کنید و ببینید چگونه کار می کند.
 • ظرفیت حمل:  اگر قصد دارید وسایل خود را با دوچرخه خود حمل کنید، حتما دوچرخه را برای حمل وسایل تست کنید. اگر دوچرخه سب باشد ممکن است برای سواری دچار مشکل شوید. همچنین ممکن است شما وسایل جانبی مختلفی را به دوچرخه متصل کنید.

ممکن است شما بخواهید سواری با انواع دوچرخه ها را تست کنید و سواری با انواع سبک ها را تجربه کنید. اگر شما به دوچرخه سواری علاقه مند نباشید روال انتخاب شما کمی پیچیده خواهد شد. در این مقاله سعی کردیم اصول اولیه را ارائه دهیم تا بتوانید انتخاب بهتر مناسبتری را داشته باشید.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید در صورت وجود هر گونه سئوال با ما در تماس باشید.

جهت مشاهده انواع دوچرخه ها کلیک فرمایید

نظرات بازدیدکنندگان