مهمترین فواید جسمی و روحی ورزش دوچرخه سواری چیست؟

مهمترین فواید جسمی و روحی ورزش دوچرخه سواری چیست؟

دوچرخه سواری را میتوان یک ورزش,یک سرگرمی, یک درمان و یک راه پیشگیری برای جلوگیری از ترافیک خیابان های پررفت و آمد شهری و آلودگی هوا و غیره دانست.


 ورزش دوچرخه سواری

ورزش های زیادی هستند که هرکدام ما میتوانیم بعضی از آنها را برحسب علاقه نام ببریم. اما بعضی ورزش ها هستند که نه تنها برای همه ما شیرین و جذاب هستند بلکه قبل از اینکه معنای واقعی ورزش را بدانیم مشغول به انجام آنها بودیم؛ یکی از آنها, ورزش جذاب و مفید دوچرخه سواری می باشد.

اکثر ما در سن های پایین حتی قبل از یادگیری خواندن و نوشتن, دوچرخه سواری را یادگرفته ایم, آنهم بدون داشتن یک مربی مخصوص دوچرخه سواری که اصول و نحوه صحیح آن را به آموزش بدهد.

میتوان گفت قبل از اینکه معنی واقعی ورزش را بدانیم دوچرخه سواری را به عنوان یک سرگرمی و بازی انتخاب کردیم و از آن برای رسیدن زودتر به نانوایی, مسابقه با هم بازی های محله, دور دور کردن های به وقت کودکی استفاده بردیم.

و اما حالا با بالا رفتن سن و آگاه تر شدن به دنیای اطراف متوجه شدیم که همراه و همبازی کودکی ما یکی از پرطرفدارترین و خاص ترین ورزش های جهانی با چندین طبقه بندی می باشد . این یار کودکی و ورزش جهانی باعث به وجود آمدن کمپانی های مختلف بزرگ برای تولید دوچرخه از انواع مختلف آن و مختص به هریک از موارد مختص به خود شده است. از دوچرخه های مخصوص کوهستان و صحرا و شهری و مسابقه گرفته تا دوچرخه های معمولی که به روز شده همان وسیله نقلیه دوران کودکی می باشد.


فواید جسمی و روحی دوچرخه سواری


دوچرخه سواری و خاصیت درمانگری آن

 

واما آنچه میتوان از دوچرخه سواری گفت محدود به یک سرگرمی شیرین و ورزش جذاب نیست. با پیشرفت اطلاعات پزشکی و آگاه شدن به سیستم بدن, متخصصان مربوط به این حیطه خبر از درمانگر بودن این ورزش داده اند.

اما نکته حائزاهمیتی که برخودم واجب میدانم در این مقاله برای شما عزیزان ذکر کنم این است که استفاده از این وسیله همان طور که میتواند درمانگر باشد, همچنین استفاده نادرست و ناآگاهانه از دوچرخه خود میتواند باعث مشکل های مفصلی، کمردرد و غیره شود. پس بهتر است قبل از استفاده از انواع این وسیله آگاهی کامل از نحوه استفاده آن را داشته باشیم تا در کنار لذت  بردن از آن, سلامتی خودرا هم حفظ کنیم.

از مهمترین تاثیرات دوچرخه سواری برای درمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  •          تقویت ماهیچه های بدن
  •          تقویت روده
  •          سلامت روان و افزایش عزت نفس
  •          افزایش خلاقیت و کمک به رشد بهتر کودکان
  •          کاهش چربی و مبارزه با چاقی

در آخر امید دارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

نظرات بازدیدکنندگان