تاثیر انتخاب و خرید دوچرخه استاندارد (بر اساس سایز) بر سلامتی بدن + تصاویر اختصاصی

تاثیر انتخاب و خرید دوچرخه استاندارد (بر اساس سایز) بر سلامتی بدن + تصاویر اختصاصی

اگر رژیم غذایی خود را به طور سالم و طبیعی انتخاب نکنید، با عوارضی همچون دیابت، فشار خون و بیماری‌های قلبی و... مواجه خواهید شد. همان‌طور نیز اگر دوچرخه استاندارد و متناسب با سایز خود سوار نشوید، با مشکلات متعدد و جدی فیزیکی روبه رو می‌شوید. دوچرخه سواری می‌تواند مفید و تأثیرگذار باشد که با استفاده از یک دوچرخه سالم، استاندارد و متناسب با سایز و هدفی که برای آن رکاب می‌زنیم، طراحی شده باشد. اما چطور انتخاب یک مدل دوچرخه نامناسب می‌تواند سلامت ما را تحت تأثیر قرار دهد؟

چرا باید به اندازه صحیح دوچرخه های خود اهمیت دهیم؟

این موضوع خیلی پیچیده نیست. دوچرخه‌ها از قدرت پدال حرکت کرده و با دسته های فرمان هدایت می شوند. حالا در صورتی که موقعیت بدن ما به خوبی روی دوچرخه قرار نگیرد، کنترل و سرعت آن و مطمئنا عملکرد ما با مشکل مواجه می‌شود. برخورداری از دوچرخه‌ای با سایز مناسب تنها به علت راحتی نیست که اهمیت دارد، بلکه می تواند از صدمات کوتاه مدت و بلند مدت جلوگیری کند و به ما امکان دهد تا از تجربه سواری بسیار بهتری برخوردار باشیم.
آناتومی بدن هر یک از ما متفاوت است. برخی از ما پاهای بلند و نیم تنه کوتاهی داریم و برخی بلعکس‌. برخی از افراد ممکن است کمی متفاوت از دیگران پدال بزنند. حتی شاید یک از پاهای ما کمی بلندتر از پای دیگرمان باشد که هرگز آن را نمی دانستیم! با شناخت نوع بدن خود، می‌توانید یا خرید و تنظیم دوچرخه به بهترین نحو، به حداکثر راحتی، کارایی و قدرت دست یابیم. با خرید دوچرخه سایز مناسب می‌توانیم به اهداف زیر دست پیدا کنیم:

⦁ افزایش راحتی در پدال زنی
⦁ جلوگیری از صدمات
⦁ کاهش یا از بین بردن درد و بی حسی‌ اعضای بدن
⦁ کاهش یا از بین بردن ناراحتی مرتبط با سواری
⦁ کاهش خستگی و افزایش کارایی

تاثیر اهمیت خرید دوچرخه سایز نامناسب بر سلامت بدن

دانستن اندازه انواع دوچرخه‌ها و اندازه‌گیری‌های استاندارد مورد نیاز می‌تواند به ما کمک کند تا از عوارض زیر دور باشیم:
کمردرد: اهمیت نحوه قرارگیری وضعیت بدنی بر روی دوچرخه را دستکم نگیرید. چه در حال پدال زدن با سرعت بالا با یک دوچرخه جاده‌ای باشید و یا برای فتح یک مسیر دوچرخه سواری کوهستانی تلاش کنید، سوار شدن بر فریمی با اندازه نامناسب در نهایت منجر به درد در ناحیه کمر می شود. در این زمان تنظیم میله صندلی یا فرمان، نمی‌تواند سایز نامناسب قاب دوچرخه را جبران کند.
خستگی: اگر میخواهید کارایی خود را در حین دوچرخه‌سواری کاهش دهید، سوار یک دوچرخه کوچک یا بزرگتر از سایز خود شوید. زمانی که دوچرخه مناسب شما است، بدون نیاز به فشار آوردن، از بهترین وضعیت قرارگیری پاهای خود برخوردار می‌شوید و حداکثر بهره را از هر پدال و کنترل آن به دست می آورید.
درد مچ دست: قرارگیری دست به طور طولانی مدت بر روی دوچرخه‌های بزرگ یا کوچک باعث می‌شود تا بار سنگین عبور از موقعیت‌های بد به دستان شما وارد شود که در طولانی مدت میتواند به ضعف عضلانی مچ‌های شما بیانجامد. همچنین فریم‌های بزرگ دوچرخه‌های سایز بزرگ باعث می‌شوند تا برای رسیدن به آن‌ها کشش بیشتری داشته باشید.
خطر تصادف بیشتر: زمانی که سوار دوچرخه ای هستید که برای اندازه شما مناسب است، به طور کلی کنترل بهتری روی دوچرخه دارید. اما با قرار گرفتن بر روی دوچرخه‌ای بزرگ، کنترل و تعادل قربانی شده و به طور قابل توجهی خطر تصادف را افزایش خواهد یافت.
تغییر ساختار بدنی: درصورتی‎که کودکی بر روی دوچرخه با سایز بزرگ‌تر قرار بگیرد، در این زمان مجبور خواهد شد تا به صورت کشیده روبه‌جلو دوچرخه نشسته و برای رسیدن پاهای خود به رکاب، کشش بیشتری را ایجاد کند. این عامل در طی زمان می‌تواند باعث ایجاد انواع مشکلات عضلانی از جمله کشیدگی عضلات پشت ران، درد زانو، کتف درد و... شود و در طی زمان حالت ایستادن و راه رفتن او را تحت تاثیر قرار دهد.


اما دوچرخه‌ ها چگونه سایزبندی می‌شوند؟

جالب است بدانید که دوچرخه های مختلف اندازه یکسانی ندارند. به این معنا که دوچرخه سایز ۲۶ مدل کوهستانی با دوچرخه سایز ۲۶ مدل هیبریدی یک اندازه نیستند. از طرفی دیگر روش های اندازه گیری همگی به نوع دوچرخه بستگی دارند.
به طور مثال دوچرخه‌های کوهستانی را با مقیاس‌هایی چون S، M و L اندازه‌گیری می‌کنند، درحالیکه دوچرخه‌های جاده‌ای با اندازه طول فریم خود دسته بندی می‌شوند. به طور کلی دو نوع روش اندازه گیری برای دوچرخه‌ها را داریم:

ارتباط قیمت دوچرخه و سایزبندی

علیرغم وجود سایزبندی متفاوت برای یک نوع دوچرخه و تفاوت ایجاد شده به این سبب، باید گفت که قیمت دوچرخه با تغییر سیاز فریم (تنه) تغییر نمی‌کند. موردی که باعث تغییر قیمت می‌شود را باید در تغییر سایز چرخ جستجو نمود. به صورت مشخص با تغییر سایز فریم فقط تنه است که کمی از لحاظ ابعاد متفاوت می‌شود، اما با تغییر سایز چرخ‌ها برخی قطعات مثل طوقه، تایر، تیوپ، دوشاخ و ... متفاوت خواهند بود و همین مورد بر روی قیمت دوچرخه تاثیر خواهد گذاشت.

تشخیص با توجه به سایز چرخ‌ها

چرخ‌های دوچرخه‌ها را در اندازه‌های مختلف 20، 24، 26، 27، 27.5 و 29 اینچ دسته‌بندی می‌کنند و بسیاری مخصوصا در کشورمان تنها با توجه به این چرخ‌ها اقدام به خرید می‌کنند. به طور مثال فرض کنید که تصمیم به خرید دوچرخه سایز ۲۶ گرفته‌اید، در حالت عادی گفته می‌شود که افرادی با قد ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتی متر می‌توانند از دوچرخه ۲۶ استفاده کنند. این عامل تنها به قد افراد بستگی ندارد، به‌طوری‌که حتی افرادی با قد 190 به بالا هم می‌توانند از این سایز دوچرخه به راحتی استفاده کنند. در واقع عاملی که مورد اهمیت است سایز و اندازه تنه می‌باشد. درصورتی‌که خرید دوچرخه 26 با سایز مناسبی انجام بگیرد، حرکت مناسبی را در پیچ های تند و باریک به خوبی در اختیارمان قرار می‌دهد.

تشخیص با توجه به طول فریم

یکی از متداولترین روش‌ها برای تعیین سایز مناسب دوچرخه توجه به سایز و اندازه بدنه (Frame Size) است که بر مبنای قد دوچرخه سوار تعیین می‌شود. برای تعیین سایز بدنه مناسب خود، ابتدا کافیست تا قد خود را اندازه‌گیری کنید و سپس آن را با جداول زیر متناسب با نوع دوچرخه‌ای که قصد خرید آن را دارید، مورد بررسی قرار دهید. بااین وجود گاهی اوقات فریم شیب‌دار است یا طرح منحصربفردی دارد که قابل اندازه‌گیری نیست، در این زمان چه کنیم؟ با ما همراه باشید در ادامه تکنیک‎هایی داریم که به این سوال نیز پاسخ می‎دهند.
نمونه ای مشابه با این جداول

چارت سایز دوچرخه شهری آقایان

چارت سایز دوچرخه شهری بانوان


آیا دوچرخه‌های جاده‌ای، دوچرخه‌های کوهستان یا دوچرخه‌های هیبریدی از لحاظ سایز تفاوت دارند؟

با توجه به هدف خاص هریک از انواع مختلف دوچرخه، تغییرات مختلفی در هریک از آن‌ها قابل مشاهده است. به طور مثال دوچرخه های جاده ای اغلب دارای فریم های پایین تر اما طولانی تری هستند که موقعیت آیرودینامیکی بهتری را برای دوچرخه سوار فراهم می‌کند.
در حالی که دوچرخه های کوهستانی از فریم های بالاتر و کوتاه تری برای تقویت مانور برخوردار می‌باشند. در ساخت دوچرخه های هیبریدی اما برای افزایش راحتی، از فریم های قائم بیشتر استفاده می‌شود. بهترین روش تشخیص سایز مناسب انواع دوچرخه را میخواهید؟ روش «ارتفاع ایستاده» مناسبترین تکنیکی است که به شما پیشنهاد می‌دهیم:


⦁ ابتدا باید inseam خود را بشناسید.
⦁ برای اینکار با پای برهنه و بدون شلوار روی سطح صاف و یکدست بایستید.
⦁ یک سطح یا کتاب بین پاهای خود قرار دهید و آن را به سمت بالا فشار دهید.
⦁ حالا از کسی بخواهید که فاصله بین لبه بالایی تراز یا کتاب در فاق شما و کف را اندازه بگیرد.

فرض کنیم این فاصله 30 اینچ شود، برای انتخاب هرنوع دوچرخه با استراتژی خاصی باید وارد عمل شوید:

تشخیص سایز مناسب دوچرخه های جاده ای: در دوچرخه های جاده ای اغلب لوله بالایی با زمین موازی است. برای خرید این دوچرخه، مدلی را انتخاب کنید که یک طول زمین تا این لوله، یک اینچ بیشتر از inseam شما باشد(در این مورد 31 اینچ). اگر شیب لوله به سمت پایین بود، می‌توانید این میزان را تا دو اینچ نیز افزایش دهید.

انتخاب سایز مناسب دوچرخه های کوهستانی: برای خرید دوچرخه‌های کوهستانی Hardtail، بهتر است تا این فاصله 2 اینچ یا تقریبا 6 سانتیمتر بیشتر از inseam شما باشد (در این مورد 32 اینچ). دوچرخه‌های کوهستانی ویژگی‌های اصلی دارند که از جمله آنها می‌توان به برخورداری از کمک فنرهای عقب و جلو، سیستم تعلیق حرفه‌ای و ترمزهای پرقدرت اشاره کرد. با توجه به اینکه این دوچرخه در مسیرهای ناهموار و سنگلاخی و پرپیچ و مورد استفاده قرار می‌گیرد، اگر سایز مناسبی نداشته باشد، در زمان کوتاه‌تری تعادل را از بین برده و می‌تواند سبب لغزش بیشتر و افتادن در حین عبور از مسیرها شود.
اگر دوچرخه‌ای کوهستانی با سیستم تعلیق کامل (Full Suspension) دارید که از قاب Y در آن استفاده شده، احتمالاً نمی‌توانید از این روش استفاده کنید. اما نگران نباشید چراکه تکنیک‌های مختلف زیادی داریم که شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم.

چارت سایز دوچرخه کوهستان آقایان

خرید دوچرخه‌های هیبریدی با سایز مناسب:

دوچرخه‌های هیبریدی کمی متفاوت هستند. شما می‌توانید از این دوچرخه هم برای خیابان گردی و هم برای کوهستان گردی استفاده کنید. درصورتی‌که دوچرخه‌ای که درنظر دارید، بیشتر شبیه دوچرخه‌های جاده‌ای است، پس از دستورالعمل‌های مشابه آن که پیش‎تر گفته شد استفاده کنید.

چارت سایز دوچرخه کودکانه

تشخیص سایز مناسب دوچرخه کودکانه:

در صورتی که در زمان خرید دوچرخه برای کودکان خود دو فاکتور اصلی قد و اندازه داخلی پاها را در نظر بگیرید، می‌توانید بهترین دوچرخه را برای آن‌ها تهیه کنید. این فاصله در خرید این دوچرخه‎ها می‎تواند تا 3 اینچ نیز بیشتر از inseam درنظر گرفته شود.

چارت سایز دوچرخه کوهستان بانوان

خرید دوچرخه‌های بانوان با سایز مناسب:

گاهی اوقات خرید دوچرخه برای بانوان ممکن است متفاوت باشد، اما نه همیشه. زنان دارای شانه های باریک و پاهای بلندتری هستند، به همین دلیل دوچرخه های زنانه از لحاظ اندازه متفاوت هستند. دوچرخه های زنانه معمولاً دسته های باریک تر و یک قاب جمع و جور‌تر نیز دارند.
اگر با دوچرخه‌های مردانه مشکل ندارید، می‌توانید با تکنیک‌های بالا سایز مناسب خود را تشخیص دهید. اما اگر به دنبال یک محصول تخصصی هستید، بیایید تا بهترین روش اندازه گیری سایز مناسب دوچرخه را باهم بررسی کنیم.


بهترین روش اندازه گیری سایز مناسب دوچرخه ( ETT )

بهترین روش اندازه گیری سایز دوچرخه

بدون نیاز به اندازه‌گیری فریم و سردرگم شدن با پیچیدگی‌های فریم‌های شیبدار و Y شکل، با Effective top tube length (ETT) یا طول لوله موثر بالا، دوچرخه سایز مناسب خود را بیابید.

این روش یک راه عالی برای کسب اطمینان از اندازه دوچرخه است. ETT درواقع به فاصله افقی بین لوله فرمان و لوله زین اشاره دارد. این اندازه گیری به هیچ وجه به نوع خاصی از قاب یا حتی یک لوله تنه صاف نیاز ندارد و برهمین اساس می توان آن را در هر دوچرخه‌ای استفاده کرد. خرید دوچرخه با ETT صحیح متناسب با آناتومی بدنتان به شما امکان می دهد قسمت های دیگر دوچرخه را بتوانید بعدتر تنظیم کنید تا کاربرد مناسبتری را از آن شاهد باشید.
این جدول با حذف ستون bike size و جایگزینی effective top tube با frame size

نکته مهم: بسیاری از ما برای خرید دوچرخه به ارتفاع زین و قاب اصلی آن توجه می‌کنیم، اما در این زمان ارتفاع فرمان نیز در تعیین سایز دوچرخه تاثیر دارد. در زمان خرید دوچرخه سایز مناسب همواره ۲ چیز همیشه صدق میکند: 1. فرمان باید راحت باشد. 2. توزیع وزن نیز باید 50/50 باشد. یعنی نیمی از وزن روی چرخ جلو و عقب قرار بگیرد.

آیا می‌توان دوچرخه را به سایز مناسب خود تغییر داد؟

اگر نمی‌توانید دوچرخه‌ای جدید خریداری کنید، نگران نباشید. با تکنیکهایی می‌توانید تا زمان خرید یک دوچرخه تازه، آن را تنظیم کرده و با راحتی بیشتری استفاده کنید. با توجه به مشکلاتی که دارید، موارد زیر از جمله تنظیماتی هستند که می‌توان برای رسیدن به تناسب در دوچرخه انجام داد:

⦁ تنظیم ارتفاع زین
⦁ تنظیم موقعیت جلو/عقب زین (حرکت نشیمنگاه روی ریل زین)
⦁ تنظیم شیب زین (زاویه زین نسبت به کف)
⦁ خرید یک زین جدید (متناسب با آناتومی بدن)
⦁ تنظیم طول لوله فرمان (برای تنظیم دسترسی)
⦁ استفاده از فرمان جدید با عرض متناسب یا خرید کمک فرمان
⦁ تنظیم موقعیت اهرم ترمز برای دسترسی بهتر
⦁ تغییر طول میل لنگ

خرید دوچرخه با سایز مناسب از آریا چرخ

اگر تصمیم به خرید دوچرخه گرفته‌اید و در رابطه با سایز آن همچنان دوبه‌شک هستید، می‌توانید سری به فروشگاه اینترنتی دوچرخه آریاچرخ بزنید. این فروشگاه یکی از فروشگاه‌های آنلاین فعال در حوزه فروش دوچرخه‌های کودکانه، بزرگسال، کورسی، کوهستانی، شهری و... است. به‌طوری‌که می‌توانید با مطالعه مشخصه هر محصول به اطلاعات جامعی از آن دست یافته و سایز دوچرخه مناسب خود را به راحتی تشخیص دهید.
در این فروشگاه می‌توانید به راحتی با قیمت مناسب و رقابتی محصولات مورد نیاز خود را از جمله دوچرخه و لوازم جانبی دوچرخه را با ضمانت اصالت کالا دریافت کنید و مطمئن باشید که محصولاتی در اختیارتان قرار گرفته است، کاملاً اورجینال می‌باشند. در کنار تمامی این موارد پشتیبانان این فروشگاه به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات و نظرات شما هستند. از این جهت امکان مشاوره تخصصی رایگان تلفنی را برایتان فراهم کرده‌اند تا بتوانید با خیال راحت یک دوچرخه خوب و استاندارد متناسب با سایز خود تهیه کنید و با عوارض جدی ناشی از خرید دوچرخه نامناسب مواجه نشوید. سلامتی شما در کنار تلاش و پشتکار به انتخاب‌هایتان نیز بستگی دارد.

نظرات بازدیدکنندگان

 1. تارا

  من تا الان چندباری دوچرخه عوض کرده بودم تا به بهترین دوچرخه برای خودم برسم اما همیشه زود خسته میشدم. بعد از خواندن شما و توجه به سایز بدنه دوچرخه ای خریدم که دیگه باهاش احساس خستگی نمیکنم.

 2. مهیار

  روش اندازه‌گیری که پیشنهاد کردید بسیار عالی هست با توجه به اون چند دوچرخه خریدم و و سایز تنه هم مناسب سایز خودم انتخاب کردم و واقعا راضی هستم از دوچرخه

 3. صابر

  خیلی ممنون مقاله خوبی بود پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید موقعه خرید دوچرخه دونستن سایز تنه بسیار کمک می‌کنه و باعث میشه دوچرخه بهتری بخرید

 4. میترا

  صورتی که در زمان خرید دوچرخه برای کودکان خود دو فاکتور اصلی قد و اندازه داخلی پاها را در نظر بگیرید، می‌توانید بهترین دوچرخه را برای آن‌ها تهیه کنید.من این کار را انجام دادم و پسرم از دوچرخه خود بسیار راضی هست.

 5. آراد

  ممنون دوچرخه ای با سایز مناسب خیلی در خستگی هنگام سواری تاثیر دارد و من بعد از تعویض دورچخه و گرفتن دوچرخه با سایز تنه مناسب خودم احساس خستگی خیلی کمی دارم

 6. محمد حسین

  با توجه به این که دوچرخه با سایز تنه مناسب در مواردی مانند افزایش راحتی در پدال زنی و جلوگیری از صدمات و ... تاثیر دارد پیشنهاد میکنم حتما از دوچرخه‌ای با سایز تنه مناسب خود استفاده کنید.

 7. حنانه احدی

  من درمورد سایز تنه و اندازه گیری اون خبر داشتم اما نمی‌دونستم که برای خانم ها فرق داره یا نه ولی سایت شما به خوبی روش اندازه گیری و سایز های خانم ها رو به خوبی با عکس توضیح داده ممنون

 8. یعقوب پناهی

  چندتا دوچرخه تا الان برای خودم و بچه هام خریدم ولی تا حالا هیچ فروشنده ای در باره سایز بدنه صحبتی نکرده بود ممنون که در این مورد اطلاع دادید به مردم

 9. حدیث حیاتی

  از این که با سایت خوبتون همچین اطلاعات مفیدی در اختیارمون قرار میدید ممنونم من خودم مدتی بود که با دوچرخه سواری احیای خستگی میکردم و به هیچ وجه از دوچرخه سواری لذت نمی‌برند وقتی به دنبال دلایل خستگی بودم با سایت شما آشنا شدم و متوجه شدم سایز تنه در این موضوع تاثیر داره و دورچخه خودم رو تعویض کردم و دیگه خستگی خیلی کمی بعد از ساعت ها دورچخه سواری دارم.

 10. محمد مهدی فرهانی

  صورتی که موقعیت بدن ما به خوبی روی دوچرخه قرار نگیرد، کنترل و سرعت آن و مطمئنا عملکرد ما با مشکل مواجه می‌شود. برخورداری از دوچرخه‌ای با سایز مناسب تنها به علت راحتی نیست که اهمیت دارد، بلکه می تواند از صدمات کوتاه مدت و بلند مدت جلوگیری کند و به ما امکان دهد تا از تجربه سواری بسیار بهتری برخوردار باشیم.

 11. احمد بابایی

  روش اندازه گیری سایزتون واقعا فوق العاده هستش و کمک می‌کنه که سای رمناسب خودمون رو انتخاب کنیم و از سر خستگی راحت بشیم و سواری بی دغدغه ای داشته باشیم

 12. مریم کاشانی

  قبل از این که یک دوچرخه با سایز مناسب خودم بگیرم اکثر چیزهایی که در مقالتون زدید از جمله خستگی و مچ درد رو داشتم اما بعد از این که طبق عکس های شما سایز مناسب خودم خریداری کردم دیگه هیچ احساس خستگی ندارم

 13. Fateme

  ممنون که درمورد سایز تنه صحبت کردید بعد از این که دوچرخه ای با توجه به سایز خودم خریدم دوچرخه سواری راحت تری دارم و دیگه خسته نمیشم

 14. آرمان خسروخانی

  ممنون با توجه عکس شما درمورد سایز اندازه گیری کردم و تنه مناسب به سایز خودم انتخاب کردم و حالا واقعا احساس راحتی بیشتری با دوچرخه دارم

 15. مهدیار آقایی

  ممنون خیلی خوب در جدول سایز مردانه و زنانه و دخترانه و پسرانه رو به نمایش گذاشتید و به راحتی میتونیم سایز تنه مناسب خودمون رو پیدا کنیم

 16. سبحان یاوری

  ممنون با استفاده از جدول ها به راحتی میتونیم سایزمون رو پیدا کنیم و روش دوم که بهترین روش اندازه گیری سایز بود واقعا کارآمد بود. متوجه بودم که سایز بدنه ها متفاوت است اما بلد نبودم که چطور سایز مناسب به خودم رو پیدا کنم

 17. اکبر سعیدی

  این که نسبت به سایز چرخ ها دوچرخه رو تقسیم بندی میکردیم اصلا جالب نیست چون در اون می‌گفتیم که فقط تا قد ۱۸۰ سانت مهم هستش ولی اگه سایز تنه مناسب باشد فردی با قد ۱۹۰ هم به راحتی می‌تواند سوار شود و دوچرخه سواری کند پس حتما به سایز تنه توجه کنید.

 18. حبیب رضایی

  ممنون از اطلاعاتی که درمورد سایز تنه در اختیارمون قرار دادید و روش اندازه گیری سایز که به راحتی با اون سایز مناسب خودمون رو پیدا میکنم. سایز تنه واقعا نکته مهمی هستش که هنگام خرید باید به اون توجه کرد

 19. هدایت

  از این که درمورد سایز تنه صحبت کردید واقعا ممنونم چون خیلی از فروشنده ها و افراد در این مورد توضیح نمیدهند و فقط درباره سایز چرخ میگویند. عکس هاتون برای این که سایز مناسب خودمون رو پیدا کنیم عالیه گ.

 20. عماد مسگری

  عرض خسته نباشید دارم خدمت شما به دلیل مقاله خوبتون به هیچ وجه همچین اطلاعاتی درمورد دوچرخه ها نداشتم و فکر میکردم سایز بندی دوچرخه به سایز رینگ ها محدود میشود.

 21. ستاره بیدگلی

  ویدیو خیلی خوبی داشتید و عکس ها به طور کاملا واضح تفاوت سایز ها رو توضیح میداد با تشکر حتما باید به سایز بدنه اهمیت داد چون خیلی تاثیر بر سواری دارد.

 22. حسام محمودی

  سپاس فراوان بابت مطالب مفیدتون تا به حال اطلاعی از سایز تنه نداشتیم و اهمیتی هم نمی دادیم ممنون که این آگاهی رو به مردم میدهید.

 23. خلیل

  با توجه به این مقاله بهترین دوچرخه که سایز چرخ ها و سایز بدنه اون برای پسرم مناسب باشه رو خریدم و واقعا راضی هستش و هیچ جوره از سواری خسته نمیشه از سایت خوبتون ممنونم

 24. محمد طاها

  برای من چندین بار پیش اومده که همه دوستانم با خرید دوچرخه ای که سایز بدنه مطابق سایز اونها نبوده اذیت شدند و به فکر فروش دوچرخه افتادند اما بعد از اشتراک این مقاله برای اونها بهترین دوچرخه را مطابق با اندازه خود خریدند

 25. عرفان

  ممنون بعد از این که مقاله شما رو در مورد تاثیر سایز بدنه خوندم قبل از خرید از این مورد آکاهی داشتم و بهترین دورچخه رو با توجه به نیاز خودم خریدم

 26. حاتم

  ممنون تردید داشتم که برای بدن من چه سایز دوچرخه ای مناسب است و فقط به سایز چرخ اهمیت میدادم تا وقتی مقاله شما رو دیدم با تشکر.

 27. حسنا

  میخواستم برای پسرم یک دوچرخه بگیرم اما فقط به سایز چرخ ها اهمیت میدادم و اصلا از این موضوع آگاهی نداشتم که سایز بدنه هم فرق دارد بعد از متوجه شدن این یک دوچرخه مناسب پسرم خریدم اصلا خسته نمیشه وقتی سوار دوچرخه میشه

 28. محمد صادق

  ممنون که در این مورد به ما اطلاع دادید من خودم میخواستم که ی دوچرخه بخرم و فقط به سایز چرخ اهمیت میدادم ولی احساس راحتی نداشتم با دوچرخه ها و بعد از کمی دوچرخه سواری خسته میشدم اما بعد از خواندن مقاله شما دوچرخه مناسب خودم رو پیدا کردم

 29. علی

  سلام ممنون از توضیحات جامع وکاملتون برای خرید دوچرخه دچار تردید بودم که چه سایزی متناسب با بدن من هست .که با خوندن این مقاله کاملا متوجه شدم و خرید خودم رو انجام دادم. ممنون از سایت خوبتون

 30. رقیه

  سلام تشکر بابت مطالب مفیدتون.فقط یک سوال استفاده از دوچرخه آقایان برای خانم ها ضرری به سلامت بدن میرسونه؟

 31. Zahra

  مطالب عالی بود. من تابه حال نمی‌دونستم سایز مناسبم چیه

 32. زهره حق بیگی

  سلام بسیار سپاسگزارم بابت مقاله کامل و جامعی که در اختیارمون گزاشتید، یک سوال داشتم بزرگترین سایز برای دوچرخه بانوان L هست ؟

 33. محمد حسین

  سلام. خیلی جامع و کامل در مورد راهنمای سایز توضیح داده بودید. به شخصه تا حالا نمی دونستم که واقعا انتخاب سایز تنه چقدر روی سلامتی تاثیر دارد. اصلا تا حالا بعد از خرید سه تا دوچرخه هیچ فروشنده ای در مورد سایز تنه نمی گفت و همگی درباره سایز چرخ حرف می زدند.