آیا استفاده از گلگیر دوچرخه ضروری است؟

در پاسخ باید گفت بله اما با توجه به سلیقه و نوع دوچرخه‌سواری شما هست که این سئوال و جواب آن معنا می‌یابد. قطعا در نظر اول دوچرخه‌سواری در روزهای آفتابی و معمولی نیازی به استفاده از گلگیر دوچرخه نیست، اما در همین روزها اگر در شهر و یا معابری که خیس هستند حرکت کرده باشید قطعا تجربه آن‌را داشته‌اید که آب و گل ...

آیا استفاده از گلگیر دوچرخه ضروری است؟

در پاسخ باید گفت بله اما با توجه به سلیقه و نوع دوچرخه‌سواری شما هست که این سئوال و جواب آن معنا می‌یابد. قطعا در نظر اول دوچرخه‌سواری در روزهای آفتابی و معمولی نیازی به استفاده از گلگیر دوچرخه نیست، اما در همین روزها اگر در شهر و یا معابری که خیس هستند حرکت کرده باشید قطعا تجربه آن‌را داشته‌اید که آب و گل از طریق چرخ عقب بر پشن شما پاشیده شده و برای شما درردسر ساز شده است، حتی در برخی مواقع از چرخ جلو نیز این مورد دیده می‌شود. از سمت دیگر دوچرخه‌سوارانی که کمی حرفه‌ای‌تر و یا در مسابقات پدال می‌زنند لزوم استفاده از گلیگر دوچرخه را بیشتر احساس می‌نمایند و حتی الامکان از گلگیرهای حرفه‌ای کوچک استفاده می‌نمایند. دوچرخه‌سواری در روزهای بارانی و برفی و یا در مسیرهای آفرودی خارج از شهر که همراه پاشیدن آب و گل است نیاز به استفاده از گلگیر جلو و عقب را برای دوچرخه‌سواری کاملا واضح مطرح می‌کند. امروزه طراحی و ساخت گلگیر برای انواع دوچرخه توسط برندهای معتبری صورت می‌گیرد که همواره سعی بر آن دارند تا استفاده از این وسیله به زیبایی طاهری دوچرخه لطمه ای وارد نکند و در عین حال بتواند مفید باشد. بنابراین می‌توان رنج وسیعی از محصولات متنوع را در این گروه مشاهده کرد که از کیفیت و شکل طاهری منحصر به فردی برخوردار هستند.

انواع گلگیر دوچرخه

استفاده از گلگیر دوچرخه کمک می‌کند تا در ماه‌های مرطوب و بارانی که زمین خیس و مرطوب است شما از خیس شدن دور مانده،گرم و خشک بمانید و در عین حال از دوچرخه شما در برابر گل و لای، شن محافظت می‌کند و این مسئله می‌تواند به طور چشمگیری هرگونه تعمیر و نگهداری مورد نیاز دوچرخه شما را در طول زمستان کاهش دهد. با توجه به تفاوت میان مدل‌ها و سبک‌های مختلف دوچرخه‌های تولیدی، انواع مختلفی گلگیر طراحی و تولید می‌شوند که برای آشنایی بیشتر شما آن‌ها را برای شما معرفی می‌کنیم:

  • گلگیر کامل یا تمام‌قد: این نوع گلگیر بیشتر برای دوچرخه‌های با سایز 700 یا 28 اینچی مناسب است، که می‌توان به دوچرخه شهری، دوچرخه کورسی، دوچرخه توریستی و ... اشاره کرد. این سبک گلگیر را باید با چراغ‌های مخصوص برای عقب استفاده کرد و برای پیدا کردن اندازه مناسب، کافی است گزینه‌ای را انتخاب کنید که با اندازه چرخ و عرض لاستیک شما مطابقت دارد. از آنجایی که همه دوچرخه‌ها کمی متفاوت هستند، گلگیرهای تمام قد قابل تنظیم هستند. این کار کمی طول می‌کشد، اما پس از نصب، گلگیرهای تمام قد بهترین محافظت در برابر آب و هوای مرطوب را ارائه می‌دهند.
  • گلگیر دوچرخه کوهستان: اما گلگیرهای دوچرخه کوهستان متفاوت هستند، این نوع گلگیر دوچرخه نسبت به گلگیرهای کامل بسیار کوچکتر، سبک‌تر و نصب آن‌ها سریع وراحت‌تر هستند. گلگیر جلو دوچرخه کوهستان چندین نوع شامل: گلگیرهای اصلی جلو که این گلگیرها به صورت یک قطعه صاف از پلاستیک نازک هستند که سپس به شکلی در زیر قوس دوشاخ جلو خم می‌شوند و با چند بست زیپی یا نوارهای Velcro در جای خود نگه می دارند. در حالی که پوشش کاملی ندارند، گل .لای و آب را از چشمان شما دور نگه می‌دارند و از مهر و موم‌های ظریف دوشاخ تعلیق‌دار در برابر شن و کثیفی محافظت می‌کنند. گلگیرهای زیر تنه جلویی (داون تیوب) چند سالی است که وجود دارند. راه حلی ساده برای دور نگه داشتن گل و لای از صورت و قسمت بالایی بدن شما هستند. با استفاده از باندهای لاستیکی یا تسمه ها به پایین فریم متصل و به راحتی نصب می‌شوند و تقریباً با هر دوچرخه ای که شکل قاب مثلثی سنتی دارد سازگار است. گلگیرهای جلویی که زیر پیشانی نصب می‌شوند دارای یک بند در حال گسترش هستند تا گل‌گیر را روی دوچرخه ثابت کند. بند در داخل لوله فرمان از زیر تاج دوشاخ وارد می‌شود. سفت کردن پیچ باعث انبساط می‌شود تا گلگیر را در جای خود نگه دارد. این سبک گلگیر به راحتی با اکثر دوچرخه هایی که از دوشاخ کگمک‌فنردار استفاده می کنند سازگار است. گلگیر عقب نصب شده روی لوله زین ایمن و موثر است. یک طراحی جهانی که از یک گیره برای نصب در اطراف پایه صندلی استفاده می‌کند. چند طرح مختلف وجود دارد اما همه به روشی بسیار مشابه کار می کنند. هرچه گلگیر به لاستیک نزدیکتر باشد، در جلوگیری از پرتاب شدن اسپری توسط چرخ عقب موثرتر است. گلگیرهای زیر زین درحالی که به اندازه گلگیرهای نصب شده بر روی لوله زین موثر نیست، گلگیر ساده نصب شده بر روی زین مزایای بسیاری دارد. نصب بسیار آسان این نوع گلگیر بین زین و گیره صندلی قرار می‌گیرد. در اطراف ریل‌های زین با طراحی تاشو شکاف می‌دهد تا در جای خود قفل شود. شما به یک زین سنتی نیاز دارید که دارای دو ریل موازی برای قرار دادن این نوع گلگیر باشد.

خرید گلگیر دوچرخه

با توجه به آنچه بیان شد قطعا خرید گلگیر دوچرخه می‌تواند به شما در دوچرخه‌سواری بخصوص در فصول سرد و بارانی و یا مناطق مرطوب کمک شایانی کند. اما اینکه کدام گلگیر مناسب دوچرخه شماست؟ یا اینکه خرید کدام گلگیر مناسب برای نوع استفاده شما هست را در بالا به تفصیل توضیح دادیم. انواع بسیار گوناگونی گلگیر دوچرخه از برندهای مختلف و برای سبک‌های متفاوتی از دوچرخه در بازار وجود دارند که شما می‌توانید به راحتی با داشتن اطلاعات کافی اقدام به خرید نمایید. از جمله برندهای مطرح در زمینه تولید و عرضه گلگیر می‌توان به Zefal, SKS, RRP, Mudhugger اشاره کرد که محصولاتی بسیار با کیفیت و تخصصی را برای دوچرخه تولید می‌نمایند.

بیشتر

گلگیر دوچرخه 

لیست مقایسه محصولات

انصراف
جستجوی پیشرفته